niedziela, 21 października 2018.
Strona główna > Kraj > PiS obiecało na konwencji pięć nowych projektów

PiS obiecało na konwencji pięć nowych projektów

PiS obiecało na konwencji pięć nowych projektów
Data publikacji: 2018-04-14 17:22
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-16 17:45
Wywietleń: 1129 322799

Mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawka w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+, nowy fundusz dróg lokalnych - to 5 nowych projektów, których wprowadzenie zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier wziął w sobotę udział w konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy w Warszawie. W swoim wystąpieniu zapowiedział kilka nowych projektów, w tym mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów.

- Chcemy, żeby każde dziecko w wieku szkolnym do ukończenia 18 roku życia, które uczęszcza do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej otrzymywało 300 zł jako wyprawkę przed każdym rokiem szkolnym - poinformował Morawiecki.

- To będzie kolejny wielki, ważny element naszego programu społecznego - nie będzie tam żadnych warunków, to dla wszystkich rodziców. Rodzice zresztą wiedzą najlepiej, na co wydać pieniądze dla swoich dzieci - dodał. Premier poinformował, że projekt ten zostanie zrealizowany w przeciągu "paru najbliższych miesięcy".

Szef rządu zapowiedział również obniżkę podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorców z 15 proc. do 9 proc. Jak podkreślił w 2017 r. po obniżeniu podatku CIT z 19 do 15 proc. wzrosły przychody z tytułu tego podatku o 13 proc. "Dziękuję wszystkim uczciwym przedsiębiorcom, których jest ogromna większość. Ufamy im dalej i wspieramy małą i średnią polską przedsiębiorczość i po raz drugi obniżymy podatek dla wszystkich małych i średnich firm. Obniżamy podatek CIT z 15 do 9 proc." - zadeklarował.

Po tej zapowiedzi zgromadzeni na sali skandowali "brawo PiS!".

Premier zapowiedział także projekty dla seniorów, które będą realizowane w ramach programu "Dostępność+". Rząd zagwarantuje na ten program w ciągu "najbliższych kilku lat 23 mld zł" - dodał. "To jest tyle, ile rocznie wydajemy na 500+, po to, żeby poprawić warunki życia seniorom, osobom słabszym, niepełnosprawnym" - podkreślił szef rządu.

Poinformował również, że w najbliższym czasie rząd zaproponuje dodatkową, minimalną emeryturę dla kobiet, które "osiągnąwszy wiek emerytalny nie mają minimalnej emerytury, a urodziły co najmniej czwórkę dzieci". - Nikt nie robi więcej dla przyszłości Polski, przyszłości systemu emerytalnego, niż te panie, które wychowują dzieci w rodzinach wielodzietnych - dodał Morawiecki.

Jako kolejny projekt zapowiedział obniżkę składek ZUS dla małych firm. "Niższy ZUS, bardziej proporcjonalny, przy niższych wysokościach do wysokości 2,5-krotności wynagrodzenia minimalnego, czyli 5300 zł - co się będzie zmieniało oczywiście w kolejnych latach" - zaznaczył premier.

- Mała firma, mały ZUS, proporcjonalny ZUS do poziomu 5300 zł, niższy dla tych, którzy mają niższy przychód, trochę wyższy dla tych, którzy mają wyższy przychód - bardziej sprawiedliwy i bardziej akceptowalny. Na pewno dzięki temu wyciągniemy część firm z szarych stref - dodał.

Premier zapowiedział również powstanie nowego funduszu dróg lokalnych. "Już w tym roku przeznaczamy prawie 1,5 mld zł, czyli kwotę do tej pory nigdy nie przeznaczaną na drogi gminne, powiatowe, na te drogi, które są najbardziej potrzebne" - mówił Morawiecki.

- Utworzymy specjalny fundusz tej jesieni, fundusz co najmniej na 5 mld zł, który na najbliższe 18 miesięcy będzie wielkim zastrzykiem finansowym dla naprawy i budowy dróg gminnych i powiatowych - zapewnił szef rządu.

Premier zapowiedział, że w 2019 r. w budowie będzie 100 tys. mieszkań w ramach programu "Mieszkanie Plus". "To jest moje zobowiązanie" - zadeklarował.

Morawiecki poinformował, że wkrótce minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel przedstawi kompleksowy program dla rolników. Jak dodał rząd chce m.in. poszerzyć zakres działania ustawy o rolniczym handlu detalicznym. "Po to, żeby rolnicy mogli sprzedawać swoje płody z pominięciem tych różnych wielkich pośredników, żeby marże były tanie" - mówił.

(pap)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

 

Komentarze

do @ eksperta
- nie płacz lecz zbieraj kumpli i z zapartym stolcem wybierz w powszechnym głosowaniu swych przedstawicieli...Ostatnio zrobiłeś "bekę", PiS jest u włady i jeszcze dodatkowo skomlesz....Czas leci.P.S.- "odunąć PiS od władzy" już nie chwyta.
2018-04-16 17:22:26
ekspert
Trudno nazwać PiS partią narodową, gdyż oni wyznaczają kto jest tym narodem, prawdziwym narodem, a kto zaprzańcem, tzn. kto nie z PiS-em ten nie jest Polakiem. Piszą też na nowo historię poprzez swoją jaczejkę IPN. wyznaczają nam swoich bożków, kogo mamy czcić. Naród w takim pojęciu to pisiory, reszta to polskojęzyczne truchło.
2018-04-15 23:57:48
Pikuś
@Ekspert, masz rację w tym, że PIS jest najbardziej socjalistyczna partią w Polsce, ale zapomniałeś dodać, że jest to także partia narodowa, a właściwie nacjonalistyczna. Wszyscy wiemy, co takie połączenie może przynieść.
2018-04-15 22:51:18
do @ eksperta
"Rozdawnictwo na całego." - już było i nie pamiętasz, albo Ciebie na świecie jeszcze nie było...Był taki co rozdawał każdemu po sto "baniek", starych ale każdemu!
2018-04-15 21:53:40
ekspert
Rozdawnictwo na całego. PiS na lewo od SLD. PiS to najbardziej socjalistyczna partia w Polsce, nie licząc kanapowej partii "Razem". A przecież przyśpieszenie rozwoju gospodarczego to uproszczenie przepisów, czyli zmniejszenie biurokracji. Ale o tym cisza.
2018-04-15 10:04:00
Matt
Kolejny socjalista...
2018-04-14 23:29:30
- dwaj PO_pie...ją
- agdzie Jarun?- "zabolał na żopu"?
2018-04-14 23:17:58
Pikuś
Pięć nowych projektów PISu: 1. Chorzy na cmentarz 2. Konstytucja do kosza 3. Kobiety do rodzenia 4. Puszcza do tartaku 5. Pieniądze doTounia
2018-04-14 22:55:18
trohan
Ciekawe były rymowanki przed kongresem PiS-u. Ludzie krzyczeli: Jaki do paki, Mazurek na sznurek, Szyszko -będziesz siedział. Broszka-oddaj kasę !
2018-04-14 22:29:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pokaz pierwszej pomocy na wodzie
Wodowanie pierwszego bezzałogowca
Powstaje Morskie Centrum Nauki
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy liczniki czasu światła sprawdzają się na szczecińskich skrzyżowaniach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy