piątek, 15 listopada 2019.
Strona główna > Sport > Piłkarze, którzy odeszli - Jerzy Słowiński

Piłkarze, którzy odeszli - Jerzy Słowiński

Piłkarze, którzy odeszli - Jerzy Słowiński
Data publikacji: 2019-11-01 13:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-01 14:12
Wywietleń: 488 425559

1 listopada, to dzień, w którym wspominamy tych, którzy odeszli. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy pożegnaliśmy kilku wybitnych i zasłużonych dla szczecińskiej piłki nożnej piłkarzy.

W wieku 86 lat zmarł były zawodnik m.in. Legii Warszawa i Pogoni Szczecin Jerzy Słowiński. Jerzy Słowiński urodził się 5 listopada 1932 roku w Grudziądzu. W dawnej I lidze rozegrał dziewięć spotkań - jedno w Legii Warszawa (1954) i osiem w Pogoni Szczecin (1959-60).

Jerzy Słowiński trafił do Pogoni przed rokiem 1957. Pogoń uzyskała wtedy awans do drugiej ligi. W całym sezonie wygrała siedemnaście meczów na osiemnaście rozegranych. Strzeliła 125 goli, czyli średnio blisko siedem na jeden mecz. W turnieju barażowym o awans do drugiej ligi Pogoń wygrała wszystkie osiem spotkań i zanotowała stosunek bramkowy 37-2.

Słowiński był napastnikiem, jednym z najskuteczniejszych strzelców, rywalizował o miano najlepszego strzelca z Henrykiem Kalinowskim. W roku 1958 Pogoń uzyskała kolejny awans, tym razem do najwyższej klasy rozgrywkowej nie przegrywając w sezonie ani jednego meczu. Słowiński zagrał w 20 spotkaniach, zdobył 11 goli.

W premierowym meczu na zapleczu ekstraklasy Pogoń rozgromiła na własnym boisku Marymont Warszawa 5:0, a Słowiński popisał się wówczas jedynym w sezonie hat trickiem. Zdobył też jedną z trzech bramek w meczu decydującym o awansie ze Śląskiem Wrocław. Pogoń wówczas zremisowała 3:3, a przegrywała 0:3. Słowiński zdobył kontaktowego gola na 2:3 na 10 minut przed zakończeniem meczu.

W grudniu ubiegłego roku redakcja Kuriera Szczecińskiego uhonorowała w 60 rocznicę pierwszego w historii awansu Pogoni do ekstraklasy żyjących piłkarzy z tamtej drużyny. Na uroczystości byli obecnie: Ryszard Wiśniewski, Wojciech Frączczak i Jerzy Słowiński. Dziś z tamtej ekipy pozostało wśród nas jedynie dwóch piłkarskich bohaterów z tamtych czasów. (par)

Fot. R. Pakieser

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie