Piątek, 26 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Piłka nożna. Jak zachęcić dziecko do sportu

Data publikacji: 08 lutego 2018 r. 16:59
Ostatnia aktualizacja: 08 lutego 2018 r. 17:28
Piłka nożna. Jak zachęcić dziecko do sportu
 

Trwa XVIII edycja dziecięcego turnieju piłkarskiego „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” – któremu od lat medialnie patronuje także nasza redakcja – i przy tej okazji nasunął się temat: jak zachęcić dziecko do sportu?

Wyniki badań i opinie specjalistów są zgodne – uprawianie sportu przez dzieci pozytywnie wpływa na ich rozwój psychofizyczny, a pośrednio także na radzenie sobie z nauką. Jak jednak sprawić, aby – przy wielu alternatywach – najmłodsi wybierali sport jako formę spędzenia wolnego czasu?

Powszechny problem, jakim jest unikanie ruchu przez osoby dorosłe, nie bierze się znikąd – nawyk uprawiania sportu powinno się rozwijać już od najmłodszych lat. Dziecku, które nauczy się czerpać radość z bycia aktywnym, po wejściu w dorosłość sport w dalszym ciągu będzie towarzyszył. Nieważne, czy będzie to piłka nożna, bieganie, zumba, czy jakakolwiek inna dyscyplina. Istotne jest to, że jej uprawianie przełoży się pozytywnie na zdrowie trenującej osoby.

U dzieci aktywność fizyczna spełnia wiele ważnych funkcji. Wśród nich jest nauka pewnych uniwersalnych cech i umiejętności, które w przyszłości będą przydatne podczas nauki w szkole, pracy lub po prostu w codziennym życiu. Mowa głównie o systematyczności i wytrwałości w dążeniu do celu.

– Jeśli młoda osoba jest w stanie poświęcić na trening czas w ciągu 3-4 dni w tygodniu, a potem jeszcze w weekend gra mecz, to taka postawa i zaangażowanie budują jej wytrwałość i potem łatwiej jest pewne rzeczy osiągać w szkole – opowiada Tomasz Kurach, psycholog sportowy z Fundacji Sportu Pozytywnego. – Zaangażowanie z zajęć sportowych można przenieść do życia codziennego. Dziecko zaprawione w sportowych bojach, które wyznaczy sobie cel, na przykład otrzymanie dobrej oceny, nie ustanie w wysiłkach, póki tego celu nie osiągnie.

Dla dzieci w wieku rozwojowym uprawianie sportu to również przeżywanie pierwszych sukcesów i porażek, kontrolowanie emocji czy kształtowanie relacji z innymi, a także – w przypadku sportów drużynowych – nauka pracy w zespole. Wpływ aktywności fizycznej na prawidłowy rozwój dzieci jest zatem niebagatelny.

Rodzice często zadają sobie pytanie, jak dużo czasu dzieci powinny poświęcać na zajęcia sportowe. Nie ma na to jednej odpowiedzi. Warto wziąć pod uwagę preferencje samego dziecka. Jednostki treningowe powinno się dobierać do tego, co się chce przez trening osiągnąć. Najważniejsze, żeby dana aktywność fizyczna sprawiała dziecku przyjemność. Przyjemność, która – co widać na przykładach Piotra Zielińskiego, Arkadiusza Milika czy Pauliny Dudek wywodzących się z turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” – może być początkiem pięknej sportowej kariery. Warto więc zachęcać swoje pociechy, by startowały w rozmaitych sportowych zawodach, w tym w kolejnych edycjach imprezy spod znaku Tymbarku.

(oprac. mij)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

guciu
2018-02-08 17:26:50
Bo mój chłopak piłkę kopie wczoraj bramki strzelił dwie jak tak śpiewał Andrzej Dąbrowski.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA