wtorek, 15 października 2019.
Strona główna > Kultura > W wiosnę z czardaszem

W wiosnę z czardaszem [GALERIA]

W wiosnę z czardaszem
Data publikacji: 2019-03-23 22:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-26 12:01
Wywietleń: 720 382241

To był show i kilkakrotne owacje na stojąco. Baltic Neopolis Orchestra i jej goście, koncertmistrzowie z Węgier – Sándor Jávorkai (skrzypce) i Ádám Jávorkai (wiolonczela) – zagrali w sobotę w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego w Szczecinie. 

Sándor i Ádám Jávorkai są braćmi, koncertują w całej Europie, w Japonii, gdzie mają zastępy fanów, w Korei, gdzie jest podobnie. Grają z najbardziej znanymi orkiestrami i w braterskim duecie. Z Baltic Neopolis Orchestra przygotowali utwory szczególnie przydatne na wiosnę. Wieczór zaczął Koncert na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową B-dur Antonia Vivaldiego, potem było szalone czardaszowe Divertimento węgierskiego kompozytora Leo Weinera i nostalgiczny utwór Ferenca Liszta. Także w kolejnych utworach bracia Jávorkai prezentowali techniczne mistrzostwo i wirtuozowskie szaleństwo (dosłownie!), zachwycając tym publiczność i bawiąc. Szczecińska orkiestra świetnie ich wspierała. Ádám Jávorkai zagrał na jednej strunie „a” popisowe wariacje Nicola Paganiniego na temat z opery Rossiniego „Mojżesz w Egipcie”, była Fantazja „Carmen” i „Zigeunerweisen” („Cygańskie sposoby”) Pabla Sarassatego, brawa i owacje na stojąco, a potem bisy: braterska suita, w której usłyszeć można było i węgierskie utwory Brahmsa, echa pieśni biesiadnej, „Lot trzmiela”, czy wreszcie fragmenty współczesnych, wirtuozowskich, arcytrudnych i niezwykle efektowych kompozycji współczesnego węgierskiego kompozytora Lászlo Dubrovaya.

Szkoda, że coraz piękniejsza, właśnie remontowana sala Ziemstwa nie mogła pomieścić więcej słuchaczy.

(b.t.)

Fot. Marta Teszner

W wiosnę z czardaszem W wiosnę z czardaszem W wiosnę z czardaszem W wiosnę z czardaszem W wiosnę z czardaszem W wiosnę z czardaszem W wiosnę z czardaszem W wiosnę z czardaszem W wiosnę z czardaszem W wiosnę z czardaszem W wiosnę z czardaszem W wiosnę z czardaszem

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Czy fotopułapki przy pojemnikach na śmieci to dobry sposób na wyegzekwowanie segregowania odpadów?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie