czwartek, 17 października 2019.
Strona główna > Nauka > Spojrzeli świeżym okiem

Spojrzeli świeżym okiem

Spojrzeli świeżym okiem
Data publikacji: 2018-10-10 19:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:47
Wywietleń: 2080 355595

Nagrodzeni zostali zwycięzcy Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego na "Najlepszą pracę dyplomową związaną tematycznie z Województwem Zachodniopomorskim". O zwycięstwo walczyło 41 prac inżynierskich i magisterskich.

Do tegorocznej - dziewiątej już - edycji wpłynęły projekty z uczelni ze Szczecina, Warszawy, Łodzi, Gdańska, Poznania i Raciborza.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, prace dyplomowe były rozpatrywane i oceniane w trzech kategoriach: planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne, projektowanie architektoniczne oraz architektura krajobrazu.

Zgłoszono 13 prac inżynierskich i 28 magisterskich.

- W tym roku komisja miała bardzo dużo pracy z uwagi na ilość nadesłanych prac - mówił Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego i przewodniczący komisji. - Dlatego też w przyszłej edycji konkurs zostanie podzielony na dwa etapy. Należy przyznać, że poziom prac inżynierskich był bardzo wysoki.

W kategorii planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne pierwsze miejsce zajęła praca mgr. inż. arch. Krzysztofa Pawłowskiego pn. „Zintegrowany węzeł przesiadkowy w Kołobrzegu”. Komisja dostrzegła ambitną próbę „zszycia miasta” podzielonego infrastrukturą kolejową. Autor wykorzystał różne formy komunikacji, m.in. kolej, autobus, samochód. Przez co stworzył koncepcję nowego centrum Kołobrzegu.

W projektowaniu architektonicznym zwyciężył  inż. arch. Mikołaj Strzelczuk, autor pracy pn. "Pawilon wystawowy". Pomimo kontrowersyjnej lokalizacji - w pobliżu Zamku Książąt Pomorskich - jury uznało ją za najlepszą. Doceniono w niej oryginalny kształt obiektu.

Z kolei w kategorii architektura krajobrazu zwyciężyły inż. arch. Justyna Gottuk i inż. arch. Małgorzata Suder. Ich projekt pn. "Reaktywacja i nowe wizje dla Niecki Niebuszewskiej w Szczecinie. Koncepcja przekształceń terenów przy Rondzie Giedroycia" - okazał się najlepszy. Komisji konkursowej przypadł do gustu odważny pomysł, który porządkuje "funkcjonalnie i kompozycyjnie" zdegradowaną część miasta. Realizacja tego pomysłu podniosłaby jakość życia. 

Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 4 tys. zł (brutto). W każdej kategorii przyznano również wyróżnienia w wysokości 1 tys. zł.

Oficjalnemu wręczeniu nagród towarzyszyło otwarcie wystawy prac konkursowych. Ekspozycję można oglądać do 9 listopada w Galerii Architektów Forma, przy ul. Żołnierskiej 50 w Szczecinie.

Dodatkowo punktowanym zagadnieniem w konkursie było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych i wspieranie wyrównywania ich szans. Od zeszłego roku w województwie istnieje program "Region wyrównanych szans". ©℗

(KaNa)

Na zdjęciu: Inż arch. Mikołaj Strzelczyk zwyciężył w kategorii projektowanie architektoniczne dzięki swojej pracy pn. "Pawilon wystawowy".

Fot. K. Czyńska

 

Spojrzeli świeżym okiem Spojrzeli świeżym okiem

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie