czwartek, 19 września 2019.
Strona główna > Kultura > Krwawa Luna w Szczecinie

Krwawa Luna w Szczecinie

Krwawa Luna w Szczecinie
Data publikacji: 2019-06-11 06:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-11 13:50
Wywietleń: 513 395564

We wtorek o g. 18 w Promediach przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie rozpocznie się promocja książki Patrycji Bukalskiej, "Krwawa Luna". Spotkanie organizowane jest w ramach Salonu Książki Biograficznej, który jest nowym przedsięwzięciem szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

"Krwawa Luna", Julia Brystygier, to niesławna szefowa V departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Jedna z najbardziej znanych kobiet czasu stalinizmu. Jednocześnie ta, o której niewiele tak naprawdę wiadomo. Ponura legenda głosi, że lubowała się w zadawaniu okrutnych tortur, szczególnie młodym mężczyznom. Ile jest w tym prawdy? Dlaczego tylko ona do dziś nazywana jest krwawą, mimo że niektórzy jej koledzy po fachu rzeczywiście byli sadystami? Bez wątpienia gorliwie uczestniczyła w tworzeniu morderczej machiny stalinizmu, a jako szefowa V Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego co dzień przykładała rękę do prześladowania i cierpień niewinnych ludzi. Była szczerą komunistką. Czy do końca wierzyła w idee Lenina i Stalina? Mówi się, że pod koniec życia nawróciła się pod wpływem zakonnic z Lasek. Co z tych opowieści jest prawdą? Skąd wziął się jej przydomek „Krwawa Luna”? Patrycja Bukalska stara się znaleźć odpowiedzi na te pytania i zrozumieć motywacje Julii Brystygier, śledząc kolejne ważne punkty w jej drodze życiowej – od dzieciństwa w galicyjskim miasteczku, przez wojnę i ciemny czas stalinizmu aż po emeryturę spędzoną na pisaniu książek.

Patrycja Bukalska to dziennikarka „Tygodnika Powszechnego", publikowała także w „Więzi", „Newsweeku" i „National Geographic". Współpracowniczka Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Archiwum Historii.

(as)

Komentarze

............
Dzisiejsze formy sadyzmu mają inną postać.
2019-06-11 13:49:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie