czwartek, 27 czerwca 2019.
Strona główna > Nauka > Święto pasji

Święto pasji

Święto pasji
Data publikacji: 2016-03-04 18:53
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 2245 122366

Wielu ciekawych świata młodych ludzi odwiedziło w piątek szczeciński Technopark Pomerania. Po raz drugi w naszym mieście odbył się Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory.

W budynkach Technoparku odbyło się 30 warsztatów i pokazów dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Towarzyszyła im jednocześnie wystawa 25 projektów, zgłoszonych przez zachodniopomorskich uczniów do konkursu na najlepszy wynalazek.

- Po raz drugi spotykamy się z E(x)plory w Technoparku i zarówno to wydarzenie, jak i instytucja wzrastają. To prawdziwe święto pasji, młodych ludzi, którzy mają swoje zainteresowania i dążenia - powiedział wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska. - Cieszę się, że szcecińskie szkoły oraz szkoły z regionu wzmocniły w tym roku swoją obecność.

E(x)plory to otwarte wydarzenie poświęcone technologiom innowacyjnym dla pasjonatów nauki w każdym wieku. Zwiedzający na miejscu mogli zobaczyć jak działają: Elektroniczny Nauczyciel Gry na Skrzypcach, Automatyczny Domowy System Medyczny, Mobilne Przejście dla Pieszych czy Badanie Efektywności Biomasy Odpadowej i in. Młodzież startująca w konkursie ubiega się o stypendia naukowe oraz o udział w prestiżowych konkursach naukowych w USA, Holandii, Brazylii i Rumunii.

- Program E(x)plory służy wspieraniu młodych naukowców. Jest to już piąta krajowa edycja. W tym roku po Szczecinie kolejne festiwale regionalne odbędą się w Bydgoszczy, Wrocławiu, Kielcach. Ogólnopolski finał odbędzie się jesienią w Gdyni  - powiedziała Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Prezentowane w konkursie projekty pochodzą z róźnych dziedzin nauki: chemii, fizyki, biologii, geografii, ekologii i innych. Dominika Pałucka z VI Liceum Ogólnokształacącego w Szczecinie przygotowała podłączone do laptopa urządzenie ułatwiające ćwiczenie młodym skrzypkom. - To jest projekt dla osób, które dopiero zaczynają naukę gry na skrzypcach - wyjaśnia licealistka. -  Wyłapuje on niewłaściwą pracę smyczkiem i błędne ułożenie ręki. Ruch podczas gry mierzy akcelerometr trójosiowy.

Paulina Kosińska i Kilga Maciaszek z VII LO w Szczecinie przygotowały projekt "Kot i pies moim przyjacielem". -  Chcemy pokazać przyczyny porzucania zwierząt i uświadamiać ludzi, by byli bardziej odpowiedziali w tej kwestii - mówią pomysłodawczynie.

Uczennice przygotowały na ten temat prezentację multimedialną i ulotki. Podczas festiwalu obok prezentowanych wynalazków, odbyły się pokazy instytrucji i uczelni wyższych.

Organizatorem E(x)plory jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, a partnerem regionalnym festiwalu naukowego jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. R.STACHNIK

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie