Piątek, 19 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Dotrzeć do nieświadomych [FILM]

Data publikacji: 28 lipca 2018 r. 16:26
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:47
Dotrzeć do nieświadomych
 

28 lipca przypada Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Szacuje się, że w Polsce żyje około 200 tys. osób z WZW typu C i 350 tys. osób z WZW typu B. Ale aż 80 procent może nie wiedzieć o swoim zakażeniu. Dlatego w tym roku organizacje pacjentów w Polsce, wraz z ekspertami, apelują m.in. o upowszechnienie badań antyHCV.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest przewlekłą chorobą wątroby wywołaną przez wirus HCV. U części pacjentów, po wielu latach, może doprowadzić do całkowitego zniszczenia tego narządu: marskości, niewydolności wątroby, wreszcie do raka wątrobowokomórkowego. Szacuje się, że w Polsce wirusem HCV zakażonych jest około 200 tys. osób.

Do zakażenia wirusem może dojść, gdy do krwiobiegu zdrowej osoby dostanie się krew osoby zakażonej HCV. Narażone mogą być osoby, które kiedykolwiek poddawały się zabiegom medycznym lub niemedycznym z użyciem niesterylnego sprzętu, jak: operacje, zabiegi endoskopowe, stomatologiczne czy zabiegi kosmetyczne, jak: manicure, tatuaż czy akupunktura, podczas których doszło do naruszenia ciągłości tkanek (uszkodzenie skóry). W grupie ryzyka znajdują się również osoby, które przed 1992 r. były hospitalizowane lub otrzymywały w tym czasie transfuzje krwi i preparatów krwiopochodnych. Przed zakażeniem wirusem HCV nie można ochronić się szczepionką.

Chorobę tę można już wyleczyć. Od kilku lat na świecie są dostępne leki przeciwwirusowe tzw. DAA (Direct Acting Antivirals). Dzięki nim dzisiaj możliwe jest pozbycie się wirusa HCV z organizmu. Dają one skuteczność leczenia do 100% . Od 2015 r. nowe terapie dostępne są również w Polsce - w ramach programu lekowego NFZ „Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową”.

Obecnie największym problemem, dotyczącym zagadnienia HCV, pozostaje niezidentyfikowana liczba osób zakażonych wirusem HCV.

W Polsce wciąż brakuje narzędzi, które pozwoliłyby na systemowe wyłapywanie tych osób, które według określonych kryteriów są w podwyższonej grupie ryzyka. To, czy dana osoba znajduje się w takiej grupie, mógłby określić lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej). Stąd inicjatywa Koalicji Hepatologicznej oraz Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, by wystąpić do Ministra Zdrowia z koncepcją wprowadzenia możliwości przeprowadzania bezpłatnych badań antyHCV na poziomie POZ. Pomysł ten otrzymał już pozytywną opinię AOTMiT (Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji). Obecnie oczekuje na decyzję Ministra Zdrowia.

Opr. na podstawie materiałów Fundacji Gwiazda Nadziei.

(sag)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

abc zdrowie :)
2018-07-28 20:56:52
Kazdy kto lubi wypic ,i tlusto zjesc powinien brac codziennie leki/zioła suplementy: w postaci-zioła ostropestu plamistego-są sypane w marketach lub w tabletkach w aptece, do tego leki -nie suplement diety- typu essentiale forte, do tego leki typu espumisan, barszcz i buraki tez sa dobre na watrobe, no i badania krwi-poziom alat i aspat, jak podwyzszony to znaczy ze jest poblem. Sam wirus to juz powazniejsza rzecz i temat dla lekarzy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA