Czwartek, 02 maja 2024 r.

Piłka nożna. Błąd Załuski zadecydował o porażce

Data publikacji: 15 grudnia 2018 r. 17:58
Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia 2018 r. 13:01

Cracovia Kraków - Pogoń Szczecin 2:1 (0:1) 0:1 Drygas (44, karny), 1:1 Piszczek (53), 2:1 Strózik (81).

Żółte kartki: Wdowiak, Datkovic,  Dytiatjew (Cracovia), oraz Drygas, Rudol (Pogoń).

Czerwona kartka: Rudol (Pogoń, 36).

Sędzia: Wojciech Myć (Lublin).

Widzów 3 217.

Cracovia: Peskovic - Ferraresso (51, Strózik), Datkovic, Dytiatjew, Siplak - Rapa, Dąbrowski (70, Dimun), Gol, Hernandez, Wdowiak - Cabrera (40, Piszczek).

Pogoń: Załuska - Rudol, Walukiewicz, Malec, Matynia - Podstawski, Kamil Drygas - Delew (87, Benedyczak), Majewski (77, Nunes), Kowalczyk (46, Benyamina) - Guarrotxena.

Pogoń przegrała mecz na trudnym terenie w Krakowie w okolicznościach, po których zdobycie jednego choćby punktu byłoby jak zwycięstwo. Przede wszystkim w porównaniu z poprzednim meczem powiększyła się lista graczy niedysponowanych. Wypadli ze składu: Stec i Kozulj, a przebieg meczu pokazał, że to już było stanowczo zbyt wiele, żeby utrzymać jakość i szanse na zwycięstwo.

Tego pierwszego zastąpił na prawej obronie Rudol. Brakowało mu rytmu meczowego, wyczucia, umiejętności i już w pierwszej połowie opuścił boisko z czerwoną kartką, choć głównym winowajcą całej sytuacji był Załuska za lekko wprowadzający piłkę do gry.

Do tego momentu gra Pogoni wyglądała dobrze, szczecinianie kontrolowali mecz, mieli przewagę, umiejętnie rozgrywali piłkę, przed przerwą mieli posiadanie piłki na poziomie 62 procent. Jeszcze w pierwszej połowie goście nawet objęli prowadzenie. Przypadkowo piłkę ręką w polu karnym odbił Rapa, a Drygas pewnie egzekwował rzut karny. Mimo bardzo trudnej sytuacji kadrowej, wynik do przerwy był korzystny.

Benyamina nie wzmocnił drużyny

Wiadomo było, że Pogoń będzie musiała po przerwie zmienić sposób gry, wprowadzić pewne zmiany taktyczne i personalne. Trener Runjaic wprowadził te zmiany, ale niestety wpłynęły one na jakość gry bardzo niekorzystnie. Benyamina miał odciążyć drużynę utrzymaniem piłki daleko od własnej bramki, ale nie robił tego. Przeważnie tracił piłkę, brakowało mu ogrania, bywał często osamotniony, bo trener Runjaic wprowadzając napastnika na boisko osłabił środkową strefę boiska.

Cracovia przez to uzyskała w tej strefie boiska wyraźną przewagę, praktycznie zamykała portowców na ich połowie. Szybko wyrównała i nabierała coraz większej ochoty na kolejne gole. Pogoń kilka razy odgryzała się, mogła strzelić gola po dobrze egzekwowanych stałych fragmentach gry przez Majewskiego. Strzał głową Walukiewicza wybronił jednak Peskovic, natomiast uderzenie głową Malca trafiło w słupek.

Pogoń była coraz bardziej bezradna w działaniach defensywnych. Obrońcy zostawali w polu karnym bez wsparcia przed atakującym z dużą szybkością rywalem. Pogoń nie była mądrze broniącym się zespołem, raczej poczynała sobie rozpaczliwie i chaotycznie. Dwa razy od utraty gola ratowała ją poprzeczka. Mogła przegrać wyżej, nawet zasługiwała na to, ale miała sporo szczęścia.

Bez atutów w ofensywie

W ofensywie nie miała atutów, trener ściągnął z boiska dobrze spisujących się: Kowalczyka, Majewskiego, czy Delewa, wszystkie zmiany okazały się nietrafione, straty spowodowane kontuzjami, urazami i chorobami były nie do zastąpienia, podobnie jak gra w osłabieniu z przeciwnikiem dobrze przygotowanym fizycznie. Trener Probierz lepiej odczytał grę, wprowadził na boisko piłkarzy, którzy zdobyli gole.

Jeszcze raz okazało się, że portowcy zdecydowanie gorzej radzą sobie na wyjazdach. To był czwarty z kolei mecz, w którym stracili przynajmniej dwa gole. Na pewno widzieliśmy też pozytywy, czyli dobrze poukładaną, rozsądną grę w ataku pozycyjnym do momentu czerwonej kartki dla Rudola, jednak nawet grając w osłabieniu można tak pokierować meczem, by ten wyglądał zdecydowanie bardziej korzystnie. Dla portowców przewaga jednego piłkarza po stronie rywala była nie do zniwelowania. ©℗ Wojciech Parada