niedziela, 15 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Ziobro też chce komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT

Ziobro też chce komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT

Ziobro też chce komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT
Data publikacji: 2017-08-10 17:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-06 19:02
Wywietleń: 1524 287826

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro popiera ideę komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT. Polecił też poszerzyć o prokuratorów śledztwo badające odpowiedzialność organów państwa, w tym premierów i ministra finansów, za brak reakcji na te wyłudzenia.

- Chciałbym zadeklarować swoje pełne poparcie dla idei powołania komisji śledczej w sprawie gigantycznych wyłudzeń VAT, które są szacowane na kwotę strat fiskusa rzędu 200-250 mld zł" - powiedział Ziobro w czwartek na konferencji prasowej.

Jak mówił, ta afera jest ściśle związana "z brakiem działań ze strony centralnych organów polskiego państwa na informacje wskazujące, że dochodzi do gigantycznych wyłudzeń i strat w związku z działalnością mafii VAT-owskiej w latach 2008-2015". Według niego ustalenia śledztwa trwającego w Białymstoku zyskają "istotne wsparcie", jeśli zostanie powołana komisja śledcza.

Ziobro powiedział, że w październiku ub.r. zlecił śledztwo, by ocenić odpowiedzialność organów państwa, na czele z premierami i ministrem finansów, w sprawie ich wiedzy oraz braku reakcji na wyłudzenia VAT. Dodał, że rozszerzono je o "kolejne wątki, które wyłoniły się w trakcie prowadzonych przez nas ustaleń".

- Podjąłem decyzję o tym, aby to śledztwo rozszerzyć o wyjaśnienie wątków związanych z jednej strony z okolicznościami, w jakich zapadało orzeczenie Sądu Najwyższego, które w istotny sposób przyczyniło się do poczucia bezkarności mafijnych przestępców - oświadczył Ziobro. Dodał, że śledztwo ma też "ustalić odpowiedzialność kierownictwa ówczesnej prokuratury, która podjęła w sposób bezrefleksyjny decyzję, będącą konsekwencją tego orzeczenia SN i wbrew obowiązującemu prawu (...) zaleciła prokuraturze zmianę sposobu prowadzenia tych postępowań włącznie z możliwością umarzania postępowań.

Ziobro wyjaśnił, że chodzi o "orzeczenie SN, który w 2008 r. całkowicie bezpodstawnie i wbrew obowiązującemu prawu, przyjął(..), że tego rodzaju przestępstwa mogą być ścigane tylko i wyłącznie na podstawie Kodeksu karnego skarbowego, który przewiduje dużo łagodniejsze rygory odpowiedzialności karnej, a nie mogą być ścigane na podstawie Kodeksu karnego, który zakładał znacznie surowszą odpowiedzialność karną" - oświadczył.

Według niego "bardzo istotnie" przyczyniło się to do wzrostu poczucia bezkarności zorganizowanych grup przestępczych. Podkreślił, że skutkiem wydania tego orzeczenia były też "niewłaściwe działania" po stronie ówczesnej prokuratury i innych organów ścigania, jak policja czy służby specjalne.

W poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest za powołaniem sejmowej komisji śledczej, która zbadałaby wyłudzenia VAT. Wyłudzenia VAT pozbawiły nasze państwo ok. 200-250 mld zł; Polakom należy się wyjaśnienie - mówił. Powołanie komisji to pomysł warty rozważenia; wcześniej czy później powinna być powołana - powiedziała we wtorek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. (PAP)

Fot. Ryszard PAKIESER (arch.)

Komentarze

mirek
SN w obronie przestępców! Nic dziwnego ,że teraz protestują i twierdzą że demokracja jest zagrożona. Bo jeśli zacznie ścigać się przestępców to wg nich koniec demokracji. A może wyjdzie na jaw wiele spraw w których kasta jest zamieszana.
2017-08-12 16:51:50
zak
Ciekawe dlaczego SN swoim orzeczeniem wbrew prawu zezwolił na takie działania przestępców. Tu widać że zmiany w sądach są konieczne.Nawet Duda przestraszył się demonstrantów opłaconych przez tych co te zmiany wprowadzili.Nie bez powodu ludzie uwikłani w tą działalność protestują w obronie sądów.
2017-08-12 16:47:40
@ll
Jakich podatków? Najpierw pomyśl, a potem pisz.
2017-08-11 17:15:08
Po-dkomisje - Komisje - i Nadkomisje...
A po co te "wszystkie Komisje"...? Czy nie lepiej jest od razu przekazac Sprawy do Prokuratury tak Krajowej jak i w poszczegolnych Wojewodztwach !!
2017-08-11 00:24:15
ll
A w SKOKACHj uz ponad 3 mld zlotych strat i swiadczenia dla "poszkodowanych" wyplacone z funduszu gwarantowanych swiadczen bankowych czyli podatkow wszystkich,oj szykujcie sie na podwyzki oplat w bankach, przeciez ktos to musi zaplacic.
2017-08-10 18:34:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy