środa, 23 stycznia 2019.
Strona główna > Kraj > Prezydent zaproponował 15 pytań do referendum

Prezydent zaproponował 15 pytań do referendum

Prezydent zaproponował 15 pytań do referendum
Data publikacji: 2018-06-12 23:14
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-17 00:05
Wywietleń: 1423 332723

Pytania m.in. o zagwarantowanie wprowadzenia nienaruszalności praw nabytych, takich jak 500 Plus, oraz zagwarantowanie członkostwa Polski w UE - znalazły się wśród propozycji 15 pytań referendalnych, które przedstawiono na wtorkowym posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju.

We wtorek podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, w którym uczestniczył prezydent Andrzej Duda, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha przedstawił propozycję 15 pytań, które mogą znaleźć się w referendum konsultacyjnym ws. zmian w konstytucji.

- Osobiście do tej pory uważałem, że tych pytań w referendum nie powinno być więcej niż 10. Na dziś ten projekt obejmuje 15 pytań, ale doszedłem do wniosku, że jestem gotów zgodzić się, żeby 15 pytań zostało zaprezentowanych dlatego, że chcę, aby Rada ten problem przedyskutowała - powiedział prezydent Duda na początku spotkania.

Przypomniał, że rozporządzenie zarządzające referendum publikuje się na co najwyżej 90 dni przed referendum, zaś Senat musi wyrazić zgodę na przeprowadzenie referendum i ma na to 14 dni.

- Chciałbym, aby Wysoka Rada pochyliła się nad tymi propozycjami pytań, dlatego że ostateczne pytania będą wtedy, kiedy będzie składany wniosek. Do momentu składania wniosku jeszcze wszystkie propozycje co do modyfikacji, czy jakichś ewentualnie nawet innych pytań, mogą być rozpatrywane. Choć uważam, że wszystkie te najistotniejsze kwestie, obszary, które pojawiały się w dyskusjach, są poruszone w zakresie tych 15 pytań - mówił prezydent.

Paweł Mucha mówił w poniedziałek PAP, że "pierwszym, wyobrażalnym terminem", kiedy prezydent złoży w Senacie projekt postanowienia o zarządzeniu referendum konsultacyjnego, jest 23 lipca. Wtedy - mówił Mucha - "teoretycznie decyzja Senatu mogłaby zapaść na ostatnim lipcowym posiedzeniu Izby", które jest zaplanowane w dniach 25, 26 i 27 lipca. Zaznaczył, że przy założeniu, że referendum odbędzie się w dniach 10-11 listopada, prezydent musi złożyć projekt postanowienia nie później niż 10 września.

Przedstawione we wtorek propozycje pytań brzmią następująco:

1. "Czy jest pani/pan za uchwaleniem nowej konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej - tak lub nie, bądź zmian w obowiązującej konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej - tak lub nie?"

2. "Czy jest pani/pan za wprowadzeniem do konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego zatwierdzającego zmiany konstytucji?"

3. "Czy jest pani/pan za wprowadzeniem do konstytucji obowiązku przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla państwa i narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej milion obywateli?"

4. "Czy jest pani/pan za odwołaniem się w preambule konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej do ponad tysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?"

5. Czy jest pani/pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych takich jak świadczenia 500 Plus?"

6. "Czy jest pani/pan za zagwarantowaniem w konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?"

7. "Czy jest pani/pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczpospolitej Polskiej w Unii Europejskiej"?.

8. "Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej i wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym oraz europejskim?".

9. "Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO - w Sojuszu Północnoatlantyckim?".

10. "Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?".

11. "Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa również ojcostwa?".

12. "Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?".

13. "Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?".

14. "Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?".

15. "Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?".

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm, lub prezydent za zgodą Senatu.

Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

(pap)

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Komentarze

Dogan
Czy jesteś za mielonym z mizerią?
2018-06-16 23:42:44
Pikuś
Pyt. Nr 1- czy jesteś za tym , aby w konstytucji zapisać impeachment prezydenta. Duda byłby pierwszym kandydatem.
2018-06-15 23:26:32
trohan
Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji, że przewodnią siłą polityczną, społeczną i kulturalną w Polsce jest tylko i wyłącznie Prawo i Sprawiedliwość?
2018-06-15 09:22:40
U2
Duda, to żenujący i kompromitujący się przypadek, jaki się Polsce trafił i tak samo przypadkowe jest wszystko, co robi ten gość całująxy w rękę Kaczyńskiego.
2018-06-15 00:37:16
Ojj ...
Jakie to w Szczecinie mamy Nieszczescie - gdyz trohan-ek wszystkie "Rozumy... PO-zjadal" !!
2018-06-14 23:33:54
trohan
Trohan do "bażanta" ...goń się szczylu. Jaka suplika?...o czym ty dzieciaku bełkoczesz. Słyszałeś coś, co ci tam wujek mówił i teraz udajesz rezerwistę. Przyszedł oficer i mówił do żołnierzy rezerwy: jest nowa przysięga. Nowa przysięga jest nieobowiązkowa, tzn. nie grozi kara za jej odmowę. Tak było koteczku zapchlony :-)A jak nie wiesz, to nie pisz.
2018-06-14 20:29:36
kaziostok
Pytania 7 i 9 to dowód braku znajomości historii jak i zasad polityki zagranicznej uprawianej w przeszłości. Przynależność Polski do NATO lub UE to wynik zawarcia umów międzynarodowych. Państwa umowy międzynarodowe, czy też kolokwialnie rzecz ujmując Sojusze, zawierają i się do nich stosują tak długo jak jest to dla nich korzystne. Jeśli chodzi o sojusz NATO to nic nie wskazuje na to, że przestaje się nam opłacać jako Państwu w nim trwać. Natomiast jeśli chodzi o UE to w momencie gdy Polska zacznie dopłacać do tej inicjatywy sprawa jest bardziej złożona, zwłaszcza że na swobodnym na przepływie przez nasze terytorium tranzytem 2 miliardów ton towarów tracimy owe dwa miliardy razy jakaś stawka myta (powiedzmy 100 Euro). Budżet polski to 320 miliardów Euro. Największym bogactwem Polski zawsze od wieków położenie geopolityczne. Była potęgą tak długo jak długo z niego korzystała. Zatem pomysł zapisywania takich deklaracji do konstytucji to zarzynanie kury znoszącej złote jajka (przed ich ewentualnym złożeniem). Prezydent, jak większość omamionych aksjomatem cudowności UE papla o niej i chce cudowność ową rzekomą kilkoma literami na papierze uczynić dozgonną. To se ne da.
2018-06-14 19:34:32
k
Jeden namnożył stron w dotychczasowej , drugi pytań o przyszłą -żle to rokuje Polsce ! Poza tym ue rządzi tu jak chce , to po co te pytania ? Jedno pytanie w referendum - czy chcesz ,żeby Polska pozostała w takiej unii i zrzekasz się suwerenności państwa polskiego na rzecz władz ue ?
2018-06-14 16:20:05
rezerwista w rosterce
Do trohan Ta druga przysięga to była chyba zupełnie tajna. Ja z tej "słusznej" nie zostałem nigdy zwolniony i nowej nie składałem, a była okazja, gdy Bolek kazał mi złożyć suplikę o tytuł podchorążego.
2018-06-14 15:27:41
Pytania zaproponowane przez Janusza
Teraz jestem pewien że fragles jest debilem.
2018-06-14 14:35:55
Jakób
Pytania świadczą, że Pan Prezydent nie zna obecnej i obowiązującej Konstytucji RP. Gdyby ją znał, to by jej przestrzegał, chyba że robi całkowicie świadomie, a to jest już niebezpieczne. Również dla niego, bo jak można od narodu wymagać zainteresowania się Konstytucją (najpierw pomoc w jej redagowaniu a potem w przestrzeganiu, czytaj: szanowaniu)skoro najwyższe czynniki traktują ustawę zasadniczą gorzej niż uczniowie nieciekawą lekturę szkolną.
2018-06-14 10:36:21
trohan
"Rezerwista w rozterce" kłamiesz małolacie, bo była druga, nowa przysięga dla rezerwistów, a ty smarku w wojsku nie byłeś :-) Masz jakieś kompleksy małolata. O i związkowiec czyli nasz znajomy: "stary stoczniowiec", "matka pięciorga dzieci" i nauczycielka na emeryturze. Następny mitoman, bajkopisarz
2018-06-13 13:08:17
Grażyna do janusza
I to mają być propozycje pytań dotyczące zmian w Konstytucji RP zredagowane przez głowę państwa? To jest żenada a nie pytania. Te pytania układało chyba jakieś dziecko, które nie wie co to Konstytucja danego państwa i coś tam sobie gryzmoliło na szybko. Ja rozumiem, że prezydent chce dotrzeć prostym językiem do prostych ludzi ale prosty człowiek różni się od prostaka, gdyż trochę więcej mimo wszystko wymaga od głowy swojego państwa.
2018-06-13 11:45:26
związkowiec starej daty
"Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?". A co z cebulą na zimę?
2018-06-13 11:34:57
Tak "na szybko" - po przeczytaniu 15 punktow...
Moim zdaniem w punkcie 3-im powinno byc: minimum 10 milionow czyli 1/4 Polakow, ze wzgledau na to - ze Polska ma +/-40 milionow Polskich Obywateli z zagranica wlacznie ! W punkcie 6-ym powinno byc: a Kobiety bezdzietne powinny rowniez pracowac az do 65 roku zycia tj. tak samo dlugo jak bezdzietne Chlopy !! Natomiast w punkcie 7-ym powinno byc: wprowadzic ewentualna mozliwosc... na przyszlosc i dla Polski - czyli i Polexit !!!
2018-06-13 11:31:20
zenek
"Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej i wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym oraz europejskim?". Polski Związek Filatelistów jest za i jeszcze żeby woda sodowa z sokiem była za darmo po okazaniu dowodu osobistego.
2018-06-13 11:30:00
rezerwista w rosterce
"Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO - w Sojuszu Północnoatlantyckim?". Coś mi to przypomina. Ciągle nikt mię nie zwolnił z przysięgi wojskowej na wierność sojuszowi z armią kacapską.
2018-06-13 11:24:02
Kosa
Głosowałem na Dudę ale te pytania są dyskwalifikujące dla Pana Prezydenta. Poziom ministranta z Pcimia. Ilość również.
2018-06-13 10:17:17
Szczecinianka
Proponuję szesnaste pytanie: ""Czy jest Pani/Pan za postawieniem przed Trybunałem Stanu osób, które złamały Konstytucję?"
2018-06-13 09:13:24
vik
I nasuwa się tu pytanie. Czy ten Duda jest normalny?
2018-06-13 08:52:45
Jarun
Śmieszny i jednocześnie żałosny ten Adrian. Zero pomysłu na Polskę, na gospodarkę, na politykę zagraniczną. I uśmiech...coraz bardziej nieszczery, wymuszony.
2018-06-12 23:33:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Licytacje dla Orkiestry
Poprzedni Następny

Sonda

Czy wprowadzane przez rządzących nowe przepisy zapobiegną podwyżkom cen prądu w tym roku?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy