Piątek, 26 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Spotkania z historią i komunizmem w tle

Data publikacji: 13 marca 2019 r. 07:38
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:49
Spotkania z historią i komunizmem w tle
 

13 marca odbędzie się kilka spotkań nawiązujących do historii. To debata „Raj doczesny komunistów”, prelekcja i wernisaż dotyczący POP PRL-u i spotkanie przybliżające dziwną „wojnę” Jaruzelskiego z Honeckerem.

O godz. 17 w Centrum Dialogu „Przełomy”, filii Muzeum Narodowego w Szczecinie, na placu Solidarności rozpocznie się debata „Raj doczesny komunistów”. Gośćmi będą autorzy wystawy o tym samym tytule – dr Łukasz Kamiński, były szef Instytutu Pamięci Narodowej, oraz dr Marek Mutor, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu.

Wystawa miała przypomnieć, co działo się pod szyldem czerwonej ideologii – czystki, zabójstwa, zastraszanie, formatowanie ludzkich umysłów – by w efekcie stworzyć nowego człowieka zwanego homo sovieticus. Pokazano w ramach niej budowę utopijnego raju na ziemi, który stał się dla milionów ludzkich istnień piekłem. Z tego powodu autorzy posłużyli się nawiązaniem do dziewięciu kręgów piekła z „Boskiej komedii” Dantego. Zagadnienia te przedstawiono również przez pryzmat oryginalnych eksponatów pochodzących m.in. z Chin, Czech, Rosji czy Słowacji.

W Polsce upadek komunizmu nastąpił 30 lat temu, a ocena zbrodni komunistycznych ulega powolnemu zatarciu. Czy tak faktycznie się stało, że z dnia na dzień ludzie pamiętający jedynie życie w systemie komunistycznym odnaleźli się w nowej rzeczywistości? Czy społeczeństwo polskie, pamiętające czasy II RP, II wojnę światową, ukrywające swoje przekonania i przeszłość w PRL, nagle wyszło z podziemia i nauczyło się żyć w zupełnie nowej/kolejnej, nieznanej im rzeczywistości? Symbole komunistyczne czy przedstawiciele tej ideologii na koszulkach – czy taka będzie pamięć młodego pokolenia o zbrodniach komunistycznych? A może jej brak? Pytania i zagadnienia, jakie pojawią się podczas debaty, będą oscylowały wokół konsekwencji totalitaryzmu komunistycznego – czy jest wciąż obecny, co w nas pozostało z tej ideologii i co świadomie bądź nie przekazujemy kolejnym pokoleniom.

* * *

O godz. 18 w Promediach przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie rozpocznie się wernisaż poświęcony komiksowi w PRL - "POP PRL". Autorem projektu jest Arnold Woliński. Zaplanowana jest także prelekcja na ten temat.

Organizatorzy o wydarzeniu piszą tak: "Projekt POP PRL nie powstaje na fali sentymentów związanych z czasami słusznie minionymi, ani nawet z czystej nostalgii za dzieciństwem dawno zapomnianym. Jako społeczeństwo nie przepadamy za tymi, którzy się w jakikolwiek sposób wyróżniają; nie przepadamy również za bohaterami dnia codziennego. Poważaniem cieszą się jedynie bohaterowie polegli w jedynej słusznej (czyli naszej) sprawie, przegrani, ale do końca walczący. Nikt też tak pięknie nie potrafi ściągnąć ich z cokołów i obrzucić błotem jak my. Nie tworzymy również panteonu bohaterów narodowej świadomości, w którym byłoby miejsce i dla Konrada Wallenroda, i dla Kleksa wraz z Jonką oraz Jonkiem. Nie reklamujemy nigdzie na świecie Bolka i Lolka. Mało tego! Nie cieszy nas jego popularność w Azerbejdżanie. A przecież to większy sukces niż sprzedaż tysiąca traktorów Ursus w Etiopii. Reksio i Bolek z Lolkiem zostaną na lata w ludzkich umysłach i będą budować pozytywny wizerunek kraju, z którego pochodzą.

POP PRL powstał więc z zupełnie innej potrzeby: z potrzeby promocji marek bohaterów, popkultury, jako hołdu dla tych, którzy popularni przez lata, dzisiaj powoli popadają w zapomnienie. Dbajmy o naszych herosów – tak szybko odchodzą w niepamięć!".

* * *

Dziwna „wojna” Jaruzelskiego z Honeckerem: konflikt w Zatoce Pomorskiej 1985-1989 – to temat spotkania z cyklu Zamkowe Gawędy Historyczne. Poprowadzi je dr Tomasz Ślepowroński. Początek o godz. 17.

Spotkanie przybliży przyczyny i burzliwy przebieg sporu dotyczącego rozgraniczenia wód terytorialnych w Zatoce Pomorskiej, który rozpoczął się od jednostronnej decyzji władz NRD, anektującej część polskiej infrastruktury morskiej Zespołu Portów Szczecin-Świnoujście. „Wojna szczecińsko-enerdowska”, pełna incydentów łamiących prawo morza, była sporem między krajami oficjalnie braterskimi, ujawniając podskórne napięcia w obozie państw socjalistycznych w końcu jego istnienia.

Miejsce spotkania to Sala Literacka (wejście A, II piętro) Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Bilety w cenie 5 zł do kupienia w kasach Zamku oraz przez Internet: http://bilety.zamek.szczecin.pl/MSI/mvc/pl.

(g)

(as, g)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA