środa, 20 listopada 2019.
Strona główna > Lato z Kurierem > Książka na wakacje. Grzech i wykroczenie

Książka na wakacje. Grzech i wykroczenie

Książka na wakacje. Grzech i wykroczenie
Data publikacji: 2019-06-24 11:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-06-24 16:02
Wywietleń: 417 398860

Ronit jest fotograficzką, mieszka w Nowym Jorku. Kiedy umiera jej ojciec, szanowany rabin, Ronit nie może dłużej uciekać od przeszłości i wraca do ortodoksyjnej dzielnicy żydowskiej w Londynie, gdzie dorastała. Tak rozpoczyna się powieść pt. „Nieposłuszeństwo”.

To książka o zderzeniu tradycyjnej religijności ze współczesnym światem, seksualności z duchowością, indywidualnych pragnień z wymaganiami społeczności, w której się żyje, i przykazaniami Boga, w którego się wierzy. Niedawno do księgarń trafiło nowe wydanie tej debiutanckiej powieści Naomi Alderman, autorki głośniej „Siły”.

Na kolejnych stronach „Nieposłuszeństwa” czytelnik poznaje bliskich Ronit. I tak jej ojciec na swego następcę wybrał bratanka Dovida. Ten z kolei ożenił się z Esti, która kilkanaście lat wcześniej towarzyszyła Ronit w poszukiwaniu tożsamości seksualnej…

W 2017 roku książkę zekranizował Sebastian Lelio, a w rolach głównych wystąpiły Rachel Weisz i Rachel McAdams. Pierwsza z aktorek tak mówiła o powieści: „To, co tak naprawdę przyciągnęło moją uwagę w książce Alderman, to wątek grzechu i wykroczenia we współczesnym świecie zachodnim, w którym tematy tabu już praktycznie nie istnieją. Słowo nieposłuszeństwo znaczy dziś naprawdę niewiele, chyba że trafi na odpowiedni kontekst, w którym odnajduje dawną wagę: taki, jak mała, ortodoksyjna wspólnota żydowska w północnym Londynie. Jednocześnie to uniwersalna historia o zderzeniu konserwatyzmu z pragnieniem wolności, do której każdy może się odnieść”.

(MON)

Komentarze

guciu
Nie pełnosprawny hmmm!?
2019-06-24 15:45:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie