czwartek, 19 września 2019.
Strona główna > Kraj > Władze PO i Nowoczesnej za połączeniem klubów i budową bloku na wybory parlamentarne

Władze PO i Nowoczesnej za połączeniem klubów i budową bloku na wybory parlamentarne

Władze PO i Nowoczesnej za połączeniem klubów i budową bloku na wybory parlamentarne
Data publikacji: 2019-06-08 14:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-02 14:49
Wywietleń: 865 395692

Do budowy "jak najszerszego, prodemokratycznego bloku na wybory parlamentarne" wezwały zgromadzone w sobotę w Warszawie na wspólnym posiedzeniu rady krajowe obu ugrupowań, podjęto też decyzję o połączeniu obu klubów parlamentarnych.

- Gwarantuję wam jedność; koalicja jest i będzie; nie ma alternatywy dla zjednoczonej opozycji - mówił w przemówieniu rozpoczynającym sobotnie obrady lider PO Grzegorz Schetyna.

- Z radą Krajową Nowoczesnej postanowiliśmy utworzyć wspólny klub parlamentarny i zacieśnić współpracę naszych struktur - powiedział. - Zbieramy wszystkich ludzi dobrej woli. Będzie nas więcej, a nie mniej. Z tej drogi nie ma odwrotu, tylko w jedności jest siła - zaznaczył. Dodał, że swój akces do koalicji i wspólnej pracy zgłosili też samorządowcy.

Schetyna przypomniał słowa Donalda Tuska z 4 czerwca z Gdańska, nawiązujące do wydarzeń z 1989 roku. - (Tusk) przypominał, że wtedy zwyciężyła jedność i determinacja (...) dawał nam za przykład Lecha Wałęsę i Solidarność, która łączyła niemal wszystkich Polaków - mówił lider PO. - To dobry wzór i będziemy z niego korzystać - zadeklarował apelując o zjednoczenie.

- Czy wyobrażacie sobie, jakby to wyglądało, gdyby w 1989 roku - 30 lat temu - opozycja wystartowała w kilku blokach. Gdyby "wojna na górze" rozegrała się przed wspólnym zwycięstwem. Ręczę wam, że nie mielibyśmy dziś okazji, do obchodzenia tego wspaniałego święta - mówił Schetyna do członków rad krajowych PO i N. - Dlatego przestrzegam przed takim myśleniem dzisiaj - dodał.

- Historia pokazała, że polityków, którzy robili sobie zdjęcie z Lechem Wałęsą dzieliło bardzo wiele. Późniejszą ich drogę możemy różnie oceniać, ale wtedy wszyscy razem zrobili jedną rzecz wielką i wspólną - schowali swoje indywidualne ambicje, stanęli razem i dlatego zwyciężyli - mówił.

Jak mówił, "najważniejsze wybory już niedługo". "Będziemy do nich gotowi. Jeszcze bardziej przygotowani niż do tych majowych. Chcę jasno powiedzieć tu i teraz: wnioski polityczne i organizacyjne potrafimy wyciągnąć. Przed nami dużo pracy i zaczynamy już dzisiaj. Bo nie ma czasu do stracenia. Bo nie ma na co się i na kogo oglądać" - powiedział.

- Jeszcze w czerwcu wyruszamy w Polskę, będziemy docierać do gmin i powiatów. Odwiedzimy je ja i inni liderzy koalicji, każdy okręg wybroczy w Polsce. Będziemy słuchać Polaków. Pojedziemy przede wszystkim w te miejsca, gdzie ludzie nam nie zaufali. Z szacunkiem wysłuchamy ich zdania i będziemy przekonywać. Nie ma w Polsce człowieka, z którym nie warto porozmawiać. Na nikogo nie wolno się obrażać, nikogo nie wolno lekceważyć. Jeżeli kogoś nie przekonaliśmy, to znaczy, że to my musimy się bardziej postarać - mówił Schetyna.

- Organizujemy nowy sztab i profesjonalne zaplecze. W nowym sztabie znajdą się wybitni fachowcy, ludzie i energetyczni i profesjonalni. Będzie tam m.in Krzysztof Brejza, Adam Szłapka zapraszam także Jacka Karnowskiego. Będziemy tam wszyscy - powiedział Schetyna.

Jak dodał, - analizujemy dane, które są dostępne i zlecamy następne badania, tworzymy nowe zespoły i efektywną strukturę". "Potrzebujemy zmiany pokoleniowej. To będą wybory, w których wystawimy szeroką reprezentację młodych ludzi. Niezbędna nam jest ich energia. Najwyższy czas, żeby wzięli odpowiedzialność za swoją własną przyszłość - podkreślił lider PO.

- W wyniku naszych czerwcowych, lipcowych spotkań w całej Polsce powstanie program koalicji, przedstawimy go w sierpniu. Zamieścimy w nim to, co usłyszymy od Polek i Polaków. Zrobimy to, czego oni pragną. Tak jak ludzie oczekują, napiszemy kompleksowy program naprawy państwa, a jest co naprawiać - oświadczył Schetyna.

Część wystąpienia poświęcił krytyce rządzącego PiS. - Kiedy PiS powtarzało w swoim haśle wyborczym "Polska w ruinie", nie uprzedziło Polaków, że jest to nazwa ich programu wyborczego - mówił. - I trzeba przyznać, że realizują ten program wyborczy z wielką determinacją - dodał. - Jedyne co tej władzy nie przerasta, to proste wypłacanie pieniędzy. To też jest ważne - powtarzam więc jeszcze raz - nic co jest dane, nie będzie odebrane, ale państwo ma również inne zadania - podkreślił szef PO.

Powiedział, że wśród pilnych zadań są m.in. ratowanie życia na SOR, dostęp do lekarza specjalisty, edukacja dzieci i dbanie o ich przyszłość. - Trzeba dać matkom szansę na prace, poprzez dostęp do żłobka i przedszkola. Trzeba dać żyć i zarabiać przedsiębiorcom. Trzeba wreszcie zadbać o ludzi, którzy pracują, bo ich potrzeby przestały już państwo w ogóle obchodzić - wyliczał. - Musimy na poważnie zabrać się wreszcie za czystość powietrza, bo zaczynamy się dusić - dodał.

- Przekonamy, Polaków, że zasługują na więcej, bo państwo PiS nie nadąża za Polakami - ocenił.

Po Schetynie głos zabrała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. - Chcemy w ciągu najbliższych ośmiu lat uczynić Polskę najlepszym do życia krajem w Unii Europejskiej. Chcemy, żeby Polacy z dumą mówili o swoim kraju z wszystkimi innymi przedstawicielami innych krajów europejskich - powiedziała w sobotę liderka Nowoczesnej.

Jak zapewniała, "wiemy, jak to zrobić". "Doprowadzimy do tego, żeby Polacy żyli dłużej i zdrowiej. Nikt nie może latami czekać na wizytę do specjalisty (...). Dorowadzimy do głębokich zmian w zniszczonym przez PiS systemie ochrony zdrowia, który zapewni lekarzom, i stażystom i specjalistom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i personelowi pomocniczemu odpowiednie wynagrodzenie i warunki pracy" - mówiła. Z kolei pacjenci - jak dodała - będą mieli "niezbywalne prawo do zdrowia, do leczenia i wyzdrowienia na europejskim poziomie".

Lubnauer mówiła też edukacji. - Przeprowadzimy prawdziwą reformę edukacji. Taką, która przywraca godność nauczycielom, taką, która daje przyjazną szkołę dzieciom, która pozwoli im zdobyć kompetencje, które pozwolą im w pełni konkurować na europejskim rynku - powiedziała.

Podkreśliła, że w programie bloku na wybory zostanie położony nacisk na poprawę warunków działalności biznesmenów. - Zlikwidujmy mnożące się przez PiS bariery dla gospodarki, wprowadźmy prosty system podatkowy i doprowadźmy do pełnego wykorzystania polskiej gospodarki - mówiła szefowa Nowoczesnej.

(PAP)

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Komentarze

Dggjkk
Jedni warci drugich
2019-06-10 16:26:35
Tam jest około dwa z czymś
Dopytywana o to, kto pokryje długi Nowoczesnej odparła, że jej partia otrzyma z podatków jeszcze jedną subwencję. – Z niej będziemy spłacać część tych zobowiązań. Druga rzecz - my mamy w tej chwili sprawę w Trybunale Sprawiedliwości w Strasburgu, która będzie się w tej chwili toczyć i czekamy na werdykt – oceniła polityk.
2019-06-10 15:45:26
2019-06-09 09:45:07
Punkty programu Vera politycznego Nowoczesnej, cytując Adama Szłapkę, sekretarza generalnego partii. Poseł Nowoczesnej podczas Rady Krajowej zapowiedział, że jego partia jest w stanie zrezygnować z reformy systemu podatkowego, gospodarki i edukacji. – Przyjmijmy z góry, że nie zrealizujemy swoich programów – zapowiedział Adam Szłapka. Wszystko po to, aby zjednoczyć opozycję w drodze po władzę.
2019-06-10 15:23:43
do @ Sid
"Niestety Schetyna pokazał że nie potrafi być przywódcą opozycji."...Ty_PO_we PO_pierdywanie i "fejk", PO_czytaj co mówił i zrobił sam zainteresowany;"– mój wybór jest jednoznaczny, dyskutowałem o tym ważąc racje i podjąłem decyzję, że chcę być dalej polskim premierem. Być polskim premierem to stokrotnie ważniejsza rzecz dla mnie niż europejskie awanse.“
2019-06-10 13:24:41
Sid
Niestety Schetyna pokazał że nie potrafi być przywódcą opozycji. Tylko powrót pana Donalda Tuska może uratować Polskę przed pisowską szarańczą
2019-06-09 21:35:25
Viola
Pan Schetyna nie rozumie, że w polityce dwa minusy nie dają plusa.
2019-06-09 15:19:49
Vera
Najważniejsze by odsunąć aferzystów z PIS od koryta
2019-06-09 09:45:07
Ale jaja...
Bo w PO-jedynke nie maja zadnych szans - to PO-szukuja dodatkowego "PO-dratunku"... jako POKO-nywani !!
2019-06-09 00:30:11
@krotko, tobie już nawet badania nie pomogą.
Masz typową PiSdemencję, co od dawna widać w każdym twoim chorym wPISie.
2019-06-09 00:22:51
@krótko
najszyBciej ukończ podstawówkę
2019-06-09 00:11:04
krotko
Rada dla ,,rady'' zrobic jak najszypciej odpowiednie badania.
2019-06-08 20:10:57
Rada
Uprasza się Rosjan poniżej o nie wypowiadanie się na tematy Polski
2019-06-08 17:11:31
hehehe
Jedne antypolskie szumowiny wchłonęły inne antypolskie szumowiny - to tyle w temacie tego wiekopomnego wydarzenia! Na jesieni dostaniecie porządny wpie.....
2019-06-08 16:22:56
cdn
NIe udal sie projekt niemiaszkow i ich slugosow w Polsce pod nazwa nowosmieszna.,,wielki strateg grzegorz zniszcze'' po kolei prrzytula te wszystkie wrzeszczace baby i wielkiego syna ziemi zachodniopomorskiej NISILE.
2019-06-08 15:27:55
Wódz OTUA
Nowa nazwa pod przywództwem "Zniszczę Cię-Widelca" będzie brzmiała "Nowośmieszna Partia Oszustów"(NPO).
2019-06-08 14:43:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie