piątek, 20 września 2019.
Strona główna > Lato z Kurierem > Pirat zaprasza do Parku Wieloryba

Pirat zaprasza do Parku Wieloryba [FILM]

Pirat zaprasza do Parku Wieloryba
Data publikacji: 2019-07-18 17:50
Wywietleń: 440 403273

Na nudę nie będą narzekać dzieci, które wybiorą się do Parku Wieloryba w Rewalu. Jest gdzie pobiegać, są dmuchane zamki, poducha do poskakania… No i oczywiście można się dowiedzieć sporo o rybach i morskich ssakach!

Tegoroczną nowością w parku jest np. szkaradnica (oczywiście eksponat) – drapieżna ryba morska uważana za jedno z najbardziej jadowitych zwierząt morskich. Jej ukłucia mogą być śmiertelne dla człowieka. Ciało ma masywne, uzbrojone w kolce połączone z gruczołami jadowymi. Kształtem i ubarwieniem przypomina skałę (stąd angielska nazwa stonefish – ryba kamień).

Szkaradnica osiąga przeciętnie 30-35 cm, maksymalnie do 40 cm długości. Ukrywa się wśród skał, raf lub zagrzebuje w piaszczystym lub mulistym dnie. Posiada duże zdolności upodabniania się do otoczenia. Nieruchomo czatuje na przepływającą ofiarę, po czym gwałtownym ruchem wciąga ją do paszczy. Żywi się rybami i skorupiakami. Ryba – trzeba to przyznać – do sympatycznych z wyglądu nie należy, ale wielu ją ogląda.

Park oczywiście słynie z płetwala błękitnego mającego 34 metry długości i ważącego 190 ton. Ssak ten pływa z szybkością ok. 50 km/godz., a żyje nawet do 90 lat.

Na terenie parku ujrzeć można również inne wieloryby, a także rekiny oraz ryby żyjące w Bałtyku. Są też potwory oraz płazy morskie. Można tu ujrzeć stare łodzie rybackie oraz sieci używane przez rybaków, jest strefa piratów i plac zabaw dla dzieci. Dla nich są dmuchane zjeżdżalnie, statek piracki oraz zabawy organizowane przez pirata, który często pokazuje się z papugą.

O godz. 15 jest pokaz magii, a potem wspólne poszukiwanie skarbów. Jednym słowem jest to miejsce, gdzie nikt się nie nudzi, a które zwłaszcza w pochmurne dni na brak zwiedzających nie narzeka. Od niedawna spotkać tu można kolorowe pawie, które przechadzają się na wolności i przy odrobinie szczęścia można zrobić sobie pamiątkową fotkę.

Park przeszedł przed sezonem wiele prac remontowych. Powstały nowe betonowe alejki, mostki, a eksponaty zostały odmalowane. ©℗

Tekst i fot. M. Kwiatkowski

Pirat zaprasza do Parku Wieloryba Pirat zaprasza do Parku Wieloryba Pirat zaprasza do Parku Wieloryba Pirat zaprasza do Parku Wieloryba Pirat zaprasza do Parku Wieloryba Pirat zaprasza do Parku Wieloryba

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie