wtorek, 25 czerwca 2019.
Strona główna > Kultura > Obrazy Rachwalika w Trafo

Obrazy Rachwalika w Trafo

Obrazy Rachwalika w Trafo
Data publikacji: 2018-10-11 14:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:51
Wywietleń: 910 355701

Najnowsze obrazy Marka Rachwalika zaprezentuje szczecinianom Trafostacja Sztuki podczas wystawy „Vulgar Display of Marek” organizowanej we współpracy z Open Gallery Moniki Krupowicz i Stolarska/Krupowicz Gallery. Prace artysty inspirowane estetyką metalową były wielokrotnie nagradzane na wielu prestiżowych festiwalach i konkursach malarskich. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w piątek (11 października) o godz. 19.00

Motywem przewodnim obrazów Marka Rachwalika są nawiązania do poszczególnych nurtów muzyki metalowej. Nie wyczerpuje to jednak potencjału interpretacyjnego jego sztuki. Za warsztatowo kunsztownym malarstwem stoi wizja pełna paradoksów. Absurd i ironia uśmierzające powagę egzystencji mieszają się w jego pracach z satanistyczną wzniosłością, a wiejski folklor z industrialem.

- Obrazy o metalu są uszczypliwe, zahaczają o symbole powszechnie z nim kojarzone: pentagramy, odwrócone krzyże, a także o elementy pochodzące ze świata prowincji: rzeźby z opon i ozdoby ogrodowe. Rzeźby z jednej strony, ukazują dążenie człowieka do otaczania się czymś własnoręcznie przetworzonym, są próbą odnalezienia piękna w przedmiotach codziennego użytku lub nadania im drugiej funkcji, kiedy są już zepsute. (…) Z drugiej strony jest to obraz gustu zniekształconego przez pryzmat biedy – mówi Marek Rachwalik.

Charakterystyczne w pracach Rachwalika są jaskrawe kolory i perfekcyjnie wyraźne rysunki przedstawiające dziwne twory częściowo znane z popkultury, a częściowo kreowane przez artystę. Znajdują się wśród nich m.in. lewitujące obiekty 3D, psychodeliczne zjawiska, muzyczna ikonografika, logotypy czy elementy robotyki, mikroprocesorów, hydraulicznych instalacji, technologii budowy maszyn rolniczych i wiejskiego folkloru.

Marek Rachwalik zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz uprawianiem metalowej autofotografii. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, zdobył m.in. Grand Prix 6. Triennale Malarstwa im. Mariana Michalika oraz wyróżnienie regulaminowe i wyróżnienie Magazynu Szum na 43. Bielskiej Jesieni 2017. W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia redakcja Magazynu Szum napisała: „Za dojrzałość i wyrafinowany w swojej kampowości język malarski oraz unikalne poczucie humoru. Artysta w swoich pracach w niepodrabialny sposób łączy potoczność z psychodelią, skrawki wernakularnej kultury wizualnej swobodnie składając w barokowe kompozycje godne malarzy z kręgu Oneironu”.

Ekspozycję będzie można oglądać w Trafostacji Sztuki do 2 grudnia. Kuratorem wystawy jest Stanisław Ruksza.

(a)

Obrazy Rachwalika w Trafo Obrazy Rachwalika w Trafo Obrazy Rachwalika w Trafo Obrazy Rachwalika w Trafo

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie