Piłka nożna. Pogoń przegrała, ale jest w górnej ósemce

Data publikacji: 13 kwietnia 2019 r. 20:32
Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia 2019 r. 22:24

Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 3:1 (0:1) 0:1 Buksa (12), 1:1 Carlitos (46), 2:1 Medeiros (50), 3:1 Fojut (72, samobójcza).

Żółte kartki: Wieteska, Vesovic, Martins (Legia), oraz Kowalczyk, Fojut, Drygas (Pogoń).

Sędzia: Wojciech Myć (Lublin).

Widzów 25 000.

Legia: Cierzniak - Vesovic, Wieteska, Jędrzejczyk, Rocha - Medeiros (81, Radovic), Antolic, Martins, Hamalainen (71, Cafu), Szymański - Carlitos (75, Kulenovic).

Pogoń: Załuska - Stec, Fojut (76, Delew), Malec,  Nunes - Kowalczyk (52, Żyro), Podstawski, Kozulj, Majewski (58, Benyamina), Drygas - Buksa.

Piłkarze Pogoni Szczecin zgodnie z przypuszczeniami przegrali w Warszawie z mistrzem Polski. Zgodnie z przypuszczeniami nie stanowili dla gospodarzy zbyt dużego zagrożenia, zbyt wielkiej przeszkody, choć do przerwy wygrywali 1:0.

Nawet jednak przed przerwą, bardzo udanej ze względu na korzystny wynik dla Pogoni, gra prowadzona była głównie na połowie gości, których od utraty gola raz ratował słupek, a innym razem poprzeczka. Pogoń całkowicie posypała się po przerwie, straciła trzy gole, dwa bardzo szybko. Straciła też nadzieje na korzystny wynik.

Antybohaterem meczu był Fojut, który swój występ zakończył samobójczym golem i zejściem z boiska w trakcie. Co gorsze, jego występ nie stanowił żadnego zaskoczenia. Wyglądał dokładnie tak, jak można było się spodziewać biorąc pod uwagę jego dyspozycję w tegorocznych meczach.

Jeżeli trener ściąga z boiska środkowego obrońcę w drugim meczu z rzędu, to nie oznacza to normalnej sytuacji, ale desperację i nie jest to wina szkoleniowca. Władze klubu pozostawiły trenera z najbardziej newralgiczną formacją z piłkarzem, który nie reprezentuje poziomu ekstraklasy.

Trzeci raz trzy stracone gole

Pogoń w trzech ostatnich meczach traciła po trzy gole, a mogła ich stracić więcej. W Warszawie szkoleniowiec desygnował do gry w ofensywie tych samych piłkarzy, którzy w listopadzie ubiegłego roku po najlepszym meczu w sezonie ograli mistrzów Polski 2:1.

I rzeczywiście piłkarze drugiej i pierwszej linii szczególnie przed przerwą, a w zasadzie w pierwszych 20 minutach zdawali egzamin. Grali odważnie, wysoko atakowali rywala, umieli zdobywać przestrzeń. W miarę upływu czasu było jednak coraz gorzej.

Już w pierwszej akcji meczu w wykonaniu Legii strzał Hamalainena utknął na słupku. Pilnujący go Fojut tylko obserwował poczynania swojego rywala. Był spóźniony tak samo, jak niemal we wszystkich swoich interwencjach.

Pogoń zagrała w identycznym składzie jeżeli chodzi o formacje ofensywne, ale za to w całkowicie innym, jeżeli chodzi o defensywę. Z listopadowego meczu nie pozostał w obronie ani jeden piłkarz.  Niektórzy z przyczyn losowych (Walukiewicz), inni z wyboru trenera (Niepsuj, Matynia), a najważniejszy gracz w tej formacji (Dvali) został za dość skromną kwotę sprzedany w środku sezonu. Taka była decyzja klubu.

Cieszyć się, czy martwić ...

Pogoń mimo porażki w Warszawie zdołała zakwalifikować się do grupy mistrzowskiej. Z Legią, ale też z innymi czołowymi drużynami ekstraklasy zagra jeszcze w obecnym sezonie raz. Takich meczów będzie jeszcze siedem.

Powstaje jednak pytanie, czy kibice w Szczecinie powinni się z tego cieszyć, czy może zachodzić w głowę, jak trener na przykład skomponuje formację defensywną na takim poziomie, by ta w każdym kolejnym spotkaniu nie traciła po trzy gole, bo z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie.

Dzieje się tak dlatego, bo klub w przerwie zimowej pozbył się dwóch środkowych obrońców (Dvali sprzedany, Rudol otrzymał wolną rękę) i dziś praktycznie nie ma gotowych piłkarzy mogących występować na pozycji środkowego obrońcy. Sytuacja w zawodowym klubie piłkarskim absolutnie niedopuszczalna i kompromitująca, ale mająca miejsce już nie po raz pierwszy. We wcześniejszych latach klub podobnie zachowywał się w przypadku napastników.

Pogoń znalazła się w grupie mistrzowskiej, bo Wisła była zbyt słaba, by pokonać w Lubinie Zagłębie, a Lech zbyt słaby, by choćby zremisować u siebie z Jagiellonią. Piłkarzom z Lubina i Białegostoku należą się zatem kwiaty z podziękowaniami. ©℗ Wojciech Parada