środa, 20 listopada 2019.
Strona główna > Nauka > Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym

Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym [GALERIA, FILM]

Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym
Data publikacji: 2018-06-15 20:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:47
Wywietleń: 2810 333373

Nie - dla centralizacji szkolnictwa wyższego. Tak - dla współpracy między uczelniami. Nie - dla Programu 2.0. Tak - dla 2 proc. PKB na uczelnie. Takie hasła padały na piątkowym (15 czerwca) proteście Uniwersytetu Szczecińskiego przed rektoratem uczelni. Zgromadził on 60-80 pracowników i studentów US. W trakcie dołączyła też kilkuosobowa grupka studentów Akademii Sztuki.

Zebrani protestowali przeciwko projektowi reformy szkolnictwa wyższego.

- Słyszymy, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poprowadziło szerokie konsultacje społeczne w sprawie reformy. Trwały one dwa lata i kosztowały 4 miliony złotych, w środowisku, które jest już opłacane. Prowadzono je w tej grupie, która chodzi w garniturach, a zapomniano o tej grupie, która chodzi w tenisówkach - mówił Sebastian Sahajdak z NSZZ "Solidarność" US.

Podziękował uczestniczącym w proteście przedstawicielom innych uniwersyteckich związków zawodowych.

- Ustawa 2.0 niesłusznie jest nazywana konstytucją dla nauki, bo Konstytucja jest jedna i ją już mamy - podkreślał Sebastian Sahajdak.

Dodał, że proponowane zmiany prowadzą do niszczenia autonomii uczelni. - Centralizacja to nie jest właściwy kierunek. Mówimy nie dla oligarchizacji uczelni. To kontynuacja działań, w których nasz ośrodek jest spychany na margines - przekonywał S. Sahajdak. - Akademicy nie powinni szukać studentów na gwałt, żeby uczelnia otrzymała subwencje. Zmiany są potrzebne, ale nie takie. Nawet dobrej diagnozy nie ma.

Jako przykład błędnej decyzji podał połączenie szczecińskiej Akademii Rolniczej z Politechniką Szczecińską w Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, co spowodowało marginalizację kierunków rolniczych.

"Żądamy jawności w życiu akademickim", "Nie - dla fikcji reformy" - brzmiały hasła na transparentach. Do protestu dołączyli też studenci Akademii Sztuki, co przyjęto brawami. Sebastian Sahajdak zaproponował stworzenie wspólnej platformy i połączenie sił wszystkich szczecińskich uczelni w następnych protestach.©℗

(el)

Fot. i film: Grzegorz Siwa

Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym Protest przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym

Komentarze

Więcdj tzw. historyków sztuki!
- w dzisiejszym Kurierze jeden zatroskany (podzielam) czytelnik pisze tak o stanie gospodarki morskiej w Szczecinie; " przemysł stoczniowy ??? jaki , zostały resztki wyszkolonej kadry , nowej brak. Ci co pracują w kraju to kręcą się po wszystkich firmach i patrzą kto da więcej. Oczywiście zasób umiejętności przeciętny żeby nie powiedzieć słaby. to nie ich wina , wszyscy są z przyuczenia i mają duże braki. Żaden nie posiada umiejętności czytania rysunku , brak uprawnień na palnik , obsługę suwnic.." itd.....P.S. - moim zdaniem organizatorom protestu chodzi o to aby PO_dejrzliwy PiS nie zaczął na US (kuźni intelektualistów) szukać tzw. "bułgarskiego śladu".
2018-06-18 08:40:11
B, B, B...
Akademia nie PO Rusku, to czcionka zaprojektowana przez artystę żydowskiego pochodzenia, nie ma nic wspólnego z cyrylicą.
2018-06-16 15:11:20
A, A, A...
Ta AKA_EMIA jeszcze jest PO Rusku...?
2018-06-16 01:57:21
No to ciekawe...?
Co teraz Min. Gowin w PO-rozumieniu PO-cznie...??
2018-06-16 01:47:29
€#¥
F- kodziarze stoją obok ciebie każdego dnia, rozmawiasz z nimi i się strasznie poniżasz. Mam nadzieję, że się domyślasz, , więc nie przywołuj kogoś przed kim jesteś taki mały i śmieszny.
2018-06-15 23:30:56
F
A gdzie wykładowcy, a nie kodziarze?
2018-06-15 22:55:19
olo
"Akademicy nie powinni szukać studentów na gwałt, żeby uczelnia otrzymała subwencje". Ależ od wielu lat tak postępują. Bez studentów padną. Może to i dobrze... Jeżeli mają tak kształcić, jak do tej pory, to lepiej, żeby było ich mniej, za to na wyższym poziomie. Gospodarka potrzebuje fachowców. Tabuny politologów i socjologów nikomu nie są potrzebne.
2018-06-15 22:16:03
Panceumkodeinum
KODeina uderza do głowy, rudawa z warszewa na każdej imprezie, kim ona jest ?
2018-06-15 21:59:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie