środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Dzieci ofiarami przestępstw on line

Dzieci ofiarami przestępstw on line

Dzieci ofiarami przestępstw on line
Data publikacji: 2018-01-12 19:53
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 966 309215

Około 44 tys. dzieci w Hiszpanii pada rocznie ofiarą przestępstw za pośrednictwem nowych technologii, głównie smartfonów i komputerów. Napastnicy najczęściej nękają groźbami, wykradają dane lub wykorzystują seksualnie.

Jak poinformowała w czwartek hiszpańska pozarządowa Fundacja Pomocy Zagrożonym Dzieciom i Nastolatkom (ANAR), zajmująca się prowadzeniem statystyk i udzielaniem wsparcia osobom niepełnoletnim w sytuacji zagrożenia, ofiary zwykle zgłaszają nadużycia po 12 miesiącach od zdarzenia.

Z danych ANAR wynika, że rocznie ofiarą przestępstw dokonywanych za pośrednictwem nowych technologii pada w Hiszpanii ok. 44 tys. dzieci. W przypadku 6 tys. z nich konieczne jest wsparcie psychologa, prawnika lub urzędników opieki społecznej.

Jednym z najpowszechniejszych procederów stosowanych wobec hiszpańskich dzieci za pośrednictwem urządzeń elektronicznych jest wysyłanie gróźb, czyli tzw. cyberbullying. Napastnikami w tym przypadku są zazwyczaj również nieletni.

Często wśród agresorów są też dorośli, którzy stosują wobec swoich nieletnich ofiar tzw. child grooming, czyli podszywają się pod młodszą osobę w celu zaprzyjaźnienia się z dzieckiem. Motywem takiego działania jest chęć wykorzystania seksualnego ofiary.

Powszechnym zjawiskiem jest też nakłanianie dzieci przez rówieśników lub podających się za nieletnich dorosłych do wysyłania swoich intymnych zdjęć. Część z nich następnie rozpowszechnianych jest w internecie przez siatki pedofilskie.

W 2017 r. sądy na terenie Hiszpanii skazały 43 656 osób za przestępstwa na tle seksualnym wobec dzieci. To o około tysiąca przypadków więcej niż rok wcześniej.

Wśród zatrzymanych były osoby, które dystrybuowały pornograficzne zdjęcia i filmy z udziałem dzieci, w tym międzynarodowa grupa przestępcza wprowadzająca do internetu materiały o tematyce pedofilskiej za pośrednictwem komunikatora WhatsApp.

Dostęp do elektronicznych urządzeń dla dzieci w Hiszpanii jest bardzo duży. Według szacunków Krajowego Instytutu Statystycznego ok. 70 proc. dwunastolatków ma już swój smartfon. Wśród dzieci w wieku 14 lat odsetek ten wynosi 93 proc.

(pap)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI (arch.)

Komentarze

Anatol
Trzeba nadzorować swoje dzieci w jaki sposób korzystają z profili społecznościowych i pytać je, czy nie spotkały je nieprzyjemności w internecie.
2018-01-13 15:41:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy