środa, 23 stycznia 2019.
Strona główna > Kultura > Artyści teatru przy Potulickiej

Artyści teatru przy Potulickiej

Artyści teatru przy Potulickiej
Data publikacji: 2018-05-23 10:31
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:49
Wywietleń: 1301 328776

Książnica Pomorska zaprasza w środę 23 maja o godz. 12 na spotkanie wspomnieniowe zatytułowane „Maria Popławska – przeżyjmy to jeszcze raz”. Poprowadzi je Ryszard Kotla.

Maria Popławska zmarła 25 lutego br. Była znaną szczecińską śpiewaczką operową, ulubienicą publiczności dawnego Teatru Muzycznego działającego przy ul. Potulickiej.

Urodziła się 9 stycznia 1931 r. w Grudziądzu. W 1956 r. ukończyła klasę śpiewu (sopran koloraturowy) w Państwowym Liceum Muzycznym w Bydgoszczy. Ze Szczecinem związała się trwale od sezonu artystycznego 1963/1964. Podjęła wówczas pracę jako solistka w Państwowej Operetce w Szczecinie (od 1965 roku Państwowy Teatr Muzyczny).

W latach 1968-1972 grała główne role na scenie przy ul. Potulickiej, koncertowała też we Francji, Belgii, Szwajcarii, Grecji, Niemczech.

Od 1978 r. była na emeryturze. Nadal wiernie towarzyszyła szczecińskiemu życiu muzycznemu, teraz już z drugiej strony sceny, wśród publiczności. Dopóki mogła, była niemal na każdym koncercie w Filharmonii Szczecińskiej, na każdej premierze operowej. Bardzo dużo podróżowała.

Ostatnie lata życia spędziła w Domu Kombatanta im. gen. Mieczysława Boruty Spiechowicza przy ul. Kruczej w Szczecinie. Spoczęła na cmentarzu komunalnym w Bydgoszczy, razem z bliskimi.

Jutrzejsze spotkanie, ilustrowane zdjęciami z archiwów rodziny i przyjaciół, dopełnione muzyką, odbędzie się w auli Książnicy Pomorskiej (III piętro, wejście od parkingu przy ul. Podgórnej). Wstęp wolny.

* * *

Centrum Kultury Euroregionu „Stara Rzeźnia” (Łasztownia, ul. Tadeusza Wendy 14) zaprasza w środę 23 maja o godz. 18 na spotkanie z Krystyną Pohl i jej najnowszą książką „W krainie czaru i uśmiechu, czyli dwie dekady Teatru Muzycznego na Potulickiej”. Na publikację składają się przeprowadzone przez autorkę rozmowy z artystami teatru, m.in.: Marią Popławską, Ireną Brodzińską, Wiesławem Łągiewką, a także wspomnienia widzów.

Na środowe spotkanie, podczas którego książkę będzie można kupić po promocyjnej cenie, wstęp wolny.

(b.t.)

Na zdjęciu: Maria Popławska

Artyści teatru przy Potulickiej

Komentarze

Honorat
@ Robert - Sądzisz, że kiedyś ludzie chodzili do operetki z nudów? To się mylisz - prawdziwy meloman czy teatroman nie ogląda się na program w TV czy internet. Teraz mamy cztery kanały telewizji reżimowej (TVP1, TVP2, TVP3 i TVP Info) oraz kanały prywatne nafaszerowane reklamami. W Operze na Zamku, pomimo lepszej sali i techniki, nie ma tej atmosfery co kiedyś na Potulickiej, choć są wystawiane są znane opery i operetki. Może to dobrze dla tych, co zamiast "stracić" 3 godziny na operetce, wolą zadowalać się "wysoką kulturą" oglądając z puszką piwa w telewizorni Kiepskich, Magazyn śledczy A.Gargas, Policjantów i policjantki, Ukrytą prawdę itp. perełki polskich mediów.
2018-05-23 22:34:30
Robert
@Honorat to zależy ktorych Szczecinian. Trudno aby obecne, najbardziej produktywne pokolenie 30/40 latków miało jakiekolwiek wspomnienia z lat 70. XX wieku. Ponadto wtedy były tylko dwa kanały reżimowej telewizji i nie było internetu. Teraz społeczeństwo ma sto razy więcej możliwości zagospodarowania wolnego czasu niż operetka.
2018-05-23 15:08:43
Honorat
Ciekawe, że najlepsze wspomnienia Szczecinian o Teatrze Muzycznym wiążą się z okresem jego działalności na Potulickiej. Czyżby po przeprowadzce do Zamku genius loci nie chciał się tu przenieść i został w starym milicyjnym budynku? Niby Zamek a tego dawnego czaru nie ma.
2018-05-23 11:00:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-4
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Licytacje dla Orkiestry
Poprzedni Następny

Sonda

Czy wprowadzane przez rządzących nowe przepisy zapobiegną podwyżkom cen prądu w tym roku?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy