wtorek, 18 czerwca 2019.
Strona główna > Kultura > Teatr Polski się zmieni. Umowa o dofinansowanie podpisana

Teatr Polski się zmieni. Umowa o dofinansowanie podpisana

Teatr Polski się zmieni. Umowa o dofinansowanie podpisana
Data publikacji: 2018-10-19 19:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:51
Wywietleń: 1403 357241

W piątek (19 października) marszałek województwa Olgierd Geblewicz i dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie Adam Opatowicz podpisali umowę o dofinansowanie przebudowy teatru. Koszt dotacji unijnej to 42 mln złotych. 

- Nasi wspaniali artyści i wierna, liczna publiczność Teatru Polskiego zasługują na nowe sceny. Staraliśmy się o finansowanie już w poprzedniej perspektywie, ale Unia Europejska wprowadziła wówczas ograniczenia na dofinansowanie inwestycji kulturalnych do kwoty 5 mln euro. Teatr Polski jest jedną z tych inwestycji, która przekonała Komisję Europejską, że warto zmienić podejście do kultury w całej Europie - mówił marszałek Olgierd Geblewicz. Od tego roku decyzją Komisji Europejskiej, tego typu inwestycje mogą być wspierane kwotą do 10 mln euro, co oznacza niemal połowę wartości całej przebudowy budynku Teatru Polskiego.

Przebudowa obejmie przywrócenie pierwotnego wyglądu teatru, wybudowanego w latach 1928-1929. Metamorfozę przejdzie główny trzon budynku na drugim piętrze, gdzie znajdą się pokoje gościnne z pomieszczeniami obsługującymi i salę klubową. Istniejąca główna sala teatralna stanie się wielofunkcyjną salą prób, z możliwością wykorzystania jej na bale, bankiety, kameralne spektakle. Na parterze budynku utrzymana zostanie funkcja teatru – kabaretu.

W ramach rozbudowy powstanie zupełnie nowa część kompleksu teatralnego. Będzie to konstrukcja żelbetonowa, a w strukturze obiektu szeroko wykorzystane zostanie szkło - ściany osłonowe, świetliki i drzwi wejściowe będą przeszklone. Także zewnętrzny tambur sali teatru szekspirowskiego we foyer przewidziany jest do wykonania z w pełni przeszklonych modułów.

Trzecim materiałem decydującym o charakterze budynku będzie stal, z której zaprojektowano monumentalne schody, łączące poszczególne kondygnacje wnętrz oraz okładziny elementów architektonicznych wyłaniających się z zielonego dachu. Inwestycja pozwoli na maksymalne wpisanie nowo projektowanej kubatury w istniejącą rzeźbę terenu. Nowe sceny teatralne będą pierwszymi profesjonalnymi scenami dramatycznymi w Szczecinie.

Rozpoczęcie przebudowy ma nastąpić na początku przyszłego roku. Koszt całej inwestycji to około 105 mln złotych.

Ł.T

Fot. UMWZ

Teatr Polski się zmieni. Umowa o dofinansowanie podpisana Teatr Polski się zmieni. Umowa o dofinansowanie podpisana

Komentarze

fan
Teatr mój widzę podziemny - ten projekt to szkaradne koromysło.
2018-10-20 12:12:44
Odp. do... PO-nizszego : )
Racja, po Niedzieli tak juz nie bedzie - ale tylko z Wami Nowoczesnie za-KOD-owanymi Lewakami...!!!
2018-10-19 23:42:24
:)
Na szczescie "dobra zmiana": jak we Wroclawiu tu nie dotarla i nie ma straty kilku baniek podatnikow ,co ciekawe obecny dyrektor z Wroclawia takze bywal w Szczecinie, to jest ka dramat a tymczasem kler koszt 10 baniek zysk juz ponad 50 ,sie narod uswiadamia w koncu,oczywiscie w rezymowych mediach cisza, wyborcy w niedziele to jest ostatnie wolne glosowanie po 2019 tak juz nie bedzie
2018-10-19 19:50:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie