środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Hala jednak dla Teatru Polskiego

Hala jednak dla Teatru Polskiego

Hala jednak dla Teatru Polskiego
Data publikacji: 2018-01-09 20:05
Ostatnia aktualizacja: 2018-01-10 21:10
Wywietleń: 2446 308832

Jako pierwszy „Kurier Szczeciński" pisał w listopadzie 2017 roku o tym, że szczeciński Teatr Polski zyska nową scenę do wykorzystania – dawna hala Opery na Zamku przy ul. Energetyków. Wtedy żadna ze stron nie potwierdziła naszych informacji, choć Urząd Marszałkowski przyznał, iż TP szuka miejsca na dodatkową scenę. Teraz już wiadomo oficjalnie - we wtorek została podpisana umowa dzierżawy, na rok, pomiędzy dyrektorami wspomnianych instytucji kulturalnych. TP ma przy ul. Energetyków wystawiać spektakle dla dzieci i młodzieży.

We wtorek otrzymaliśmy w tej sprawie komunikat z Opery na Zamku: „Zgodnie z zapowiedziami, hala namiotowa Opery na Zamku, w której nasz teatr muzyczny mieścił się podczas przebudowy właściwej siedziby, ma nowego dzierżawcę. Po wygaśnięciu poprzedniej umowy przejmuje ją Teatr Polski, który planuje rozszerzenie swojej oferty repertuarowej o przedstawienia skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 9-16 lat (bajki, spektakle lekturowe i edukacyjne). Teatr Polski od dawna borykał się z problemem braku wolnych miejsc dla widzów, chcących kupić bilet na spektakl. Dotyczyło to zwłaszcza wydarzeń muzycznych, które w nowym obiekcie znajdą swoje miejsce w repertuarze. Umowa pomiędzy dyrektorami obu placówek – Jackiem Jekielem i Adamem Opatowiczem - została dziś podpisana. Koszty dzierżawy hali będzie ponosił Teatr Polski, który otrzymał na ten cel od Urzędu Marszałkowskiego dodatkową dotację. Umowa podpisana jest na rok, z możliwością przedłużenia".

W informacji czytamy również: „Na widowni hali jest 568 miejsc siedzących, które można zwiększyć do 850. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na zapleczu jest 11 garderób, rekwizytornia i charakteryzatornia. To wielofunkcyjna sala koncertowa przeznaczona tak do koncertów, spektakli operowych jak i do przedstawień teatralnych. Została zaprojektowana tak, by głos aktora bez mikrofonu czy cichy dźwięk instrumentu był dobrze słyszalny w rzędach usytuowanych daleko od sceny. Opera na Zamku życzy Teatrowi Polskiemu powodzenia i równie udanych spektakli, jakie udało nam się w hali wystawić! Przeżyliśmy tam dobre chwile".

Przypomnijmy, że w latach 2011-2015 Opera na Zamku właśnie przy ul. Energetyków pokazywała swoje spektakle podczas remontu macierzystej siedziby w Zamku Książąt Pomorskich. Do grudnia „namiot” dzierżawiła firma „Baszta Nieruchomości”. Kilka miesięcy temu opera wystawiła halę na sprzedaż. Chciała za nią uzyskać ponad 6 milionów złotych. Nie znalazł się jednak nabywca. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Na zdjęciu: Dyrektorzy kulturalnych instytucji szczecińskich podczas podpisywania wtorkowej umowy dzierżawy hali - Jacek Jekiel z Opery na Zamku (po lewej) i Adam Opatowicz z Teatru Polskiego.

Fot. Opera na Zamku

Komentarze

Szczecinianin
Bardzo jestem dumny, że właśnie Teatr Polski w Szczecinie, który jest wizytówka miasta rozwija się ! Brawo !
2018-01-10 21:08:34
nie ma
A miało być tak pięknie panie Droński - Baszta. Nie wyszła współpraca samorządu z drobnym przedsiębiorcom
2018-01-10 14:26:33
ojciec Nil
Zatem potwierdzone: Teatr Polski nie życzy sobie dzieci i młodzieży w swojej siedzibie! Wiadomo: to Teatr z ambicjami i dzieci i młodzież waliły tam tak tłumnie, że Teatr pękał w szwach - ha ha ha. Zwykła transakcja na własnym majątku województwa aby "przykryć" niegospodarność związaną z halą. Straszne. W ten sposób Teatr Polski może np. wydzierżawić Operę a Opera skoro nie będzie miała swojego miejsca mogłaby wydzierżawić Teatr Polski. I jedni i drudzy mogli by tez coś jeszcze wydzierżawić co jest niedeficytowe. W ten sposób wszyscy zapłacimy VAT, opłaty na prawników i licznych dyrektorów - bo zapewne w Teatrze Polskim pojawi się dyrektor ds hali ...
2018-01-10 14:03:30
wss społem
No i tym samym zrealizowano kolejne ambitne przedsięwzięcie panów dyrektorów wojewódzkich: po Muzeum Morskim, nowej siedzibie Opery mamy teraz Teatr Szekspirowski. Ach ci kochani opowiadacze i zapowiadacze!
2018-01-10 12:37:39
Dryja
Tam mają być "przedstawienia skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 9-16 lat (bajki, spektakle lekturowe i edukacyjne)"? Nawet 850 widzów?! Straż Pożarna się na to zgodzi? Na piśmie? Z czytelnym podpisem i pieczątką?
2018-01-10 10:10:53
do: Pan Witek
Panie Witku, strzał w 10-tkę hahah.
2018-01-10 09:33:22
Na opak
Spektakle MUZYCZNE dla dzieci planuje wystawiać w dawnej Operze Teatr Polski, droga w utrzymaniu hala tymczasowa i zaprojektowana na określony czas eksploatacji stała się stała, a dyrektorzy instytucji odpowiedzialnych za szeroko rozumianą estetykę wyglądają jak każdy widzi. Szczecin staje na głowie. PS Czy ktoś kompetentny sprawdzał czy po tylu latach namiot nadaje się do dalszego bezpiecznego używania???
2018-01-10 09:07:35
Pan Witek
Ze zdjęcia wynika raczej, że chodzi o schronisko dla bezdomnych.
2018-01-10 02:25:12
Robert
A co z operowym basenem który podmył zamek? Czy dyrektor już przedstawił wyjaśnienia?
2018-01-09 21:26:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy