sobota, 24 sierpnia 2019.
Strona główna > Kultura > Święto saksofonu. W Szczecinie trwa międzynarodowy festiwal

Święto saksofonu. W Szczecinie trwa międzynarodowy festiwal

Święto saksofonu. W Szczecinie trwa międzynarodowy festiwal
Data publikacji: 2019-05-15 12:33
Wywietleń: 529 390854

W Szczecinie trwa właśnie Międzynarodowy Festiwal „SAXMANIA 2019”. Impreza ta promuje saksofon w wersji klasycznej, a nie rozrywkowej. W najbliższych dniach zaplanowano zatem sporo ciekawych koncertów. Wyjątkowym będzie choćby ten sobotni, kiedy na scenie pojawi się jednocześnie około 50 saksofonistów.

- Dotąd na naszym festiwalu gościliśmy wykonawców z całego świata. Większość z nich, poza koncertowaniem, również prowadzi warsztaty saksofonowe dla młodzieży - opowiada Ewa Ruszała. - W tym roku będzie około 50 młodych ludzi uczestniczących w tych zajęciach, z różnych części Polski. Ale też studenci z Włoch, którzy przyjechali do nas już kolejny raz. Wydarzeniem z pewnością będzie orkiestra saksofonowa, w której zasiądą wspomniani warsztatowicze, a może i ich wykładowcy. W sumie na scenie będzie około 50 osób grających na różnych odmianach saksofonu. Występ odbędzie się w sobotę w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, o godz. 17, przy ulicy Staromłyńskiej.

W środę w Akademii Sztuki (pl. Orła Białego 2), o godz. 18, odbędzie się koncert inauguracyjny Ogólnopolskich Warsztatów Saksofonowych. Wykonawcy to: Philippe Portejoie, Ryszard Żołędziewski, ExclusIVe Duo (Valentina Renesto, Francesca Simonelli), Giuseppe Bruno, ArtSax Duo (Dariusz Samól - Ewa Ruszała), Koncepcja Duo (Michał Maślak - Justyna Jażdżyk), Marek Werpulewski.

W czwartek w tym samym miejscu, ale o godz. 16, zaplanowano koncert pn. „Promocja Młodych Saksofonistów" (w programie m.in. utwory Bacha i Czajkowskiego), a o godz. 18, również w Akademii Sztuki, koncert kameralny. Z kolei w piątek, o godz. 18 w Domu Kultury 13 Muz, odbędzie się kolejna odsłona mistrzowskich wykonań saksofonowych (wart się wybrać!). Wystąpią zatem: Valentina Renesto, Giuseppe Bruno, Francesca Simonelli, ExclusIVe Trio (Valentina Renesto, Francesca Simonelli, Giuseppe Bruno), Pol-It-e Saxophone Quartet (Valentina Renesto, Agnieszka Jutkiewicz, Francesca Simonelli, Michał Maślak)

Jak mówi Ewa Ruszała, festiwal promuje saksofon w wersji klasycznej, a nie rozrywkowej.

- Ludzie traktują saksofon jako instrument jazzowy i rozrywkowy, a wersja klasyczna jest mniej znana - opowiada E. Ruszała, jedna organizatorek imprezy. - Czasami osoby, które są po raz pierwszy na koncertach naszego festiwalu, przyznają, iż nie miały pojęcia, że saksofon tak brzmi, że ma takie możliwości i jest tak szalenie ciekawy. Dlatego warto promować saksofon w wersji klasycznej.

Festiwal został dofinansowany ze środków województwa zachodniopomorskiego i gminy  Szczecin.

(MON)

Fot. Ryszard Pakieser

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie