sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Austria. Powtórka wyborów prezydenckich 4 grudnia

Austria. Powtórka wyborów prezydenckich 4 grudnia

Austria. Powtórka wyborów prezydenckich 4 grudnia
Data publikacji: 2016-09-12 19:27
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1537 154774

Powtórka drugiej tury wyborów prezydenckich w Austrii, planowana pierwotnie na 2 października, zostanie przełożona na 4 grudnia. Partie koalicyjne porozumiały się w tej sprawie z dwoma mniejszymi ugrupowaniami - poinformowała w poniedziałek agencja APA.

Powodem są wadliwe koperty z kartami do głosowania. Wśród kopert z kartami odebranych już przez wielu zamierzających głosować pocztą wyborców są i takie, które po zaklejeniu zaczynają się rozpadać - czego efektem jest utrata urzędowej ważności. Winna jest najprawdopodobniej drukarnia, która nie zadbała o odpowiednią jakość kleju. Postanowiono więc wrócić do kopert, jakich używano w wyborach w 2009 roku.

Minister spraw wewnętrznych Wolfgang Sobotka zwróci się do parlamentu o nowelizację ustawy z 1971 roku o wyborach prezydenckich, gdyż obecnie - jak wskazują media - przewiduje ona powtórzenie głosowania tylko w przypadku śmierci jednego z kandydatów.

Parlament ma się też wypowiedzieć w sprawie ewentualnego udziału w powtórzonych wyborach tych osób, które do ich czasu ukończą uprawniający w Austrii do głosowania wiek 16 lat. Sobotka opowiedział się za umożliwieniem tym ludziom głosowania. W poniedziałek cztery partie polityczne poparły takie rozwiązanie, wymagające większości dwóch trzecich w parlamencie - informuje agencja APA.

1 lipca austriacki Trybunał Konstytucyjny nakazał powtórzenie przeprowadzonej 22 maja drugiej tury wyborów prezydenckich, co uzasadnił nieprawidłowościami w przeliczaniu głosów oddanych pocztą w 14 okręgach i przedwczesnym ujawnianiem wyników głosowania.

W drugiej turze kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Norbert Hofer przegrał różnicą niespełna 31 tys. głosów z popieranym przez polityczną lewicę byłym przywódcą austriackich Zielonych Alexandrem Van der Bellenem. 8 czerwca FPOe złożyła w Trybunale Konstytucyjnym wniosek zaskarżający oficjalny rezultat głosowania.

Uzasadniając wyrok Trybunału jego prezes Gerhart Holzinger oświadczył, że w 14 okręgach wyborczych stwierdzono otwieranie nadesłanych pocztą głosów poza posiedzeniem komisji wyborczej, co oznacza naruszenie przepisów, służących zabezpieczeniu przed manipulacjami wyborczymi.

Wybory trzeba powtórzyć w całej Austrii, gdyż dokonanie tego wyłącznie w okręgach, gdzie wystąpiły nieprawidłowości dotyczące głosowania drogą pocztową, nie byłoby technicznie możliwe. Zdaniem Trybunału powtórzenie wyborów w całym państwie jest niezbędne także z powodu przedwczesnego podawania częściowych wyników głosowania.

(PAP)

Fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA 

Komentarze

Bob
Trzeba czytelnikom przejrzyscie napisac znane fakty, FPO to partia nie populisatyczna lecz neohitlerowska ktora oficjalnie przyznaje sie do swoich korzeni.Partia ta za wszelka cene chce uniewaznic wybory by je wygrac w nastepnej turze,Chodzi tu o zjednoczenie europejskich partii prawicowych,Ta sztuczka z klejem do kopert to niezly pomysl na uniewaznienie wyborow.FPO to druga i trzecia generacja potomkow SS-manow. Nie ukrywaja tego oficjalnie aranzuja spotkania w Klagenfurcie z jeszcze zyjacymi czlonkami SS.Byly szef FPO Haider to syn wysokiej rangi SS-mana z Monachium,ktory za symboliczna cene kupowal nieruchomosci od Zydow ktorych los w II Wojnie Swiatowej byl przesadzony
2016-09-13 00:42:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy