wtorek, 18 czerwca 2019.
Strona główna > Kraj > Nieujawnione źródła dochodu? Nowożeńcy pod lupą skarbówki

Nieujawnione źródła dochodu? Nowożeńcy pod lupą skarbówki

Nieujawnione źródła dochodu? Nowożeńcy pod lupą skarbówki
Data publikacji: 2018-12-25 20:23
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-26 22:23
Wywietleń: 1261 368519

Krajowa Administracja Skarbowa wysłała 585 wezwań do nowożeńców z pytaniami dotyczących organizacji wesel - wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Pawła Cybulskiego na interpelację poselską.

Z interpelacją "w sprawie nękania nowożeńców przez urzędy skarbowe" zwrócił się do MF wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Wskazał, że opinia publiczna co kilka miesięcy dowiaduje się o przypadkach wysyłania przez urzędy skarbowe pism do nowożeńców, w których fiskus domaga się od nich odpowiedzi na bardzo szczegółowe pytania związane z organizacją wesela, a także przedstawienia pokwitowań wypłat, rachunków i faktur. Zdaniem Tyszki wysyłanie tego typu pism podważa zasadę zaufania obywateli do organów państwa.

Poseł poprosił resort finansów o informacje m.in. o tym, jaka jest "skala tego typu wezwań", czy urzędy skarbowe nie mają możliwości zdobycia potrzebnych im informacji w inny sposób, jakie działania planuje podjąć MF w celu wyeliminowania tego rodzaju praktyk. Cybulski wskazał, że Krajowa Administracja Skarbowa z jednej strony ma zapewnić bezpieczeństwo finansowe państwa, ale też dba o zapewnienie zasad równej konkurencji dla wszystkich uczestników obrotu gospodarczego. Stara się przy tym, aby działania podejmowane przez urzędników były efektywne, a jednocześnie jak najmniej uciążliwe dla podatników.

- Z danych przekazanych przez dyrektorów izb administracji skarbowej wynika, że wezwania do nowożeńców wystosowano z terenu działania czterech izb administracji skarbowej - w łącznej liczbie 585 - czytamy w odpowiedzi.

Zgodnie z odpowiedzią wezwania te skierowano do nowożeńców w związku z prowadzonymi działaniami w stosunku do: właściciela sali weselnej, zespołu muzycznego, członka zespołu muzycznego, przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne oraz podatnika świadczącego usługi obsługi muzycznej imprez.

- Dodatkowo wskazuję, że podjęto czynności sprawdzające w zakresie nieujawnionych źródeł dochodu w jednym przypadku (z uwagi na powołanie przez małżonków na przychody z prezentów ślubnych jako pokrycie wydatków) oraz prowadzono jedno postępowanie podatkowe wobec podatnika, który wskazał jako źródło pokrycia wydatków na zakup środków trwałych, przychody z prezentów ślubnych z wesela w Armenii - napisał wiceminister finansów.

Dodał, że kontrole podatkowe i czynności sprawdzające prowadzone przez urzędy skarbowe stanowią formę weryfikacji prawidłowości stosowania przepisów prawa podatkowego. Jednocześnie stosowane w ich ramach wezwania, mają na celu wyjaśnienie sprawy.

- Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej skierował do wszystkich Dyrektorów Izb Administracji Skarbowej pismo dotyczące niedopuszczalności stosowania przez podległych urzędników praktyk, które naruszają zaufanie obywateli do działań KAS. W ww. zaleceniach wskazane zostało, że administracja publiczna ma wspierać i pomagać przedsiębiorcom oraz, że powinna działać również w sposób zgodny z zasadą proporcjonalności wyrażaną w Konstytucji - wyjaśnił Cybulski.

Wskazał, że w wystąpieniu tym szef KAS przypomniał również, że niedopuszczalne są sytuacje, w których dochodzi do złamania tych zasad poprzez nadużywanie swoich kompetencji, czy nadmierne wkraczanie w sferę prywatną.

- Wskazano też, aby czynności podejmowane przez urzędników były proporcjonalne do poziomu ryzyka i skali potencjalnych nieprawidłowości, a także, aby były jak najmniej uciążliwe dla przedsiębiorców - podkreślił wiceminister.

(PAP)

Fot. archiwum

Komentarze

do @ Edmund
Mundek, są jeszcze w Polsce idioci, którzy wierzą w "PO_darowywanie apartamentów teściom pasierba" - PiS-urzędnicy skarbowi już nie.
2018-12-26 21:30:40
do @ felczera
- ja jestem mały Romek i mam na przedmieściu domek, a w tym domku warsztat ślusarski. Jeśli "nieskonsumowana" się zgłosi z potrzebą to zrobię co trzeba i więej za "friko".....Nie istneje taki zamek do którego nie znajdzie się odpowieniego wytrycha....Rurkę to sobie wsadź i będziesz miał dwururkę.
2018-12-26 13:39:54
felczer
Jak nie zapłacą podatku od darowizny, to fiskus założy młodej małżonce pas cnoty aż do odwołania i będą musieli konsumować się przez rurkę.
2018-12-26 12:16:04
Edmund
Coź w tym dziwnego? 22-letni młodoźeniec z 20-letnią źoną,nie przepracował jeszcze ani jednego dnia,a tydzień po ślubie kupują mieszkanie za 300 tyś.I twierdźą źe zakupu dokonali za zawartość kopert które otrzymali od gości weselnych
2018-12-26 10:18:58
PO wróciło do władzy?
Oburzające! Nieudolne urzędy niewidzące przez lata miliardowych przekrętów wykazują się w wykrywaniu rzekomych przekrętów grajków weselnych. Dno.
2018-12-25 23:15:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie