poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Kraj > Polityk roku 2016

Polityk roku 2016

Polityk roku 2016
Data publikacji: 2017-01-06 20:27
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-08 17:07
Wywietleń: 1951 196077

Tytuł polityka roku 2016 Polacy przyznali prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który otrzymał 12 proc. poparcia – wynika z sondażu CBOS. Drugie miejsce uzyskała premier Beata Szydło (8 proc.), a trzecie – prezes PiS Jarosław Kaczyński (4 proc.). Politykiem roku na świecie został Barack Obama (12 proc.).

Pytanie otwarte zadane Polakom przez CBOS brzmiało: „Któremu z polskich polityków należy się, Pana(i) zdaniem, miano polityka roku 2016? Chodzi o człowieka, który najlepiej działał, zrobił najwięcej w interesie kraju, społeczeństwa, ludzi takich jak Pan(i)”.

58 proc. badanych nie umiało lub nie chciało wymienić osoby, która w ich opinii zasługiwałaby na takie wyróżnienie. Wielu argumentowało, że „nie interesuje się polityką”, „nie zna polityków”, dlatego żadne nazwisko nie przychodzi im na myśl. 26 proc. respondentów uznało jednak, że nikt ze znanych im przedstawicieli sceny politycznej niczym specjalnym się nie wyróżnił i nie zasłużył na taki tytuł.

Respondenci, którzy zdecydowali się zgłosić swego kandydata do miana polityka roku 2016, wymienili w sumie pięćdziesiąt cztery nazwiska polityków i osób aktywnych w życiu publicznym. Jednak tylko pięć spośród tych osób uzyskało po minimum 2 proc. głosów. Tytuł polityka roku 2016 Polacy przyznali prezydentowi Andrzejowi Dudzie (12 proc.). Drugie miejsce w tym rankingu uzyskała premier Beata Szydło (8 proc.), a na trzeciej pozycji znalazł się prezes PiS Jarosław Kaczyński (4 proc.). Czwarte miejsce, z minimalnie słabszym wynikiem, zajął były premier i szef Rady Europejskiej Donald Tusk (3 proc.). 2 proc. badanych do miana polityka roku typowało wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Po 1 proc. głosów uzyskali liderzy ugrupowań opozycyjnych: Paweł Kukiz, Ryszard Petru (Nowoczesna) i Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, kończący urzędowanie prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński oraz byli prezydenci – Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa.

Jak podkreśla CBOS Andrzej Duda – wybrany na polityka roku 2016 – powtórzył swój ubiegłoroczny sukces uzyskany w roku wyborczego tryumfu, jednak obecnie z wynikiem lepszym niż przed rokiem (wzrost wskazań o 3 punkty procentowe).

Na arenie międzynarodowej tytuł polityka roku 2016 Polacy przyznali ustępującemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Barackowi Obamie. Do tego zaszczytnego miana wytypowało go 12 proc. ankietowanych. Drugie miejsce w rankingu zajęła kanclerz Niemiec Angela Merkel wymieniona przez 9 proc. respondentów. Ta dwójka polityków pod względem popularności wśród Polaków dystansuje pozostałych przedstawicieli światowej sceny politycznej. Kolejne miejsca w rankingu zajęli: prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump (4 proc.), premier Węgier Viktor Orban (3 proc.) i szef Rady Europejskiej Donald Tusk (2 proc.), a w dalszej kolejności – papież Franciszek, prezydent Rosji Władimir Putin oraz były premier Wielkiej Brytanii David Cameron (po 1 proc. wskazań).

Prezydent Barack Obama został wybrany przez Polaków na polityka roku po raz drugi – wcześniej wygrał w rankingu CBOS przed siedmioma laty, w drugim roku swego urzędowania w Białym Domu (2009). (pap) 

Fot. Robert Stachnik, Ron Sachs

Komentarze

Quistorp
Za upadającego już , u schyłku "PRL" cenzor wycinał "groźny" tekst, i w kwadratowych nawiasach wstawiał trzy kropki... zgodnie z ustawą, art. paragraf..itd. Wczoraj przesłałem tekst o roli CBOS w urabianiu/ uprawianiu polityki, wbrew jego statutowej roli. To bardzo groźne praktyki. Niestety ku mojemu wątpliwemu, ledwo co tlącemu się zaufaniu do tej redakcji, niektórzy "modaratorzy", czy "adminy" czynią wszystko by czytelnicy Waszej redakcji , zeszli do podziemia przez fakt że "nadgorliwcy" starają się być bardziej papiescy niż sam papież. To smutne!!
2017-01-08 16:08:54
centrum
nie jest to Prezydent do końca z mojej bajki ale jak najbardziej odbiór pozytywny. Nie czyta z kartki i do tego fajnie się tego słucha.Za granice jak pojedzie nie robi wstydu. Głosowałem bo musiałem i nie żałuje.
2017-01-08 13:41:32
ANO
Barac Obama najgorszy prezydeny od niepamietnych czasow Rospętal wiele wojen ,dozbrajał rebeliantow dokonal przewrotu na Ukrainie A Duda? Przez Polakow? Chyba"prawdziwych Polakow "
2017-01-07 21:11:20
ted
Wreszcie mamy prezydenta którego nie musimy się wstydzić i z którego możemy być dumni!
2017-01-07 09:27:16
Sylwia
Zgadzam się z wyborem Baracka Obama na polityka roku, mam dużo szacunku dla niego. Ale moja ocena pana Dudy nie jest pozytywna, nie oddam na niego więcej głosu w wyborach.
2017-01-07 07:46:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie