sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Język to podstawa

Język to podstawa

Język to podstawa
Data publikacji: 2017-10-12 13:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:52
Wywietleń: 1248 296183

- Chcemy, żeby w Szczecinie porozumiewanie się po niemiecku było normalnością - stwierdził prezydent miasta. - Nie udało mi się przekonać moich dzieci do nauki polskiego. I jest mi z tego powodu przykro - wyznał nadburmistrz Greifswaldu.

W Szczecinie w środę rozpoczęły się Dni Współpracy Polsko- Niemieckiej. To duże spotkanie gospodarki, oświaty, kultury. To efekt ubiegłorocznej giełdy kooperacyjnej polskich i niemieckich przedsiębiorców. W tym roku też taka się odbyła 11 października. Wzięło w niej udział 120 niemieckich przedsiębiorców z ponad 80 firm.
- Zachęceni sukcesem ubiegłorocznego spotkania postanowiliśmy rozszerzyć jego koncepcję o kilka innych elementów na kształt Dni Skandynawskich, jakie odbywają się w Szczecinie od czterech lat. Tematem Dni Współpracy Polsko Niemieckiej jest nie tylko gospodarka. To także sprawy związane np. ze współpracą uniwersytetów w Szczecinie i Greifswaldzie, kulturą i wreszcie oświatą, m.in. programem nauczania jeżyka polskiego po drugiej stronie Odry i niemieckiego u nas. Mamy na to finansowanie z funduszy europejskich. Chcemy zlikwidować barierę językową, aby niemiecki był drugim, po angielskim, językiem w szkołach. Chcemy, żeby w Szczecinie porozumiewanie się po niemiecku było normalnością - mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Podobnego zdania był Stefan Fassbinder – nadburmistrz położonego niedaleko Szczecina Greifswaldu.

- Jestem mile zaskoczony dynamiką rozwoju tego projektu. W ubiegłym roku spotkaliśmy się na giełdzie kooperacyjnej przedsiębiorców. Dziś bierzemy udział w dużej imprezie poświęconej wielu zagadnieniom, także nauki języka polskiego po niemieckiej stronie. Muszę przyznać, że u nas, wśród młodzieży i rodziców, nie ma zbyt wielkiego zainteresowania tym zagadnieniem. Również nie udało mi się przekonać moich dzieci do nauki polskiego. Bardzo mi przykro z tego powodu. I nie oszukujmy się, jest wśród młodych ludzi sporo różnych stereotypów. Wspólne spotkania mogą zmienić pewne zachowania. Myślę także, że powinno się zaczynać naukę języka polskiego już u małych dzieci. Wtedy będą mogły ją kontynuować w przyszłości - uznał Fassbinder.

Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej potrwają do soboty 14 października.

(dar)

fot. Dariusz GORAJSKI

- Chcemy zlikwidować barierę językową, aby niemiecki był drugim, po angielskim, językiem w szkołach - mówił prezydent Piotr Krzystek

Komentarze

"Sowa i Przyjaciele"
Zawsze jest dobrze poznac Jezyki Wrogow... by w momencie "Ataku i Napasci" moc bardzo szybko wytlumaczyc tym zwyklym Zolnierzom o co chodzi... i starac sie przekonac Ich jak bardzo zostali Oszukani i Wymanewrowani... przez Swoich "Sowich" Politykow i Dowodcow...!!
2017-10-13 12:27:04
addam
cytat z powyższego artykułu:"programem nauczania jeżyka polskiego"
2017-10-13 11:35:26
Poliglota
Nie jestem zwolennikiem prezydenta ale w tej kwestii ma rację! Na zachodniej granicy z dużym sąsiadem jak najwięcej polskich dzieci powinno płynnie mówić po niemiecku.
2017-10-13 08:25:52
miejscowy
no to juz najwieksza glupota jaka slyszalem,niemicki jezyk jest w odejsciu i nie bedzie popularny a wrecz przeciwnie,coraz mniej mlodzi ludzie beda sie go uczyc, angielski zapewnia dostep do literatury i komunikacji na calym swiecie, El Presidente albo umiejetnie bajeruje "szkopa" albo nie wie co sie na swiecie dzieje....
2017-10-13 06:25:18
Yes, Yes, Yes...
Najdalej w Swiecie zajdziesz & zajedziesz... ze znajomoscia Jezyka Angielskiego i Hiszpanskiego !!
2017-10-13 00:49:35
Ich kenne Deutsch und mir geht es gut damit.
Trzeba wprowadzić w szkołach zamiast religii, bardziej się przyda w życiu.
2017-10-12 20:38:11
poliglota
Niemcy uważają że ich język jest dominujący. W Pasewalku w jednym tylko sklepie widziałem napisy w języku polskim W Polsce do Niemca wszyscy jak umieją starają się mówić w języku niemieckim. A co w Niemczech do Polaka , jak nie rozumie to niech się nauczy niemieckiego
2017-10-12 15:45:33
Piotr
A moze najpierw zajmij się Krzystek porządkiem w mieście ? Mało problemow mamy ? Za małe korki ? Za duzo masz czasu ! Ojj czekaj ! Ludzie cie rozliczą !
2017-10-12 14:57:52
Slaw
Panie Prezydencie, a może rozpocznie Pan kampanię na rzecz dwujęzyczności od własnego urzędu? Turyści z Niemiec męczą się niemiłosiernie z parkomatami w Szczecinie. To drobna i prosta sprawa, ale i tak dla Urzędu Miasta zbyt trudna...
2017-10-12 13:58:12
Was?
Skoro nadburmistrz Greifswaldu nie przekonał swoich dzieci do polskiego, to dlaczego prezydent Szczecina przekonuje do niemieckiego?
2017-10-12 13:34:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy