środa, 16 października 2019.
Strona główna > Kultura > Dwa koncerty. Wirtuozi i młodzi adepci muzyki

Dwa koncerty. Wirtuozi i młodzi adepci muzyki

Dwa koncerty. Wirtuozi i młodzi adepci muzyki
Data publikacji: 2019-07-08 15:52
Wywietleń: 516 401517

W katedrze kamieńskiej odbyły się dwa kolejne koncerty 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Pierwszy z nich (5 lipca) rozpoczęła muzyka organowa w wykonaniu wirtuoza królewskiego instrumentu Karola Mossakowskiego, absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu i Narodowego Konserwatorium w Paryżu.

Karol Mossakowski jest pierwszym polskim organistą przyjętym do tej znanej francuskiej uczelni i zwycięzcą wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych. W 2016 r. wygrał jeden z najbardziej prestiżowych tego typu konkursów na świecie „Grand Prix de Chartres” i otrzymał nagrodę „Koryfeusz Muzyki Polskiej”, w kategorii debiut roku, przyznawaną przez Instytut Muzyki i Tańca.

Obecnie prowadzi klasę organów i improwizacji w konserwatorium im. L. Benoist w Paryżu będąc równocześnie tytularnym organistą katedry w Lille i organistą-rezydentem Radia Francuskiego. Gra również na fortepianie akompaniując podczas pokazów niemych filmów. K. Mossakowski zaprezentował w trzech częściach organowych utwory XIX-wiecznych kompozytorów – Johannesa Brahmsa, Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego oraz improwizację.

W części kameralnej koncertu swój kunszt muzyczny pokazał Kwartet Śląski, który w ramach festiwalu wystąpił w Kamieniu po raz dziesiąty debiutując przed kamieńską publicznością w 1983 r. Zespół tworzą: Szymon Krzeszowiec – skrzypce, Arkadiusz Kubica – II skrzypce, Łukasz Syrnicki – altówka i Piotr Janosik – wiolonczela, będący również profesorami Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jest dziś uznawany za jeden z najlepszych kwartetów w Polsce i na świecie. Kwartet, w dwóch odsłonach części kameralnej, zaprezentował II Kwartet smyczkowy Karola Szymanowskiego i Trzy utwory na kwartet smyczkowy Igora Strawińskiego.

Koncert zakończyła improwizacja organowa Karola Mossakowskiego na temat pieśni kościelnej „Chrystus Wodzem, Chrystus Królem” entuzjastycznie oklaskiwana przez kamieńską publiczność.

W sobotę (6 lipca) odbył się koncert dodatkowy festiwalu, podczas którego zaprezentowali się młodzi adepci muzyki dawnej m.in. Drezdenka, Bierzwnika i Świeradowa-Zdroju. Uczestniczyli oni w Ogólnopolskich Spotkaniach z Muzyką Dawną organizowanych od czterech lat w Kamieniu Pomorskim przez jej niestrudzonego propagatora i nauczyciela muzyki Adama Denekę.

Tekst i fot. Błażej Bubnowicz

 

 

 

 

Dwa koncerty. Wirtuozi i młodzi adepci muzyki Dwa koncerty. Wirtuozi i młodzi adepci muzyki

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie