Piątek, 19 kwietnia 2024 r.

Żeglarstwo. Szczecinianie na pudle

Data publikacji: 18 lipca 2018 r. 16:54
Ostatnia aktualizacja: 18 lipca 2018 r. 16:54

Trzecie miejsce zajęła szczecińska załoga SEJK Pogoń Szczecin - CM Constructions w pierwszych regatach cyklu NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej.

Załoga PZU Jeziorak Yacht Club ze sternikiem Karolem Górskim wygrała inauguracyjne regaty w Gdyni. Szczecińskim żeglarzom po zaciętej walce udało się wywalczyć miejsce na podium z 41 punktami. Wyprzedził ich Olsztyński Klub Żeglarski Jabłkowski Sailing Team z 28 punktami.

Od początku rywalizacji w Gdyni ton nadawały zespoły z Iławy – Jeziorak Yacht Club i Olsztyński Klub Żeglarski. Falstart i dyskwalifikację zaliczyła załoga Jezioraka przez co przed ostatnim wyścigiem miała 2 pkt straty do olsztynian.

- Dwudniowe regaty rozegrano przy średnim i mocnym, ale zmiennym w kierunku wiatru - mówi Maciej Cylupa. - Zacięty bój o trzecie miejsce stoczyło aż siedem załóg, w tym szczecinianie, które w końcowej klasyfikacji dzieliły zaledwie pojedyncze punkty.

Początkowo prowadziła załoga Krzysztofa Łobodźca SEJK Pogoń Szczecin, ale po trzech fatalnych wyścigach łącznie z falstartem, spadła aż na 7. miejsce. - Jednak piorunujący finisz i dwa wygrane ostatnie wyścigi wywindowały szczecinian z powrotem na podium. Wyprzedzili o punkt Gryf i Dżygit - relacjonuje Maciej Cylupa.

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach dostarczanych przez organizatorów. Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie, analogicznie do regat match racingowych. W ekstraklasie jednocześnie ściga się 6 jachtów.

Kolejne regaty odbędą się 28 i 29 bm. w Centrum Żeglarskim w Szczecinie na jachtach TOM28. W rozgrywkach o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ startuje 12 zespołów, które reprezentują 10 klubów żeglarskich z kraju.

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting. Oficjalnym partnerem regat jest miasto Szczecin.

(KaNa)

Na zdjęciu: Szczecinianie w inauguracyjnych regatach w Gdyni zajęli trzecie miejsce.