Piłka nożna. Po pokonaniu Estonii, Polska zagra z Walią w finale baraży o ME!

Data publikacji: 21 marca 2024 r. 23:11
Ostatnia aktualizacja: 22 marca 2024 r. 16:58

Piłkarska reprezentacja Polski, prowadzona przez selekcjonera Michała Probierza, byłego piłkarza Pogoni Szczecin, wspierana dopingiem kibiców, którzy niemal w komplecie zapełnili stadion PGE Narodowy w Warszawie, pokonała grającą przez ponad godzinę w liczebnym osłabieniu Estonię i we wtorek o godz. 20.45 zagra w Cardiff z Walią, bo ta w barażowym półfinale wyeliminowała Finlandię.

Półfinał baraży o awans do piłkarskich mistrzostw Europy: POLSKA - ESTONIA 5:1 (1:0); 1:0 Frankowski (22), 2:0 Piotr Zieliński (50), 3:0 Jakub Piotrowski (70), 4:0 Karol Mets (73 samobójcza), 5:0 Sebastian Szymański (77), 5:1 Martin Vetkal (78).

POLSKA: Wojciech Szczęsny - Jan Bednarek, Paweł Dawidowicz, Jakub Kiwior - Przemysław Frankowski (46 Matty Cash; 56 Tymoteusz Puchacz), Bartosz Slisz, Piotr Zieliński (72 Sebastian Szymański), Jakub Piotrowski (73 Jakub Moder), Nicola Zalewski - Karol Świderski (72 Adam Buksa), Robert Lewandowski

ESTONIA: Karl Jakob Hein - Maksim Paskotši, Joonas Tamm, Ragnar Klavan, Karol Mets, Ken Kallaste (67 Artur Pikk) - Kevor Palumets (67 Markus Poom), Martin Vetkal, Markus Soomets (82 Mihkel Ainsalu) - Alex Matthias Tamm (31 Kristo Hussar), Oliver Jürgens (67 Mark Anders Lepik)

Czerwona kartka: Maksim Paskotši (27. minuta, Estonia, za drugą żółtą). Żółte kartki: Puchacz - Paskotši (2). Sędziował: Slavko Vinčić (Słowenia).

Od początku meczu Biało-Czerwoni uzyskali przygniatającą przewagę i chyba nawet nie potrzebowali dyskretnego wsparcia arbitra. Jednym z wyróżniających się zawodników był Jakub Piotrowski, były pomocnik Pogoni, który w 20. minucie był bliski gola, ale strzał zza pola karnego minimalnie minął słupek, a chwilę później eksportowiec asystował przy golu Frankowskiego, a w 70. minucie przypieczętował dobry występ bramką zdobytą dalekim strzałem. Gdy schodził z boiska, pojawił się na nim inny były pogoniarz Adam Buksa, który też był bliski gola. Natomiast całe spotkanie na ławce rezerwowych spędził Kamil Grosicki.

Pozostałe wyniki półfinałowe:

Walia - Finlandia 4:1 (2:1)

Izrael - Islandia 1:4 (1:2)

Bośnia i Hercegowina - Ukraina 1:2 (0:0)

***

Młodzieżowa reprezentacja Polski wygrała Izraelem 2:1 (0:1) w rozegranym w Niemczech meczu grupy D eliminacji mistrzostw Europy. Spotkanie rozpoczęli, ale nie dograli do końca, dwaj byli pogoniarze, Kacper Kozłowski i Mateusz Łęgowski. W drugiej połowie wszedł na boisko Cezary Polak z Kotwicy Kołobrzeg.

***

Reprezentacja Polski do lat 18 wygrała w meczu towarzyskim na Cyprze z reprezentacją tego kraju 1:0 (1:0). W 78. minucie wszedł na boisko napastnik Pogoni Patryk Paryzek, a w 82. minucie - bramkarz portowców Axel Holewiński.

***

W towarzyskim meczu w Guimarães Portugalia pokonała Szwecję 5:2, a obrońca Pogoni Linus Wahlqvist spędził spotkanie na ławce rezerwowych.