środa, 20 listopada 2019.
Strona główna > Świat > Były szef Interpolu podejrzany w Chinach o korupcję

Były szef Interpolu podejrzany w Chinach o korupcję

Były szef Interpolu podejrzany w Chinach o korupcję
Data publikacji: 2018-10-08 11:19
Ostatnia aktualizacja: 2018-10-22 12:40
Wywietleń: 918 355212

Były szef Interpolu Meng Hongwei jest podejrzany o przyjęcie łapówki i przeciwko niemu toczy się śledztwo – poinformowało w poniedziałek na swojej stronie internetowej ministerstwo bezpieczeństwa publicznego ChRL, w którym Meng był wiceministrem.

Według komunikatu w poniedziałek rano w ministerstwie odbyło się zebranie resortowego komitetu rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w sprawie Menga.

Członkowie komitetu "jednomyślnie uznali", że podejrzenia wobec Menga "wynikają całkowicie z jego własnych działań, za które odpowiedzialność ponosi on sam" i wyrazili poparcie dla prowadzonego dochodzenia – napisano.

Podczas zebrania oceniono również, że śledztwo przeciwko Mengowi wszczęto "w odpowiednim momencie" oraz że było to posunięcie "całkowicie mądre i prawidłowe". "W pełni demonstruje ono niezachwianą determinację komitetu centralnego partii z (prezydentem Chin) Xi Jinpingiem jako jego rdzeniem w ścisłym zarządzaniu partią w każdej dziedzinie oraz dążeniu, aby doprowadzić do końca zmagania w walce z korupcją" - podano w komunikacie.

Na zebraniu wezwano też do "głębokiego zrozumienia, że podejrzewane bezprawne przyjęcie przez Menga łapówki wyrządziło poważną szkodę partii i bezpieczeństwu publicznemu" - dodano.

W niedzielę Interpol poinformował, że Meng ze skutkiem natychmiastowym zrezygnował z funkcji prezesa tej międzynarodowej agencji policyjnej. Władze Chin informowały wcześniej, że znajduje się on "pod nadzorem" w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa.

Żona Menga, która mieszka w Lyonie, gdzie mieści się siedziba Interpolu, zgłosiła w piątek zaginięcie męża, twierdząc, że nie ma z nim kontaktu, odkąd pod koniec września udał się do Chin. Francuska policja wszczęła w tej sprawie własne dochodzenie.

Meng został szefem Interpolu w 2016 roku, zastępując Francuzkę Mireille Ballestrazzi. Jego wybór zaniepokoił obrońców praw człowieka, którzy obawiali się, że będzie wykorzystywał międzynarodową organizację policyjną do ścigania zbiegłych z Chin dysydentów. Jego kadencja miała upłynąć w 2020 roku.

Pod rządami prezydenta Xi chińskie władze prowadzą szeroko zakrojoną kampanię antykorupcyjną, w ramach której ukarano już wielu wysokiej rangi urzędników. Według krytyków Xi wykorzystuje kampanię do usuwania swoich przeciwników ze sceny politycznej.

(pap)

Fot. EPA/INTERPOL

Komentarze

do @ Karolka
"3. Co by było w Chinach z sędzią łamiącym prawo?" Nie pytaj mała tylko sobie wyobraź: - na chińskiej "benzyniarni" przy kasie stoi Tsiu Topyła, taki chiński sędzia sądu rejonowego, a obok chińska babcia kładzie na ladę swoje jeny na zakup miski ryżu. Oto jest "hokus-pokus" i babcia musi głodować. Lecz przez chińską elektroniczną tandetę całe Chiny widzą ów "hokus-pokus". Jako finał Chiński Sąd Najwyższy stwierdza iż Tsiu Topyła "- Z dopuszczonej opinii biegłego wynika, że obwiniony jest osobą odpowiedzialną, introwertyczną, natomiast charakteryzująca się dużym stopniem roztargnienia".....P.S w Chinach sędziowie nie kradną głośników i pendrive'ów.
2018-10-09 19:13:50
Karolka
1. W Chinach korupcja jest karana śmiercią (tak było na początku w PRL) - w tych czasch PRL się szybko rozwijało ekonomicznie 2. standardy KPCH są wyźsze niż na świecie - to znaczy wobec członków partii - są surowiej traktowani i oceniani niż w zwykli obywatele 3. Co by było w Chinach z sędzią łamiącym prawo?
2018-10-09 05:29:51
do @ hm-a
"A kto zrobił szefem Interpolu Chińczyka?" Ci sami co dali Nobla L.Wałąsie - cel jest taki sam od lat, "rozwój demokracji".
2018-10-08 17:21:52
I ciekawe...
Czy do tych Chin wyjechal dobrowolnie... czy w "Poczcie Dyplomatycznej" ??
2018-10-08 12:54:54
Do...hm
Wyglada na to Swiat ma "chyba" 2 Interpol-e... Wschodni i Zachodni ?? A kto wie, moze nawet istnieje i ten 3-ci tzw. "Neutralny" ?
2018-10-08 12:48:23
hm
A kto zrobił szefem Interpolu Chińczyka?
2018-10-08 12:03:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie