środa, 17 lipca 2019.
Strona główna > Kultura > Opowieść o niezwykłym Dziatliku

Opowieść o niezwykłym Dziatliku [GALERIA]

Opowieść o niezwykłym Dziatliku
Data publikacji: 2018-09-11 18:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:51
Wywietleń: 1437 350709

Artysta plastyk, grafik, satyryk. Niezwykle utalentowany. Mając zaledwie 17 lat, został rysownikiem „Kuriera Szczecińskiego”. Zmarłemu trzy lata temu Andrzejowi Dziatlikowi – bo o nim mowa – poświęcona jest najnowsza książka kapitana żeglugi wielkiej Józefa Gawłowicza.

„Niezwykły Andrzej Dziatlik. Twórczość, morze, jego czasy” – taki jest tytuł pięknie ilustrowanej biografii. Autor napisał ją we współpracy z siostrą artysty. Niedawno w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie odbyła się prezentacja książki.

– Dziatlik jest znany na całym świecie, głównie na Antypodach – zaznaczył kapitan Gawłowicz. – Miałem zaszczyt go poznać w przychodni, gdy w kolejce ustąpiłem miejsca znanej architekt Helenie Kurcyusz, a Andrzej jako kolejny pacjent pochwalił mnie za ten gest.

Znajomość przerodziła się w długoletnią przyjaźń, a Dziatlika zafascynowała żegluga.

– Przygotował na 1964 rok barwny kalendarz z rudym bosmanem, który stał się „świętą księgą” Polskiej Żeglugi Morskiej, zaś artysta jako honorarium dostał bilet na statek płynący do Afryki Zachodniej, co zmieniło jego życie i przysporzyło światowej sławy – wspominał kapitan.

Dziatlik publikował rysunki w różnych czasopismach i gazetach, m.in. w „Kurierze Szczecińskim”. Przez wiele lat mieszkał w Afryce i w Australii, gdzie tworzył pod pseudonimem „Andre Jatlick”. Do Polski powrócił w 1990 roku. Zmarł trzy lata temu.

Obecna na spotkaniu autorskim jego siostra – Agnieszka Dziatlik  – zauważyła, że promocja książki jest dopełnieniem wystawy pt. „Andrzej Dziatlik (1935-2015). Rysownik, ilustrator, grafik”, prezentowanej w Książnicy Pomorskiej dwa lata temu. Dziękowała kapitanowi Józefowi Gawłowiczowi za pomysł napisania książki o jej bracie.

– Mam świadomość, że pięknie pokazuje twórczość Andrzeja Dziatlika i ocali ją od zapomnienia – mówiła.

Dzieje tej barwnej postaci autor przedstawił z właściwą sobie swadą.

– Na 240 stronach jest przekrój skali jego talentu – dodał kpt. Gawłowicz, którego zdaniem książka stanowi przyczynek do szerszej monografii dzieł Andrzeja Dziatlika.

Spotkanie uatrakcyjniły szanty w wykonaniu kpt. ż.w. Lecha Katkowskiego, dawnego studenta kapitana Gawłowicza. Inni kapitanowie – Włodzimierz Grycner i Eugeniusz Daszkowski – wspominali o przygodach towarzyszących rejsom afrykańskim.

Pieniądze ze sprzedaży książki mają być przeznaczone na nagrodę plastyczną im. Andrzeja Dziatlika.

(ek)

Fot. Dariusz Gorajski

Opowieść o niezwykłym Dziatliku Opowieść o niezwykłym Dziatliku Opowieść o niezwykłym Dziatliku Opowieść o niezwykłym Dziatliku Opowieść o niezwykłym Dziatliku Opowieść o niezwykłym Dziatliku Opowieść o niezwykłym Dziatliku Opowieść o niezwykłym Dziatliku Opowieść o niezwykłym Dziatliku Opowieść o niezwykłym Dziatliku Opowieść o niezwykłym Dziatliku Opowieść o niezwykłym Dziatliku Opowieść o niezwykłym Dziatliku Opowieść o niezwykłym Dziatliku Opowieść o niezwykłym Dziatliku Opowieść o niezwykłym Dziatliku

Komentarze

Dziatlik ?
Może to zbieżność nazwisk, ale przypomniała mi się głośna szczecińska afera z kradzieżą i przemytem obrazów na zachód. To był początek lat 70 u.w. Dziatlik, Doroszko, coś to miało wspólnego z Gryfinem, ale szczegółów nie pamiętam.
2018-09-13 22:32:46
Master
Szkoda iż jest tak małe zainteresowanie tymi spotkaniami co widać na zdjęciach. Ciekawi ludzie jednak mały rozgłos co powoduję że ciężko zgromadzić więcej osób.
2018-09-12 19:26:20
Kpt Gawłowicz jak zwykle prowadził spotkanie ze swadą, b. sympatycznie.
Kpt Katkowski - gitara - śpiew - bomba!
2018-09-11 20:38:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie