środa, 20 listopada 2019.
Strona główna > Nauka > Nauka i integracja. Dwa lata XVI LO w Szczecinie

Nauka i integracja. Dwa lata XVI LO w Szczecinie

Nauka i integracja. Dwa lata XVI LO w Szczecinie
Data publikacji: 2019-06-24 08:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 1676 397616

Wszystkie klasy tej szkoły objęte są patronatami szczecińskich uczelni wyższych i współpracują z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym, Pomorskim Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytetem Szczecińskim. XVI Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie powstało na bazie likwidowanego w wyniku reformy oświaty Gimnazjum nr 9. Niebawem skończy drugi rok działalności.

– Dobra tradycja w nowej odsłonie to myśl przewodnia XVI LO, a jednocześnie zadanie dla grona pedagogicznego, aby zapewnić uczniom sukces na egzaminie maturalnym i w dalszej karierze zawodowej. Do tej myśli dokładamy nowe wyzwanie „Myślę pozytywnie – działam kreatywnie”, jako kierunek działania i rozwoju naszych uczniów – podkreśla Maciej Grenda, dyrektor XVI LO w Szczecinie.

Na najbliższy rok szkolny placówka przygotowała ofertę kształcenia dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych w kierunkach matematyczno-psychologicznym (kognitywistycznym), matematyczno-informatycznym z elementami programowania, rekreacyjno-turystycznym i przyrodniczo-medycznym oraz nowość – profil matematyczno-informatyczny z elementami programowania, w którym będzie realizowany program ECDL (European Computer Driving Licence). Jako jedyna szkoła w kraju placówka kształci w kierunku kognitywistycznym we współpracy z pracownikami naukowymi Instytutu Filozofii Wydziału Humanistycznego US.

– W ramach współpracy z uczelniami nasi uczniowie uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez wykładowców i studentów w pracowniach i laboratoriach szczecińskich uczelni. Realizują przygotowane przez nie programy naukowe oraz uczestniczą w organizowanych przez te uczelnie konkursach i olimpiadach – podkreśla Maciej Grenda. – Program każdej klasy przewiduje realizację przedmiotów poszerzonych, by jak najlepiej przygotować naszych uczniów do matury oraz wyboru ścieżki zawodowej zgodnie z ich zainteresowaniami.

W XVI LO prężnie działa Szkolny Klub Wolontariusza „Otwarta dłoń” ze swoim projektem „Młodzi lajk starsi”, który współpracuje z seniorami osiedla Pomorzany ze Stowarzyszenia „Razem Łatwiej”.

– Budowanie relacji, tworzenie więzi międzypokoleniowej we wszechobecnym wirtualnym świecie jest wyzwaniem – dodaje dyrektor XVI LO. – Angażujemy młodzież w wiele działań szkolnych, a także wyjazdy integracyjne „Zielone szkoły”, obozy sportowe, szkolne koła zainteresowań. Młodzież aktywnie korzysta z zajęć sportowych na pływalni, siłowni, fitness i w sali gimnastycznej, w szkole działa zespół cheerleaderek. Od przyszłego roku szkoła wzbogaci się o zawodników młodzieżowej drużyny koszykarskiej Wilków Morskich, co wraz ze szkolnym zespołem cheerlaederek stworzy namiastkę amerykańskiego coleage’u. ©℗

(el)

Fot. XVI LO

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie