czwartek, 27 czerwca 2019.
Strona główna > Kultura > Dzień Kobiet? Ważne święto

Dzień Kobiet? Ważne święto

Dzień Kobiet? Ważne święto
Data publikacji: 2019-03-08 22:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-10 15:13
Wywietleń: 512 379552

Rozmowa z Sylwią Trojanowską, szczecińską pisarką

– Czy obchodzi pani Dzień Kobiet? To znaczy liczy pani w tym dniu na szczególne traktowanie ze strony panów, no i na kwiaty i śniadanie do łóżka – od męża?

– Uważam, że Dzień Kobiet to bardzo ważne święto. I nie chodzi tu o kwiaty, życzenia, czy wspomniane śniadanie do łóżka (choć, oczywiście, jest mile widziane), ale o zwrócenie uwagi na ważną rolę, jaką pełnimy w społeczeństwie, na docenienie nas. Jesteśmy przecież nie tylko partnerkami, żonami i matkami, ale i pełnoetatowymi przedsiębiorczyniami, które osiągają sukcesy. O kobietach trzeba mówić, po prostu.

– Prezent niedawno otrzymali od pani czytelnicy, czyli nową powieść „Prawdy i tajemnice”. To kolejny tom „szczecińskiego cyklu” nawiązującego do pogmatwanej historii naszego miasta. Na ile ta opowieść jest fikcyjna, a ile w niej faktów?

– „Prawdy i tajemnice” to dla mnie niezwykle ważna powieść. Pracowałam nad nią bardzo długo. Przyznam, że kosztowała mnie ogromnie dużo emocji, energii i czasu. Nie raz odczuwałam potworne zmęczenie, ale nigdy się nie poddałam, bo wiedziałam, że taka powieść jest po prostu potrzebna. Nam, szczecinianom, w szczególności. Ktoś mógłby stwierdzić, że jest to tylko fikcja literacka, a ja powiem, że nie do końca. W „Prawdach i tajemnicach” fikcyjni bohaterowie chodzą autentycznymi ulicami Szczecina, widzą budowle i miejsca, które istniały, bądź które nadal istnieją. Na kartach powieści powracam do zdarzeń z czasów drugiej wojny światowej i powojnia, opisuję postaci, które znane są z kart historii, po prostu przeplatam fikcję z faktami.

Cała rozmowa w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 8 marca 2019 r.

Monika Gapińska

Fot. Łukasz Wit

Dzień Kobiet? Ważne święto

Komentarze

do paranoika
Czasami podział na wersety spotykany jest również w utworach czysto literackich, najczęściej poetyckich, nawiązujących np. do stylistyki biblijnej (np. Anhelli Juliusza Słowackiego). Wersety są wyróżnieniem tekstu na najniższym poziomie, a więc odnoszą się do fragmentów mniejszych nawet od akapitów.
2019-03-09 16:13:46
trohan
Recenzent k* się znalazł :-). Masz jakieś "kompleksy jaruna" ?
2019-03-09 16:00:51
do Jarun
Wersety to są w Biblii, a przed drugim "albo" stawia się przecinek. Polecam lekturę jakiegokolwiek słownika ortograficznego.
2019-03-09 15:29:26
Jarun
No lepsza od tej Grocholi...której nie czytałem i jestem z tego dumny. Oczywiście książkę Grocholi miałem w ręku i po otworzeniu i przeczytaniu kilku wersetów...zasłabłem. A panią Sylwię przyjemnie się czyta...więc chyba przeczytam w Wielkim Poście. I będzie to albo grzech albo odpuszczenie grzechów, czyli odmówiona pokuta. PS. Lubię te podwójne albo, takie "wzmocnienie".
2019-03-09 11:48:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie