sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Z budki biblioteka

Z budki biblioteka

Z budki biblioteka
Data publikacji: 2017-03-16 17:56
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1821 224139

Budka była na berlińskim złomowisku. Została znaleziona, odnowiona, pomalowana na kolory wiosny i przebudowana na uliczny punkt biblioteczny. Wczoraj została zaprezentowana w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie-Dąbiu. Można w niej wypożyczać książki. Jest to pierwsza budka-biblioteka w Polsce.

Na berlińskich ulicach jest już dwadzieścia takich budek, a są także w Anglii, Holandii i Francji, bo pomysł ma certyfikat UNESCO. W przebudowie budki, którą otwarto wczoraj, uczestniczyło trzech uczniów szczecińskiej szkoły: Dominik Both, Bartosz Juruć i Dawid Łutowicz. Pracowali razem z kolegami z Berlina i Wrocławia. Warsztaty w Berlinie prowadzili panowie Rudolf Wachsmuth i Norbert Hoffmann. Szczecinianie montowali urządzenia i przewody elektryczne, panele fotowoltaiczne (budka korzysta z energii solarnej), akumulatory, gniazdka USB, bezpieczniki, oświetlenie. O wystrój budki-biblioteki zadbali uczniowie z Wrocławia.

Fotowoltaiczna budka-biblioteka powstała w ramach polsko-niemieckiego projektu „Nachhaltige BücherboXX”, realizowanego przez sygnatariuszy Partnerstwa Odry. Przebudowę budek, praktycznie promujących czytelnictwo książek, idee recyklingu, ekologii, współpracy polsko-niemieckiej, wspiera senat Berlina.

Budkę-bibliotekę otworzyli wczoraj uczniowie, którzy ją przebudowywali, oraz zachodniopomorska kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza, dyrektor zespołu szkół Bogusław Nowak i Konrad Kutt, koordynator projektu z Berlina, którzy przyjechał z grupą współpracowników. On też dziękował uczniom za pracę i wręczył im certyfikaty, potwierdzające nabyte umiejętności. Wicedyrektor szkoły, Ewie Skotnickiej, wręczył certyfikat UNESCO.

Uczniowie klasy pożarnictwa wypełnili budkę książkami z uczniowskich, domowych bibliotek. Książki przekazała też kierowniczka Działu Promocji Książnicy Pomorskiej, Bogna Tokarska. Każda książka, która jest w budce-bibliotece, ma swój numer, a jej wypożyczania będą rejestrowane przez międzynarodową sieć budek-bibliotek. Wypożyczać książki może każdy. Można też uzupełniać księgozbiór budki.

Przez miesiąc budka będzie stała w szkole w Dąbiu (ul. Portowa 21), potem zostanie przewieziona na dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich, do Wrocławia, Poznania, innych miast Partnerstwa Odry. Magdalena Zarębska-Kulesza zaproponowała, żeby znalazła się także na Wałach Chrobrego, blisko siedziby kuratorium oświaty. Na jej ścianach są m.in. hasła: „Kto czyta, żyje podwójnie” i „Książki łączą Europę”.

W Berlinie budka stała przy Robert-Jungk-Oberschule, gdzie są klasy polskie.

(b.t.)

Komentarze

Czy tam znajdę ?
Szukam pozycji Aldiego po polsku.
2017-03-17 14:44:10
.......
Biblioteka dla oligofreników.
2017-03-17 12:44:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy