niedziela, 27 maja 2018.
Strona główna > Nauka > Kolejny sukces Trzynastki

Kolejny sukces Trzynastki

Kolejny sukces Trzynastki
Data publikacji: 2016-06-03 15:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Wywietleń: 1586 136321

Cztery szczecińskie licea ogólnokształcące znalazły się w Rankingu Liceów STEM, miesięcznika "Perspektywy". Zestawia on 200 szkół, które najlepiej w kraju kształcą w naukach ścisłych. Najwyżej ze Szczecina uplasowało się XIII LO zajmując trzecią lokatę w Polsce.

Po raz drugi "Perspektywy" podsumowały wyniki kształcenia w STEM, czyli Science, Technology, Engineering, Mathematics (nauka, technologia, inżynieria i matematyka). Zdaniem autorów rankingu są to te obszary kształcenia, przez które wiedzie najkrótsza droga do kariery w nauce i technice, a bez dobrej edukacji w zakresie STEM nie ma innowacyjności, rozwoju i dobrobytu. Ranking ma zwrócić na to uwagę i obudzić w młodych ludziach pasję do takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, chemia i informatyka oraz zachęcić ich do podejmowania takich studiów.

Sklasyfikowano 200 najlepszych liceów STEM w Polsce. Pierwsze miejsce zajęło XIV LO im. S. Staszica w Warszawie, drugie - Liceum Akademickie UMK w Toruniu, trzecie - XIII LO w Szczecinie, które w tym roku zajęło pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Liceów. Pod uwagę brano wyniki maturalne z przedmiotów obowiązkowych, z przedmiotów dodatkowych i olimpiad.

- To dla nas duży sukces. Dziesięć pierwszych szkół, to licea z czołówki Rankingu "Perspektyw". Przed nami jest warszawski "Staszic" i liceum toruńskie, szkoły które specjalizują się w przedmiotach ścisłych - powiedział Cezary Urban, który w środę odebrał dyplom z rąk wiceministra edukacji Macieja Kopcia. - W ubiegłym roku w rankingu STEM naszą szkołę sklasyfikowano na ósmym miejscu, mamy jednak boom na kształcenie w przedmiotach ścisłych i przyrodniczych.

Oprócz XIII LO, w rankingu znalazły się jeszcze trzy szczecińskie licea. Miejsce 41 zajęło V LO, miejsce 61 - II LO, miejsce 174 - IX LO.

Po raz pierwszy przygotowano również Ranking Techników STEM. Wśród 100 najlepszych z nich znalazły się dwie szczecińskie szkoły. Miejsce 27 zajęło Technikum Elektryczno-Elektroniczne w ZSEE, a miejsce 55 - Technikum Informatyczne w SCI. W kraju zwyciężyło Technikum Łączności nr 14 w Krakowie, na drugim miejscu jest Technikum Zawodowe nr 7 w Nowym Sączu, na trzecim - Technikum w ZSE w Radomiu.

Według autorów, ranking ma pomóc kandydatom zainteresowanym naukami ścisłymi i technicznymi w wyborze szkół, a dla wiodących uczelni ma być wskaźnikiem poziomu przygotowania absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.©℗

Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: XIII LO trzecie w kraju w naukach ścisłych

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Za nami 4. Ekobieg
Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”