piątek, 18 października 2019.
Strona główna > Kraj > Polacy o zagrożeniu terroryzmem

Polacy o zagrożeniu terroryzmem

Polacy o zagrożeniu terroryzmem
Data publikacji: 2015-12-29 21:55
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-30 09:32
Wywietleń: 2088 77392

59 proc. Polaków jest obecnie przekonanych, że w naszym kraju istnieje realne zagrożenie terroryzmem - wynika z grudniowego sondażu CBOS. 21 proc. badanych uważa, że zagrożenie terroryzmem jest wyolbrzymione. Według 12 proc. takie zagrożenie nie istnieje, 8 proc. nie ma zdania.

CBOS zaznaczył, że 13 listopada br. miała miejsce seria zamachów w Paryżu i Saint-Denis, za które odpowiedzialność wzięła organizacja terrorystyczna znana pod nazwą Państwo Islamskie. Ośrodek sprawdził m.in. jak silne jest w Polsce poczucie zagrożenia terroryzmem.

Czy istnieje zagrożenie?

CBOS podkreśla, że 59 proc. osób przekonanych w grudniu, że w naszym kraju istnieje realne zagrożenie terroryzmem to o 3 punkty procentowe więcej niż w badaniu przeprowadzonym w dniach 5-11 marca tego roku, czyli po poprzednich głośnych zamachach radykalnych islamistów w Paryżu (na redakcję Charlie Hebdo i hipermarket koszerny "Hyper Cacher") oraz lutowych w centrum Kopenhagi, ale jeszcze przed atakami na turystów w Tunezji (w marcowym ataku na Muzeum Bardo w Tunisie zginęli m.in. polscy obywatele). Według CBOS, od marca 2015 roku nieco ubyło zarówno osób przekonanych, że zagrożenie terroryzmem w naszym kraju jest wyolbrzymione (z 22 proc. do 21 proc.), jak i całkowicie kwestionujących jego istnienie (z 14 proc. do 12 proc.).

Bezpieczeństwo Polaków

Znacząco pogorszyły się oceny przygotowania polskich władz i instytucji państwowych do zapobiegania atakom terrorystycznym. Obecnie 61 proc. ankietowanych (od marca 2015 roku wzrost o 6 punktów procentowych) ocenia, że nie są one dobrze przygotowane do zapobiegania atakom terrorystycznym, a tylko 20 proc. (spadek o 6 punktów procentowych) jest przeciwnego zdania. W celu zwiększenia swego bezpieczeństwa Polacy w zdecydowanej większości zgodziliby się na wzmożone kontrole na granicach, lotniskach i dworcach (94 proc.) oraz na zaostrzenie przepisów migracyjnych (82 proc.). 67 proc. respondentów deklaruje też gotowość poniesienia kosztów w związku z wydatkami na bezpieczeństwo. Zdecydowana większość ankietowanych jest natomiast przeciwna zwiększeniu uprawnień władz (instytucji) państwowych w zakresie kontroli korespondencji (65 proc.) oraz podsłuchu rozmów telefonicznych (61 proc.).

Operacje przeciwko ISIS

CBOS zapytał też w sondażu o stosunek do ewentualnego zaangażowania Polski w operacje przeciwko ISIS na terytorium Syrii. Zdaniem 84 proc. ankietowanych Polska nie powinna angażować się militarnie w walkę z ISIS na terenie Syrii. (pap)

Komentarze

Media
Przy takim bagatelizowaniu problemu przez media, tylko głupiec by się nie bał.
2015-12-30 08:09:46
Lepiej pozniej jak wcale, powiedzieli kiedys kowale...,
Odnosnie koncowego zdania powyzszego notatki. Czyli tak... Polska dopiero zaangazuje sie militarnie... jak juz bedzie miala wystarczajaco duzy Syryjski IS-lam w Polsce... tylko ze wtedy moze byc juz troche za pozno ! A w takim razie, to co My wogole robimy militarnie do tej pory... w dalekim Afganistanie ??
2015-12-30 00:27:55
Obysmy tylko nie byli "madrzejsi" PO kolejnej tragedi...??
Hmm...a skoro IS-lamski Daesh tak zaciekle zwalcza Chrzescijan, to co w takim razie Chrzescijanie powinni robic czy zrobic...? Dzieki Brukseli, jak na razie MASOWO wpuszczamy Ich do UE i Europy, nie majac wystarczajacej kontroli... Kto do Europy z innych Kontynentow wjezdza ! Na www.niezalezna.pl podaja...ze Niemiecka Polizei do tej pory... tj. na 1 000 000 przybylych do Niemiec "Multi-Kulti" w miare dokladnie ustalila tylko 10% Ich tozsamosci, a co z pozostalymi 900 000... to jak na razie jest jeszcze WIELKA NIEWIADOMA ??
2015-12-30 00:16:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Najstarszy szczeciński fast food

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie