Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Czy referendum zapewni trwałą lokalizację pomnika Katyńskiego?

Data publikacji: 16 sierpnia 2018 r. 21:23
Ostatnia aktualizacja: 16 sierpnia 2018 r. 21:28
Czy referendum zapewni trwałą lokalizację pomnika Katyńskiego?
Fot. Wikpedia/Eleanor Lang  

Mieszkańcy Jersey City złożyli wystarczającą liczbę podpisów pod petycją o referendum w sprawie odrzucenia uchwały dotyczącej przeniesienia Pomnika Katyńskiego z Exchange Place. Konsul RP Maciej Golubiewski ostrzega, że nie zapewnia to trwałej obecności pomnika w tym miejscu.

Jak powiadomił Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, władzom miejskim przedstawiono petycje podpisane przez ponad 15 tys. uprawnionych do głosowania w wyborach mieszkańców miasta. Po sprawdzeniu okazało się, że ważnych jest co najmniej 6714 podpisów wymaganych do przeprowadzenia referendum.

Zgodnie z prawem stanu New Jersey, władze Jersey City muszą teraz przedłożyć kwestię przesunięcia pomnika Katyńskiego pod obrady Rady Miasta 12 września. Radni mogą zagłosować albo za rozpisaniem referendum, albo za pozostawieniem Pomnika Katyńskiego w dotychczasowej lokalizacji.

Burmistrz miasta Steven Fulop zgłosił 30 kwietnia projekt stworzenia parku na terenie, gdzie stoi monument. Przywódcy polonijni zarzucali mu, że zrobił to za ich plecami. W wyniku późniejszych negocjacji Fulopa z dyrektorem wykonawczym Polskiej Izby Handlowej w USA Erikiem Lubaczewski, byłym burmistrzem Trenton w stanie New Jersey Douglasem Palmerem, a także konsulem generalnym RP w Nowym Jorku Maciejem Golubiewskim zaproponowano przeniesienie monumentu na odległą o 60 metrów od obecnej lokalizacji ulicę York, przy nabrzeżu rzeki Hudson. Uchwałę w tej sprawie zatwierdziła 13 czerwca Rada Miejska Jersey City. Na nowe miejsce przystał m.in. szef opiekującego się monumentem Komitetu Pamięci Zbrodni Katyńskiej Krzysztof Nowak. Przekonywał, że tylko jego organizacja ma uprawienia do decydowania o losach pomnika.

Polonia nie przemówiła jednym głosem w sprawie przemieszczenia obiektu wzniesionego w roku 1989, którego autorem jest rzeźbiarz Andrzej Pityński. Inicjatorem protestów przeciw temu pomysłowi był nowojorski prawnik Sławomir Platta. Zawiązał się też Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych pod przewodnictwem działacza polonijnego Janusza Sporka.

Nie interesowały nas poglądy polityczne. Wiem, że podpisy składali amerykańscy Republikanie i Demokraci, zwolennicy PiS i zwolennicy PO. To właśnie było najpiękniejsze w całej akcji. Czuję ogromną radość, przede wszystkim dlatego, że doznaliśmy ogromnej sympatii Amerykanów do naszego pomnika i do naszych działań, ale też i dlatego, że była to największa, spontaniczna akcja, która miała przy okazji uświadomić burmistrzowi i radzie miejskiej, że demokracja w tym kraju była podstawą jego tworzenia – powiedział Sporek.

Według mecenasa Platty, Polonia Nowego Jorku i New Jersey gotowa jest kontynuować wysiłki na rzecz powodzenia referendum.

(pap)

Fot. Wikpedia/Eleanor Lang

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA