Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Laboratorium dla uczniów

Data publikacji: 27 września 2017 r. 16:49
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:45
Laboratorium dla uczniów
 

Nowo utworzone Międzyszkolne Laboratorium Fizyczne zostało w środę otwarte w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Będą z niego korzystali uczniowie szczecińskich szkół podstawowych i średnich pod kierunkiem pracowników naukowych uczelni.

Wyposażenie laboratorium sfinansował Urząd Miejski Szczecina, zaś siedzibę oraz kompetentnych pracowników zapewnił ZUT. W środę prezydent Piotr Krzystek oraz rektor ZUT prof. Jacek Wróbel podpisali porozumienie i oficjalnie otworzyli obiekt. Laboratorium mieści się przy al. Piastów 48 na szóstym i siódmym piętrze budynku międzywydziałowego uczelni. W salach laboratorium znajdują się specjalistyczne urządzenia, za pomocą których można wykonywać badania i pomiary z zakresu pięciu działów fizyki: mechaniki, ciepła i termodynamiki, optyki, elektryczności oraz fizyki współczesnej.

- Zainteresowanie młodych ludzi fizyką jest bardzo cenne, bo studia techniczne otwierają dziś wiele drzwi w instytucjach i firmach. Poprzez zajęcia z fizyki doświadczalnej można znacząco poszerzyć spektrum swoich umiejętności i wiedzy. Liczymy, że dzięki temu wielu uczniów zdecyduje się wybrać studia na tej uczelni, gdyż dają one dobry zawód - przyznał prezydent Piotr Krzystek. - Te zajęcia niewątpliwie korzystnie wpłyną też na wyniki egzaminów maturalnych z fizyki na poziomie rozszerzonym.

Jak powiedział dr hab. Paweł Berczyński, dyrektor Instytutu Fizyki ZUT pomysł utworzenia laboratorium wyszedł od nauczycieli szczecińskich szkół, które w przeważającej większości nie dysponują sprzętem do prowadzenia takich doświadczeń. - Uczelnia posiadała laboratorium, lecz na potrzeby kształcenia studentów. Dopiero doposażenie laboratorium przez Urząd Miasta w specjalne urządzenia pozwoli nie tylko zainteresować młodzież szkolną fizyką, ale również w pełni zrealizować program szkolny - dodał dr hab. Paweł Berczyński.

Miasto przeznaczyło na ten cel 60 tys. zł. W semestrze zimowym zajęcia dla szkół prowadzone będą raz w tygodniu, w semestrze letnim - trzy razy. Zainteresowane szkoły mogą się zgłaszać.

- Fizyka to bardzo potrzebna dziedzina nauki, by poznawać tajniki wielu zjawisk. Bez niej nie byłoby komputera, smartfona, rentgena - powiedział rektor ZUT prof. Jacek Wróbel. - Liczę, że stworzenie z Gminą Miastem Szczecin takiego laboratorium to pierwsza, ale nie ostatnia tego typu inicjatywa.

Uroczystości towarzyszył wykład inauguracyjny "Fale elektromagnetyczne na przykładzie fal radiowych", który wygłosił Łukasz Juszczak. Uczestniczyli w nim zaproszeni goście oraz uczniowie szczecińskich szkół średnich, którzy następnie mieli okazję zwiedzić nowe laboratorium.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA