Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.

Przypominamy plebiscyty sportowe. Dziś rok 1969

Data publikacji: 14 listopada 2019 r. 16:07
Ostatnia aktualizacja: 14 listopada 2019 r. 16:32

Zwycięzcą plebiscytu na najlepszego sportowca ziemi szczecińskiej roku 1969 został Wojciech Matusiak. Kolarz Arkonii Szczecin rozwijał się fantastycznie. W roku 1969 wygrał Tour de Pologne, został mistrzem Polski na torze w wyścigu długodystansowym na 50 km i zakwalifikował się do reprezentacji na mistrzostwa świata w Bernie.

To były jego pierwsze mistrzostwa świata i mało brakowało, a wróciłby z nich z medalem. Matusiak startował w drużynowym wyścigu na 100 km na szosie i zajął czwarte miejsce. Na stałe wdarł się do krajowej czołówki polskiego kolarstwa.

Na pewno wielkim sukcesem była wygrana w Tour de Pologne. Na niższym stopniu podium stanęli gwiazdorzy polskiego kolarstwa – Zygmunt Hanusik i Ryszard Szurkowski. Obaj musieli uznać wyższość zawodnika ze Szczecina, który objął prowadzenie po drugim etapie, kiedy zwyciężył na trasie Warszawa – Włocławek i prowadzenia nie oddał już do samego końca. Matusiak wygrał jeszcze jeden etap: z Drezdenka do Leszna. Świetnym występem w Tour de Pologne powetował sobie brak udziału w Wyścigu Pokoju.

– Byłem niemal pewny nominacji na ten wyścig – wspomina W. Matusiak. – Złapałem jednak paskudną infekcję, rozchorowałem się, osłabiłem i musiałem swój debiut odłożyć na rok następny.

Tylko na torze

Drugie miejsce zajął kolejny kolarz – etatowy laureat na najlepszego sportowca ziemi szczecińskiej z lat 60. ubiegłego wieku – Rajmund Zieliński. Specjalizował się już tylko w kolarstwie torowym i osiągał znakomite sukcesy.

Został indywidualnym i drużynowym mistrzem Polski na 4 km na dochodzenie i z wielkimi nadziejami jechał na mistrzostwa świata do Berna. Tam do medalu zabrakło mu bardzo niewiele. W rywalizacji indywidualnej na 4 km przegrał tylko z zawodnikiem gospodarzy – Kurmannem i dwoma Francuzami.

Na trzecim miejscu uplasowała się Maria Piotrowska, która wciąż należała do ikon szczecińskiej piłki ręcznej. Przeżyła spore rozczarowanie eliminacyjnymi meczami do mistrzostw świata. Należała do najlepszych zawodniczek w reprezentacji, która w pierwszym meczu rozegranym w Mielcu wygrała z Danią 11:8, by w rewanżu przegrać 8:12.

Za Marią Piotrowską uplasował się Władysław Wojtakajtis, który spektakularnych sukcesów nie osiągnął, ale wciąż należał do najlepszych polskich pływaków.

Drugi raz czwarty

Pozycję niżej uplasował się Władysław Szuszkiewicz. Rok 1969 był wyjątkowo pechowy dla najlepszych szczecińskich sportowców. Czwarte miejsca podczas najważniejszych startów wywalczyli kolarze, a także Władysław Szuszkiewicz, który znalazł się tuż za podium podczas mistrzostw Europy w Moskwie w wyścigu K-1.

Po igrzyskach w Meksyku to była druga z rzędu poważna impreza, w której zawodnik Wiskordu znalazł się na najbardziej pechowym miejscu dla sportowców. W kraju po raz kolejny wygrał rywalizację na mistrzostwach Polski w K-1 na 1000 m i na 10 km.

Jednym z dwóch piłkarzy w gronie laureatów był Ryszard Mańko. W roku 1969 reprezentował on jeszcze barwy Arkonii, skąd przybył z Czarnych Żagań. Był wiodącą postacią II-ligowej wówczas drużyny, która w roli beniaminka utrzymała się na zapleczu ekstraklasy.

Swoje najlepsze lata spędził jednak w Pogoni, do której trafił w roku 1970. W tym samym roku zagrał nawet w jedynym meczu reprezentacji. Polska pokonała wówczas Danię 2:0 na stadionie X-lecia, a piłkarz Pogoni zagrał w pierwszych 45 minutach, zmieniony później przez Joachima Marxa.

Drugim piłkarzem, grającym w barwach innego szczecińskiego klubu – Pogoni – był Wojciech Frączczak. Zdaniem wielu był to najbardziej niedoceniany piłkarz, jaki kiedykolwiek grał w Pogoni.

– Gdyby występował w Górniku albo Legii, to grałby w reprezentacji przez wiele lat – tak mówi o swoim byłym koledze z drużyny Bogdan Maślanka.

Po raz czwarty z rzędu mistrzem Polski w piłce wodnej została Arkonia, ale jej najlepszym zawodnikiem nie był już Leszek Szemel, ale nowa gwiazda polskiego waterpolo – Krzysztof Biegała. ©℗

SPORTOWCY

01. Zbigniew Baranowski (AKS Białogard, zapasy)

02. Maciej Bielecki (Piast Szczecin, kolarstwo)

03. Maciej Boguszewski (Bodoikan Szczecin, karate)

04. Michał Diakonów (Arkonia Szczecin, piłka wodna)

05. Patryk Dobek (MKL Szczecin, lekkoatletyka)

06. Wojciech Fadecki (Błękitni Stargard, piłka nożna)

07. Małgorzata Hołub-Kowalik (Bałtyk Koszalin, lekkoatletyka)

08. Paweł Kikowski (King Szczecin, koszykówka)

09. Sebastian Kowalczyk (Pogoń Szczecin, piłka nożna)

10. Paweł Krupa (Sandra Szczecin, piłka ręczna)

11. Piotr Lisek (OSOT Szczecin, lekkoatletyka)

12. Katarzyna Mądrowska (Feniks Stargard, zapasy)

13. Natalia Mędrzyk (Chemik Police, siatkówka)

14. Piotr Pamuła (Spójnia Stargard, koszykówka)

15. Natalia Partyka (Start Szczecin, tenis stołowy)

16. Marta Pihan-Kulesza (Kusy Szczecin, gimnastyka sportowa)

17. Łukasz Posyłajka (AZS Szczecin, wioślarstwo)

18. Roksana Ratajczyk (Olimpia Szczecin, piłka nożna)

19. Kamil Serafin (Dobra Szczecińska, sporty samochodowe)

20. Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin, żeglarstwo)

21. Elżbieta Wójcik (Klub Bokserski Karlino, boks)

22. Filip Zaborowski (MKP Szczecin, pływanie)

23. Marcin Zieliński (LOK Szczecin, sporty motorowodne)

TRENERZY

1. Mindaugas Budzinauskas (King, koszykówka)

2. Marcin Szczepański (OSOT, lekkoatletyka)

3. Adam Gołubowski (Olimpia, piłka nożna)

4. Kosta Runjaic (Pogoń, piłka nożna)

5. Rafał Biały (Sandra, piłka ręczna)

* * *

Czytelnicy dokonują wyboru najlepszych sportowców i trenerów. Tytuły w dodatkowych kategoriach: drużyna roku, mecenas sportu, impreza roku, obcokrajowiec roku, czempion sportu, sportowiec niepełnosprawny i sportowa promocja regionu przyznane zostaną po głosowaniu wewnątrz kapituły plebiscytu.

Wysyłanie kuponów

Każdy Czytelnik może wysłać dowolną liczbę kuponów, ale wypełnić na nich trzeba wszystkie 13 miejsc. Kupon musi być wycięty z oryginalnego wydania „Kuriera”. Nie będą uznawane za ważne kupony błędnie wypełnione lub takie, na których znajdą się nazwiska osób spoza listy pretendentów.

W głosowaniu kuponowym numery na liście przy nazwiskach pretendentów prosimy pomijać. Kupony należy nadsyłać do 1 grudnia pod adresem: Redakcja „Kuriera Szczecińskiego”, 70-550 Szczecin, pl. Hołdu Pruskiego 8, z dopiskiem na kopercie „Plebiscyt sportowy” (decyduje data stempla pocztowego). Do redakcyjnej skrzynki na budynku „Kuriera” można je wrzucać także do godz. 24 dnia 1 grudnia.

Wysyłanie SMS-ów

Typowania za pomocą SMS-ów przyjmujemy do godz. 24 dnia 1 grudnia. Każdy zawodnik i trener ma przypisany na liście pretendentów indywidualny numer. Każdy głos na zawodnika (zawodników) wart jest 6 punktów, a na trenera 2 punkty. Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł (z VAT-em).

Osoby chcące głosować za pomocą SMS-ów na sportowca wysyłają na nr 72601 wiadomość o treści: PS. wraz z dwucyfrowym numerem wybranego zawodnika, natomiast na trenera na numer 7248. Hasło PS. należy pisać w ciągu, a numer zawodnika lub trenera wpisujemy bezpośrednio za kropką.

Przykładowa wiadomość to powiedzmy PS.99 wysyłana na nr 72601 lub 7248. Po każdym poprawnie wysłanym SMS-ie otrzymają Państwo potwierdzenie przyjęcia. W razie jakichś problemów technicznych prosimy dzwonić do redakcji na numer telefonu: 91 44-29-160.