piątek, 19 lipca 2019.
Strona główna > Nauka > Razem z sąsiadami

Razem z sąsiadami

Razem z sąsiadami
Data publikacji: 2018-03-12 23:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-24 12:35
Wywietleń: 1432 318024

Uczniowie Zespołu Szkól nr 8 w Szczecinie goszczą w tym tygodniu grupę kolegów z Bawarii. Po raz czternasty młodzież ze Szczecina i Hassfurt realizuje wspólny projekt. W poniedziałek uczniowie zwiedzili gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarówno obiekt, jak i jego historia zrobiły na nich duże wrażenie.

- Ta wymiana to znakomita okazja, aby się nawzajem poznać: swoją historię, kulturę i zwyczaje. To pozwala też obalić stereotypy, które Polacy mają o Niemcach, a Niemcy o Polakach - powiedziała nam Wioletta Baumgartner-Sauer, nauczycielka Regiomontanus Gymnasium w Hassfurt.

Podczas uroczystego otwarcia projektu dyrektor ZS8 Ewa Kupidłowska podkreśliła, że bardzo się cieszy, iż od 14 lat współpraca Zespołu Szkół nr 8 ze szkołą w Hassfurt jest kontynuowana. Dzięki temu kolejne roczniki mogą się poznawać i nawiązywać przyjaźnie. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli prezentację szkoły, po czym odbyli wycieczkę z przewodnikiem po Urzędzie Wojewódzkim, a następnie udali się na zwiedzanie Szczecina tramwajem historycznym.

- Realizując ten projekt chcemy odpowiedzieć na pytania: Co nas łączy? Co cenimy, a czego nie jesteśmy w stanie zaakceptować w kraju partnera? - podkreśliła Renata Krzesińska-Hajn, germanistka z ZS8 w Szczecinie. - Takie spotkania są znakomitą okazją do przełamania barier kulturowych, a także językowych.

Niemieccy uczniowie przed przyjazdem do Szczecina nauczyli się podstawowych zwrotów w języku polskim. Młodzież obu krajów najchętniej porozumiewa się jednak w dwóch językach: niemieckim i angielskim. W wymianie z obu stron uczestniczy po 16 uczniów oraz opiekunowie. W poniedziałek polsko-niemiecką grupę czeka wieczorek z degustacją tradycyjnych polskich potraw. Polscy uczniowie goszczą w swoich domach niemieckich kolegów i potrawy te przygotowali wspólnie, pod okiem polskich rodziców.

Na uczestników wymiany czeka jeszcze wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie wystaw w Muzeum Techniki i Muzeum Przełomy oraz wizyta w Filharmonii Szczecińskiej i katedrze. W najbliższych dniach młodzi ludzie wezmą udział w szkolnych lekcjach, zajęciach tanecznych zespołu Krąg, wybiorą się na koncert do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych oraz na film w kinie Pionier. Wezmą także udział w wycieczkach autokarowych do Międzyzdrojów i Poznania. Wymiana jest możliwa dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Euroregionu Pomerania.

Efektem wspólnych zajęć staną się prace przygotowane przez polsko-niemieckie grupy: plakat, prezentacja lub kolaż ze zdjęć. Ich tematem będzie różnorodność w życiu codziennym i różne formy spędzania wolnego czasu. Po wizycie w Szczecinie, nastąpi także rewizyta polskich uczniów u niemieckich kolegów. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Razem z sąsiadami Razem z sąsiadami

Komentarze

_
To pozwala obalić stereotypy, np. że Niemcy wymyślili obozy śmierci i wymordowali kilka milionów ludzi ;/
2018-03-13 06:49:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie