środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Sejm uchwalił budżet na 2018 rok

Sejm uchwalił budżet na 2018 rok

Sejm uchwalił budżet na 2018 rok
Data publikacji: 2018-01-11 23:35
Ostatnia aktualizacja: 2018-01-12 23:19
Wywietleń: 894 309165

Sejm uchwalił w czwartek budżet na 2018 r. z deficytem nieprzekraczającym 41,5 mld zł. Z rozpatrzonych około 400 poprawek przegłosowano kilkadziesiąt przygotowanych przez PiS i jedną ponadpartyjną - podpisaną przez przedstawicieli wszystkich klubów.

Po głosowaniu premier Mateusz Morawiecki powiedział, że przyjęcie budżetu na 2018 rok oznacza łączne podniesienie wydatków sektora finansów publicznych "ponad 40 mld zł rok do roku".

Za uchwaleniem budżetu z poprawkami głosowało 240 posłów, przeciw było 189, a dwóch wstrzymało się od głosu. Głosowanie ustawy budżetowej trwało z przerwą ok. 6,5 godziny.

Na początku głosowań Sejm odrzucił wnioski PO, Nowoczesnej i koła Unii Europejskich Demokratów o odrzucenie projektu ustawy w całości. Wniosek poparło 201 posłów, przeciw było 236. Odrzucane były następnie po kolei wszystkie poprawki i wnioski opozycji. Większość przewidywała sfinansowanie dodatkowych wydatków ze zwiększonych dochodów budżetowych.

Premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając projekt w Sejmie w październiku zeszłego roku (występował wówczas w charakterze ministra finansów i rozwoju) podkreślał, że przygotowany przez niego budżet jest nie tylko dobry dla polskiego państwa, ale przede wszystkim bardzo dobry dla polskiego społeczeństwa.

- Jest to budżet, w którym 75 mld zł przeznaczamy na cele społeczne - mówił. Wyjaśnił, że pieniądze te zostały znalezione dzięki umiejętnemu uszczelnieniu systemu podatkowego. Wskazał, że w 2018 r. wydatki na służbę zdrowia będą wyższe o blisko 6 mld zł, a wydatki na obronę narodową o 4 mld zł. Bezpośrednio po głosowaniu, już jako szef rządu, zaznaczył, że w tegorocznym budżecie "po stronie podatkowej dokonujemy zasadniczego przełomu i dzięki temu te zaplanowane deficyty są najniższe w ciągu 28 lat". Zapewniał, że pieniądze znajdą się i na drogi, i na koleje.

* * *

Wśród wprowadzonych do ustawy poprawek znalazły się wyłącznie wnioski pozytywnie zaopiniowane w środę przez komisję finansów publicznych - kilkadziesiąt poprawek PiS złożonych w drugim czytaniu i jeden ponadpartyjny. Część poprawek PiS zakłada szereg inwestycji regionalnych dotyczących m.in. doinwestowania wskazanych we wnioskach jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, czy policji, placówek służby zdrowia, żłobków, przedszkoli, instytucji naukowych czy administracji rządowej. Jako źródło ich finansowania wskazano rezerwę celową na finansowanie EXPO w Łodzi, którego jednak nie będzie w 2022 r.

Poparto także jedną poprawkę podpisaną przez posłów wszystkich klubów. Dotyczy ona przeznaczenia 1,2 mln zł na utworzenie nowej rezerwy związanej z powstaniem Śląskiego Ośrodka Kliniczno-Naukowego Zapobiegania i Leczenia Chorób Środowiskowych, Cywilizacyjnych i Wieku Podeszłego im. prof. Zbigniewa Religi.

Przyjęto poprawkę przewidującą zmniejszenie wydatków bieżących Trybunału Konstytucyjnego o 2,5 mln zł. Zgodnie z inną poprawką przyjętą przez Sejm, zmniejszony zostanie o 655 tys. zł budżet Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (w części dotyczącej wydatków bieżących, w tym wynagrodzeń osobowych dla członków korpusu służby cywilnej), z przeznaczeniem tych pieniędzy na informatyzację naczelnych urzędów i centralnych organów administracji rządowej. Według innej poprawki wydatki Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zmniejszą się o kolejne 188 tys. zł z przeznaczeniem na zwiększenie wydatków związanych z kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego. Posłowie zaakceptowali także poprawkę PiS przewidująca zmniejszenie wydatków majątkowych Kancelarii Prezydenta RP o 6 mln zł i przeznaczenie tej kwoty na zwiększenie wydatków bieżących jednostek budżetowych.

Przyjęto poprawkę zwiększającą o 2,9 mln zł wydatki KPRM, m.in. na wynagrodzenia w służbie cywilnej oraz na realizację zadań w zakresie pomocy humanitarnej. Dodatkowe 2,5 mln zł trafiło na realizację programu "za życiem". 

Zdecydowano także o przesunięciu ponad 17,1 mln zł w budżecie więziennictwa, co ma pozwolić na zniwelowanie różnic w uposażeniach między Służbą Więzienną a innymi formacjami mundurowymi.

(pap)

Fot. PAP/Marcin Obara

Komentarze

500 +
A jak by tak cale Lewactwo... Nie PO-przyjmowalo i z Honorem PO-zwracalo "Pincet plus" to juz calkiem - calkiem Budzet bylby b. dobry !!
2018-01-12 23:12:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy