środa, 26 czerwca 2019.
Strona główna > Kultura > Rola sztuki w demokracji

Rola sztuki w demokracji

Rola sztuki w demokracji
Data publikacji: 2019-01-10 06:35
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-13 20:11
Wywietleń: 881 370456

Warto się wybrać w czwartek (10 stycznia) na wernisaż intrygującej wystawy „The New Dictionary of Old Ideas” („Nowy słownik starych idei”), który odbędzie się w szczecińskiej Trafostacji Sztuki (ul. Świętego Ducha 4). Otwarcie o godz. 19.

Ekspozycja jest efektem ubiegłorocznej rezydencji polskich, przede wszystkim szczecińskich lub związanych z naszym miastem, artystów i kuratorów w Pradze, Budapeszcie i Tbilisi. Ich głównym celem było zbadanie roli i funkcji sztuki w społeczeństwach młodych demokracji Polski, Węgier, Czech i Gruzji oraz kwestii społeczno-politycznych.

Jak twierdzą organizatorzy wystawy, „sztuka wizualna, jako uniwersalny język komunikacji, pozwala na ujęcie wspólnych zjawisk i odmienności życia społecznego, politycznego i kulturalnego w różnych krajach Europy Centralnej i Wschodniej. W oparciu o awangardowe retroutopie kuratorzy i artyści odnoszą się do roli sztuki i jej postrzegania w okresie formowania się nowych demokracji po 1918 r. w Europie Środkowej i na Zakaukaziu”.

Tytułowy „Nowy Słownik Starych Idei” konstruowany był poprzez wyjściowe terminy nauk społecznych w odniesieniu do regionu: retroutopia vs. fikcja spekulatywna, nędza doganiania (męka nadrabiania zaległości), wspólne zadania, praktyki polityczne i kultura, paradoks tożsamości, solidarność vs. wspólnota. Tematami przewodnimi prezentowanych prac są: dominacja populizmu, seksualność, koszty społeczne czy współczesny kolonializm. Wystawa jest zbiorem autonomicznych projektów, które dopełniają się we wzajemnych relacjach.

W 2018 roku Trafostacja Sztuki realizowała program z zagranicznymi partnerami: MeetFactory (Praga), FKSE Studio of Young Artists Association (Budapeszt), State Silk Museum (Tbilisi). W latach 2019-2020 będzie on kontynuowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej z programu Kreatywna Europa z udziałem MeetFactory, State Silk Museum i Hablar en Arte z Madrytu.

„Efekty następnych rezydencji zostaną zaprezentowane w 2020 roku we wszystkich instytucjach partnerskich, a całość zostanie podsumowana publikacją – słownikiem przetestowanych idei” – zapowiadają organizatorzy.

Kuratorami wystawy są Stanisław Ruksza i Piotr Sikora. ©℗

(KK)

Na zdjęciu: Monika Szpener, praca z cyklu Pokemony, 2016-2019

Komentarze

r.
Niestety, w Trafo często używa się sztuki jako narzędzia do promowania konkretnej ideologii i polityki.
2019-01-13 20:11:38
Od dawna twierdzę że od Piero Manzoni
i jego Merda d'Artista wszyscy artyści są odtwórczy i ograniczają się do nędznego kopiowania tego co już było - bezpłodność odtwórców sztuki (bo nie są to artyści) poraża... Gonią w piętkę żerując na taniej kontrowersyjności często dorabiając do tego bzdurne teorie...
2019-01-10 23:08:35
maria
A ja nie widzę w tym nic kontrowersyjnego. W trafostacji jest dużo ciekawych rzeczy i jakoś nie widać niepotrzebnych skandali. Sztuka jest i była zawsze o czymś. Jestem ciekawa co pokażą artyści, zwłaszcza, że to nasi artyści szczecińscy.
2019-01-10 09:45:52
to mi się podoba
Idealnie pokazano Trumpa, choć zamiast chomika lepsza byłaby świnia
2019-01-10 09:27:31
k....k12
Chów wsobny i hermetyzm środowisk sztuk plastycznych, nieprzygotowanie merytoryczne odbiorcy i niewyrobienie w odbiorze sztuki jakiejkolwiek w ogóle, dają nadzieję, że ta garstka misjonarzy rozwiązania ostatecznej kwestii względem ludzkości będzie sobie sama szukała wrażeń artystycznych w salach wystawowych
2019-01-10 08:48:05
$
Jak zwykle, kontrowersje, zwykle żałosne, od wieków przyciągały tłumy, ale skoro prawdziwa sztuka, pokroju Michała Anioła, jest tak trudna do realizacji, robi się pod publiczkę.
2019-01-10 07:07:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
31
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie