poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Kultura > Spotkanie z Adamem Zagajewskim

Spotkanie z Adamem Zagajewskim

Spotkanie z Adamem Zagajewskim
Data publikacji: 2019-04-24 07:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-25 15:05
Wywietleń: 508 386893

Trwa Zachodniopomorska Wiosna Poezji. W środę (24 kwietnia) na spotkanie autorskie przyjeżdża do Szczecina Adam Zagajewski, jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów polskich. Rozmowę z nim w Książnicy Pomorskiej poprowadzi prof. Andrzej Skrendo.

Na spotkanie, która odbędzie się w Sali im. Zbigniewa Herberta (godz. 17), zapraszają: Stowarzyszenie Rozwoju i Edukacji Lider, Oddział Szczeciński Związku Literatów Polskich i Książnica Pomorska.

Adam Zagajewski, rodzinnie mocno związany ze Lwowem, mieszka w Krakowie, dwadzieścia lat mieszkał w Paryżu. Jest jednym z twórców ruchu Nowej Fali, który w połowie lat siedemdziesiątych zasadniczo odmienił wizerunek współczesnej polskiej poezji i którego legenda trwa do dziś. Wspólnie z Julianem Kornhauserem współtworzył krakowską grupę Teraz. W 1974 roku wspólnie ogłosili zbiór esejów krytycznych – głośną książkę-manifest „Świat nieprzedstawiony”.

Jest laureatem najpoważniejszych światowych nagród literackich. Bywa wymieniany wśród pretendentów do literackiego Nobla. Wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim i na uniwersytetach amerykańskich w Chicago i Houston.

Opublikował m.in. tomy wierszy: „Komunikat, „Sklepy mięsne”, „List. Oda do wielości”, „Jechać do Lwowa”, „Ziemia ognista”, „Powrót”, „Lotnisko w Amsterdamie”, książki beletrystyczne: „Ciepło, zimno”, „Słuch absolutny”, zbiory esejów: „Świat nie przedstawiony”, „Drugi oddech”, „Solidarność i samotność”, „W cudzym pięknie”, „Obrona żarliwości”, „Poeta rozmawia z filozofem”, „Lekka przesada”, „Poezja dla początkujących”.

W 1975 roku był jednym z sygnatariuszy tzw. Listu 59, w którym polscy intelektualiści protestowali przeciwko zmianom w Konstytucji PRL; chodziło zwłaszcza o wpisanie do niej kierowniczej roli PZPR i sojuszu z ZSRR. Współtworzył Towarzystwo Kursów Naukowych. Objęty był cenzorskim zakazem druku. Publikował wówczas w czasopismach emigracyjnych, głównie paryskich, w Kulturze” i „Zeszytach Literackich”, których był redaktorem.

(b.t.)

Fot. archwium

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie