wtorek, 25 czerwca 2019.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Dyskwalifikacja dla Pogoni i Delewa

Piłka nożna. Dyskwalifikacja dla Pogoni i Delewa

Piłka nożna. Dyskwalifikacja dla Pogoni i Delewa
Data publikacji: 2018-10-12 18:30
Ostatnia aktualizacja: 2018-10-13 16:13
Wywietleń: 1358 356051

Bułgarski skrzydłowy Spas Delew został przez FIFA odsunięty od uczestnictwa w rozgrywkach piłkarskich na cztery miesiące.

Taką sensacyjną informację przekazała Pogoń Szczecin. Sprawa ma związek z rozwiązaniem umowy pomiędzy Spasem Delewem a jego poprzednim pracodawcą i jest rozpatrywana przez organy FIFA od ponad dwóch lat.

Spas Delew trafił do Pogoni jako „wolny zawodnik”. Stało się tak na skutek stwierdzenia przez bułgarską federację, iż skutecznie rozwiązał umowę o pracę z Beroe Stara Zagora. W następstwie tego federacja wystawiła dokument ITC umożliwiający rejestrację zawodnika w Pogoni Szczecin.

To nie koniec złych, wręcz hiobowych doniesień dotyczących szczecińskiego klubu. Na Pogoń został jednocześnie nałożony zakaz dokonywania transferów do klubu w trakcie dwóch najbliższych okienek transferowych.

Decyzja jest w ocenie zawodnika oraz klubu bezprecedensowa. FIFA DRC uznała, że jednostronne rozwiązanie przez piłkarza umowy z klubem Beroe Stara Zagora, w zgodzie z prawem bułgarskim, naruszyło przepisy FIFA o stabilności kontraktowej.

Przypomnieć należy, że Spas Delev trafił do Pogoni Szczecin jako „wolny zawodnik”. Stało się tak na skutek stwierdzenia przez Bułgarski Związek Piłki Nożnej, iż skutecznie rozwiązał on umowę o pracę z Beroe Stara Zagora. W następstwie tego bułgarska federacja wystawiła dokument International Transfer Certificate (ITC), który umożliwił rejestrację Spasa Deleva w Pogoni Szczecin.

W wyniku przyjęcia przez FIFA DRC, iż prawo krajowe (prawo bułgarskie) nie może naruszać przepisów FIFA o stabilności kontraktowej, FIFA DRC uznała postępowania zawodnika za niedopuszczalne i nałożyła na niego obowiązek zapłaty odszkodowania oraz karę dyscyplinarną, zaś na Pogoń Szczecin karę dyscyplinarną z uwagi na fakt, iż – w ocenie FIFA DRC – Pogoń Szczecin osiągnęła korzyść z nieuprawnionego działania zawodnika.

Decyzja (wydana po ponad dwóch latach od wszczęcia postępowania) jest olbrzymim zaskoczeniem dla klubu oraz naszego piłkarza. Zaprezentowane stanowisko jest bardzo kontrowersyjne, ponieważ przyznaje przepisom FIFA wyższość nad bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa krajowego (bułgarskiego prawa pracy), zaś klub pozyskujący zawodnika czyni odpowiedzialnym za ewentualne późniejsze odmienne oceny relacji prawa krajowego i przepisów FIFA.

Z tej przyczyny w ciągu 21 dni zostaną złożone zarówno przez klub jak i Spasa Deleva apelacje od decyzji. (par)

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Pytanie
Kto był wtedy dyrektorem sportowym Pogoni odpowiedzialnym za transfery ?
2018-10-13 16:05:23
321
Najgorszej ze podatnicy miejscy wbrew swojej woli co roku dokladaja do tej parodii sportu minimum 2mln zł a doloza jeszcze 300 na budowe stadionu za 300 baniek dla kilku tys ludzi, samozaoranie.Moze spadna do nizszych lig to im sie stadionu odechce
2018-10-13 10:39:26
z wysokości trybun
Wszyscy w Szczecinie od dawna się zastanawiali jaka "afera" wiąże się z Delevem,że ten nie gra w zespole.Bo to że kontuzja to wszyscy wiedzieli że to blew i zamydlanie rzeczywistości.Klub i sam zawodnik oszukiwali i uciekali się do populistycznych wyświechtanych opowieści o "kontuzji". Tymczasem wczoraj prawda ujrzała światło dzienne co było,co jest prawdziwym powodem,że Deleva odsunięto od gry.Nie mi oceniać czy kara słuszna czy nie,czy wysoka czy nie,ale mam żal,że klub doskonale wiedząc co się święci oszukiwał kibiców i opinię publiczną.
2018-10-13 09:22:57
do plakat
ty chory jakiś jesteś?
2018-10-12 21:53:32
Plakat
Mroczku - Twoje dzieło!
2018-10-12 20:07:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie