wtorek, 23 lipca 2019.
Strona główna > Świat > Już 272 ofiary trzęsienia ziemi w Ekwadorze

Już 272 ofiary trzęsienia ziemi w Ekwadorze

Już 272 ofiary trzęsienia ziemi w Ekwadorze
Data publikacji: 2016-04-18 15:31
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1191 128818

Do 272 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych niedawnego trzęsienia ziemi w Ekwadorze - poinformował w poniedziałek (18 kwietnia) prezydent Rafael Correa. Jako priorytet wskazał kontynuowanie poszukiwań ocalałych, zastrzegł jednak, że liczba zabitych może się jeszcze zwiększyć.

Poprzedni oficjalny bilans mówił o co najmniej 246 ofiarach śmiertelnych i ponad 2,5 tys. rannych. Jeszcze nie wiadomo, ile osób jest zaginionych. Na konferencji prasowej w dotkniętej przez kataklizm turystycznej miejscowości Portoviejo Correa powiedział, że są sygnały świadczące o tym, że pod gruzami zawalonych budynków nadal znajdują się żywi ludzie. Mimo to - podkreślił - liczba zabitych może jeszcze wzrosnąć.

- Potrzebujemy pomocy. Potrzebujemy leków, wody pitnej i żywności, by pomóc ludziom - powiedział Correa.

Ze względu na możliwe wstrząsy wtórne i awarię sieci energetycznej mieszkańcy regionów, które ucierpiały w sobotnim trzęsieniu, drugą noc z rzędu musieli spędzić pod gołym niebem i w całkowitych ciemnościach, do tego w deszczu. Media pokazywały spustoszone miasta, zawalone budynki, uszkodzone drogi i oszołomionych, płaczących ludzi. Wielu mieszkańców zaczęło zbijać prowizoryczne trumny dla ofiar i mimo ostrzeżeń władz szukało schronienia wśród uszkodzonych budynków.

180 osadzonych uciekło z więzienia El Rodeo obok Portoviejo. 20 z nich złapano, część wróciła z własnej woli, jednak większość pozostaje na razie na wolności.

W sześciu z 24 prowincji kraju ogłoszono stan wyjątkowy. Ze skutkiem natychmiastowym aktywowano kredyt na 600 mln dolarów na odbudowę. Do pomocy wysłano 10 tys. żołnierzy, 3,5 tys. policjantów i 500 strażaków. Pomoc skierowały do Ekwadoru Wenezuela, Meksyk, Kolumbia i Salwador.

Amerykańskie służby sejsmologiczne (USGS) podały, że sobotnie trzęsienie ziemi miało siłę 7,8 w skali Richtera, a po nim wystąpiło ponad 135 wstrząsów wtórnych, w tym jeden o sile 5,6. Rząd w Quito określa ten kataklizm jako najsilniejsze trzęsienie ziemi w Ekwadorze od 1979 roku, kiedy to 600 osób zginęło, a ok. 200 tys. odniosło obrażenia. (pap)

 

Fot. EPA/FREDY CONSTANTE

Komentarze

Cos za cos...!
Im wiecej bedziemy wydobywac: ropy, wegla i innych... materialow i surowcow z PO-dziemia Kuli Ziemskiej, tym wieksza bedzie PO-wstawala tam PO-dziemna PROZNIA i automatycznie wiecej bedziemy miec przesuwania sie podziemnych warstw ziemskich - czyli PO-waznych trzesien Ziemi !!
2016-04-19 12:10:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie