poniedziałek, 26 sierpnia 2019.
Strona główna > Kraj > Projekt raportu komisji śledczej: Sprawa Amber Gold pokazała, że państwo było nieudolnie zarządzane

Projekt raportu komisji śledczej: Sprawa Amber Gold pokazała, że państwo było nieudolnie zarządzane

Projekt raportu komisji śledczej: Sprawa Amber Gold pokazała, że państwo było nieudolnie zarządzane
Data publikacji: 2019-05-15 20:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-21 10:17
Wywietleń: 787 391216

Sprawa Amber Gold pokazała, że państwo polskie w latach 2009-2015 było nieudolnie zarządzane, bierne i bezsilne wobec bezprawia, niezdolne do zapewnienia obywatelom poczucia bezpieczeństwa - podano w wnioskach końcowych projektu raportu z prac komisji śledczej.

W projekcie raportu, do którego dotarła PAP, wskazano, że skutkiem działania Amber Gold była utrata zaufania obywateli do państwa, a próbę odbudowy tego zaufania podjął Sejm powołując komisję śledczą.

- Sprawa Amber Gold pokazała jak w soczewce, że państwo polskie w latach 2009–2015 było: nieudolnie zarządzane, bierne i bezsilne wobec bezprawia, niebędące w stanie egzekwować odpowiedzialności, niezdolne do zapewnienia obywatelom poczucia bezpieczeństwa - czytamy we wnioskach.

Dodano, że państwo polskie było też służalcze, bezwolne i bezradne, "oplecione siecią nieformalnych powiązań, pozbawione woli realizacji dobra wspólnego, niezdolne zagwarantować równości szans wszystkim obywatelom".

W sprawie Amber Gold premier Donald Tusk nie zapewnił koordynacji prac organów administracji rządowej, nie dokonał osobiście żadnych ustaleń i nie podjął jakichkolwiek działań wobec podległych sobie instytucji i organów - wskazano we wnioskach końcowych projektu raportu z prac komisji śledczej.

Szefowa komisji ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann (PiS) zaprezentowała w środę członkom komisji projekt raportu końcowego. Posłowie mają dwa tygodnie na zapoznanie się z nim i kolejne dwa tygodnie na zgłaszanie ewentualnych uwag. 

"W ocenie Komisji Śledczej powstanie i ekspansja Grupy Amber Gold były wynikiem słabości państwa, dysfunkcjonalnością organów stojących na straży praworządności i wymiaru sprawiedliwości, systemowych luk prawnych, bierności i pobłażliwości aparatu urzędniczego, a także braku stosowania przepisów prawa przez organy władzy publicznej" - napisano w nim.

Dodano, że słabość systemu prawnego, przejawiała się "oportunizmem organów państwa, które nie działały lub też podejmowały świadomie błędne i spóźnione decyzje". "Takie zachowanie funkcjonariuszy publicznych potęgowały przekonanie bezkarności u osób kierujących Amber Gold" - oceniono.

Po trzech latach prac komisji śledczej nie ma dla mnie żadnych wątpliwości, że szef Amber Gold Marcin P. był tzw. słupem. Nie mam też żadnych wątpliwości, że Marcin P. nie wszedł w działalność lotniczą w sposób dobrowolny - mówiła Wassermann. - Przed komisją stawały osoby, które twierdziły, że Marcin P. to wszystko wymyślił. Twierdzili tak głównie ci funkcjonariusze, których zadaniem było wyjaśnienie kto stoi za Marcinem P. i skąd poszły pierwsze pieniądze. Skoro tego zadania nie wypełnili, to przedstawiali stanowisko, z którego wedle nich wynikało, że on tego dokonał samodzielnie.

Zwróciła uwagę, że podczas przesłuchania P., gdy był on pytany, czy ktoś za nim stał "nastąpiła cisza, po czym P. odpowiedział: uchylam się od odpowiedzi na to pytanie".

(PAP)

Fot. PAP/Piotr Nowak

Komentarze

Quistorp
To nie są sprawcy! To słupy! Wyrok ujawnia, jak jeszcze jest przeżarta korupcją nasza rzeczywistość. Jak może gość , którego teść ukradkiem mieszka na działkach, wyłożyć wielkie pieniądze na założenie takiej firmy?!
2019-05-21 10:12:27
2019-05-18 08:54:59
Edmund Nieudolnie zarządzanie wytyka .Przedsiębiorstwo Amber Gold założył w 2009 roku gdańszczanin Marcin Plichta. W latach 2005–2009 był on kilkakrotnie skazywany przez sądy polskie za oszustwa, jednak wymierzane wobec niego kary pozbawienia wolności za każdym razem były warunkowo zawieszane i żadna nie została wykonana. Początkowo firma Amber Gold została zarejestrowana 27 stycznia 2009 roku jako Grupa Inwestycyjna Ex Sp. z o.o., która 27 lipca 2009 roku zmieniła nazwę na Amber Gold Sp. z o.o.
2019-05-20 16:03:45
Edmund
Nieudolnie zarządzanie wytyka.....nieudolna komisja.Najwyźszy czas powołać komisję do spraw zwalczania nieudolnych(ale wysoce wynagradzanych) komisji rządowych.
2019-05-18 08:54:59
Temida
Ile jeszcze bedzie sie ten "odor" rozprzestrzenial po roznych "prawnie"!! rozpatrywanych - rozpatrywaniach!!! Jest winny - ma oddac co ukradl ludziom i odsiedziec do konca swych dni aby wiecej NIE mial ZADNYCH mozliwosci kradzenia. Teraz to ci co to ciagna ten Odor - powinni byc postawieni pod mur i osadzeni prawidlowo. To trzeba zakonczyc po MESKU!!!!
2019-05-15 20:34:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
27
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie