niedziela, 21 października 2018.
Strona główna > Kraj > Prezydent spotkał się z nowym szefem niemieckiego MSZ

Prezydent spotkał się z nowym szefem niemieckiego MSZ

Prezydent spotkał się z nowym szefem niemieckiego MSZ
Data publikacji: 2018-03-16 18:43
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-19 00:03
Wywietleń: 805 318655

Prezydent Andrzej Duda przyjął w piątek w Pałacu Prezydenckim nowego ministra spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec Heiko Maasa. Politycy rozmawiali o przyszłości Unii Europejskiej oraz o dwustronnych relacjach polsko-niemieckich. 

Polska jest drugim - po Francji - celem wizyty zagranicznej nowego szefa MSZ, który na stanowisku zastąpił Sigmara Gabriela.

- Wyraziłem uznanie, że jest to druga, po Francji, zagraniczna wizyta szefa MSZ - powiedział prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl, komentując spotkanie z niemieckim gościem. Przypomniał, że w poniedziałek do Polski przybędzie kanclerz Angela Merkel. - Wyraziłem zadowolenie, że Niemcy, podobnie jak polskie władze, zdecydowanie chcą przywrócenia konsultacji w formule Trójkąta Weimarskiego, do których Polska mogłaby wnieść perspektywę lidera Europy Środkowej.

Według Andrzeja Dudy, w czasie spotkania minister Maas "zwrócił uwagę, że rządowi Niemiec zależy na wspólnym stanowisku Unii Europejskiej w sprawie relacji handlowych z USA".

- Zgodziłem się z nim w tej sprawie - powiedział Prezydent. - Minister spraw zagranicznych Niemiec wyraził uznanie dla mojej interwencji w proces legislacyjny ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej, a przede wszystkim zależy mi na reformie wymiaru sprawiedliwości, której efektem będzie stopniowe przywracanie wiarygodności trzeciej władzy w polskim społeczeństwie. Zaznaczyłem, że jestem stanowczym zwolennikiem zmiany generacyjnej w Sądzie Najwyższym, by nie orzekali sędziowie mający przeszłość w PZPR.

Jak uzupełnił Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, rozmowa Andrzeja Dudy i Heiko Maasa dotyczyła także dwustronnych relacji polsko-niemieckich, w tym kwestii historycznych i "jednoznacznej świadomości Niemiec co do odpowiedzialności za wydarzenia historyczne". Politycy poruszyli również temat reparacji wojennych. 

Podczas wizyty w Warszawie szef niemieckiego MSZ spotkał się też z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

(p)

Fot. prezydent.pl

Komentarze

U2
Tatusiu Trohan, kaszkę zjadłem, klocki poukładałem w kształcie Pentagonu, pozwól mi zająć się polityką, Jak mi nie pozwolisz., to powiem mamie, że spotykasz się z cycatą ciocią.
2018-03-18 23:53:12
trohan
Dzieciaczki a kaszkę mannę zjedliście? Smarki weźcie się za układanie klocków, a nie za politykę.
2018-03-18 07:58:11
U2
A dla mnie Niemiec jest bratem! I co mi zrobisz?
2018-03-17 21:59:46
Pikuś
Ty poniżej zatrzymałeś się w rozwoju na 1945 r. I nie zauważyłeś, że świat wokół ciebie już dawno ci uciekł Ale doganiaj uciekającą rzeczywistość, może się czegoś nauczysz. W końcu na naukę nigdy nie jest za późno,
2018-03-17 21:52:28
"Moze" za nastepne 2 000 lat...
Jak Swiat Swiatem, Niemiec... Polakowi Nie bedzie jeszcze - dlugo, dlugo... "bratem" ??
2018-03-17 21:01:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pokaz pierwszej pomocy na wodzie
Wodowanie pierwszego bezzałogowca
Powstaje Morskie Centrum Nauki
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy liczniki czasu światła sprawdzają się na szczecińskich skrzyżowaniach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy