wtorek, 12 listopada 2019.
Strona główna > Kultura > Wybitny kolorysta. Wystawa prac Zenona Kononowicza

Wybitny kolorysta. Wystawa prac Zenona Kononowicza

Wybitny kolorysta. Wystawa prac Zenona Kononowicza
Data publikacji: 2019-08-27 11:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-29 07:44
Wywietleń: 510 410746

Na wernisaż malarstwa Zenona Kononowicza, jednego z najwybitniejszych polskich kolorystów, w latach 1946–1950 związanego ze Szczecinem, zaprasza dzisiaj (27 sierpnia) Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Otwarcie ekspozycji pt. „Zenon Kononowicz. Z galerii wspomnień” odbędzie się o godz. 17 w Galerii Przedmiotu (wejście J).

Artysta, którego prace będziemy mogli podziwiać, zwykł mawiać: „Malowanie to nie jest lizanie cukru przez szybę, jest to głębokie, wewnętrzne przeżycie tego, co się widzi, a więc impresji własnej i impresji odbieranej z natury”.

Zenon Kononowicz urodził się w 1903 r. w Honczarach koło Nowogródka. W 1913 r. rodzice sprzedali majątek i przenieśli się z dziećmi do Lidy. W 1916 r. całą rodzinę repatriowano do Riazania, gdzie Zenon uczęszczał do gimnazjum, jednocześnie ucząc się w tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych. Na początku lat 20. wrócił z Rosji do wolnej Polski. W 1923 r. rozpoczął studia w Krakowie w pracowni Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i Jana Wojnarowskiego. Profesor Kowarski miał ogromny wpływ na życie i karierę młodego malarza. Wielokrotnie wspierał Kononowicza materialnie, by później uczynić go asystentem w pracowni malarstwa monumentalnego. W 1930 r. Kononowicz przeniósł się za Kowarskim do Warszawy, gdzie jego ulubiony profesor objął katedrę malarstwa sztalugowego w Szkole Sztuk Pięknych. W tym samym roku, po otrzymaniu stypendium, Kononowicz wyjechał do Włoch i Francji. W Paryżu zetknął się z Józefem Pankiewiczem i jego uczniami zrzeszonymi w Komitecie Paryskim. Po powrocie w 1933 r. uzyskał dyplom warszawskiej ASP.

Na pierwszej indywidualnej wystawie w Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie w 1934 r. artysta zaprezentował 167 prac powstałych w czasie pobytu w Zułowie w majątku rodzinnym Piłsudskiego. W latach 1937-1939 wykładał w Lublinie w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku im. L. Mehofferowej. Na krótko przed wojną wrócił do Warszawy i podjął pracę asystenta Kowarskiego w ASP. Po wojnie pracował jako pedagog w Szczecinie, Nałęczowie i Lublinie. W szczecińskim Liceum Plastycznym pracował wprawdzie krótko, ale nie bez wpływu na rozwój szkoły. Szczecin był dla niego miejscem wyjątkowym. Jego prace cieszyły się tu dużym uznaniem, a on sam względnie dobrymi warunkami materialnymi. W tym okresie twórczości morze stało się jego ulubionym i wielokrotnie wykorzystywanym motywem.

* * *

Uwaga! Celem organizatorów jest na tej wystawie zaprezentowanie także obrazów ze szczecińskiego okresu twórczości Kononowicza. Dlatego Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zwraca się z prośbą do właścicieli obrazów tego wybitnego polskiego kolorysty o wypożyczenie ich na wystawę (kontakt: wystawy@zamek.szczecin.pl).

(KK)

Komentarze

I niczego nie będzie
Kononowicz jest tylko jeden.
2019-08-29 06:54:54
JURY
Zadnej impresji jakiejkolwiek , ani impresji odbieranej tu NIE widac!! Krzywe - skorodowane az sie przewraca - juz NIE wspomne o kolorach!!! Lepiej trzymac to u siebie w domu a NIE obwozic sie publicznie. PASKUCTWO!!! i TYLE. Czy juz NIE ma ten artysta ciekawszych expozycji do wystawienia PUBLICZNEGO i to w Naszej KSIAZNICY Szczecinskiej????? PS. Nikifor ma ciekawsze i subtelne i bezcenne!!!
2019-08-28 19:36:42
er
moze rodzina krzysia kononowicza-pilsudskiego mlecznego warmianina ?
2019-08-28 12:49:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie