piątek, 19 lipca 2019.
Strona główna > Kraj > Po przesłuchaniu Leszka Czarneckiego

Po przesłuchaniu Leszka Czarneckiego

Po przesłuchaniu Leszka Czarneckiego
Data publikacji: 2018-11-19 22:56
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-06 23:24
Wywietleń: 1188 362198

Prok. Tadla po przesłuchaniu Leszka Czarneckiego: według świadka na nośnikach, które przekazał, są najważniejsze informacje, które mogą przyczynić się do rozwikłania tej sprawy; są tam nagrane rozmowy osób, które są wymienione w zawiadomieniu.

Na nośnikach, według świadka, są najważniejsze informacje, które mogą przyczynić się do rozwikłania tej sprawy - poinformował w poniedziałek wieczorem prok. Tomasz Tadla, naczelnik śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej, po przesłuchaniu Leszka Czarneckiego.

W poniedziałek ponad 11 godzin w katowickiej prokuraturze zeznawał biznesmen Leszek Czarnecki, właściciel m.in. Getin Noble Banku. Przesłuchanie zakończyło się ok. 22.30.

- (Leszek Czarnecki) złożył bardzo obszerne zeznania i dołączył nośniki informatyczne oraz urządzenia, które mogą posłużyć do weryfikacji wszystkich tych informacji, które były zawarte w zawiadomieniu pełnomocnika - powiedział Tadla po zakończeniu przesłuchania. - Na nośnikach - według świadka - są najważniejsze informacje, które mogą przyczynić się do rozwikłania tej sprawy, ale przede wszystkim są tam nagrane rozmowy tych osób, które są wymienione w zawiadomieniu - dodał.

Tadla ocenił też, że jest za wcześnie, aby powiedzieć ile czasu trwają nagrania i jaki tam materiał dowodowy.

- Mówimy teraz wstępnie o tym, że te nagrania są zabezpieczone - dodał.

"Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek, że w marcu 2018 r. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski miał zaoferować Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Leszek Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Czarnecki pojawił się w prokuraturze po godz. 10.30, towarzyszył mu jego pełnomocnik mec. Roman Giertych, który w sobotę zapowiedział, że w poniedziałek dostarczy śledczym kolejne inne nagranie - rozmowy Czarneckiego z Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, zarejestrowanej w lipcu br.

Po artykule w "GW" Chrzanowski złożył dymisję, a premier ją przyjął. O wszczęciu śledztwa poinformował we wtorek prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jako wstępną kwalifikację prawną przyjęto z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego - przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią. Śledztwo prowadzi śląski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej.

Według "GW" z nagrania, którego stenogram Czarnecki przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski miał proponować mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala - przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego (Getin Noble Banku i Idea Banku) przez państwo; złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

Według mec. Giertycha pierwsze złożone w prokuraturze zawiadomienie, z 7 listopada, dotyczy korupcyjnej propozycji, złożonej przez szefa KNF Czarneckiemu, natomiast w drugim, z 13 listopada jest mowa o nadużyciu uprawnień oraz możliwości "istnienia zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było doprowadzenie do przejęcia banku Leszka Czarneckiego"

(PAP)

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Komentarze

klientka
A ile ten Bank narobil krzywdy swoim klientom - tego NIKT NIE widzi, NIE slyszy,i tak jest b..z. a "najwyzsi" w zarzadzie (gardza naszym krajem, uloklowali sie poza aby NIE zburzyc sobie "milego "czasu dla NICH oczywiscie. Ludzie omijajcie go jak choroby AIDS - jak jeszcze macie pieniadze w portfelu!!!!
2018-12-06 22:12:20
kurier
Goń się łachudro :-)
2018-11-21 18:37:52
Ho, Ho, Ho...
I tym razem znow trohan-ka PO-nioslo wraz z Wyzwiskami...(!!) gdyz PO-nownie za-PO-mnial "odfajkowac" Akceptuje regulamin - co Kurier i tak za-Akceptowal !
2018-11-20 23:05:29
trohan
kreska -tchórzliwy anonimie, zdrajca jest zdrajcą i co tu "się ogarnął" ? Sam się ogarnij czabanie !!!
2018-11-20 19:47:54
Miejmy nadzieje ze czas po-ka-ze...
Kto i co sie za tym "Kryje"... chyba ze bedzie po-dob-nie jak z Amber Gold...??
2018-11-20 11:21:26
Brawo Panie Czarniecki
Gonić tych pisowskich złodziejaszków
2018-11-20 10:02:13
---
@moralnośc adwokata :akurat roman od kilku lat się ogarnął i zmienił poglad, obecnie mozna go traktowac jako demokratcznego konserwatyste jak np sikorski ,ale wiele osob niestet nadal zatrzmalo sie w rozwju 39 r. a cala afera knf to jest mega afera ktora sie proboje pod dywan zamiesc, pocztaj sobie kto i jak glosował w 2006 nad objeciem nazdorem knf taki twor jak skoki i dlaczego 2 lata temu z bfg wplacono ponad 5 mld zl z twoich podatkow dla udzialowcow skokow i pocztaj sobie o srebrnej ,o luksemburgu,wszsztko tu zmierza w strne wegiersko-turecko-rosjska, ten kraj jest skonczony ale widac 30 40% ludziom to pasuje ,mentalnosc sowiecka
2018-11-20 09:27:28
moralnośc adwokata
Roman-ulubieniec bliźniaków, założyciel Młodzieży Wszechpolskiej.
2018-11-20 00:24:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie